Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44223 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

Asteris έγραψε:

legend7ts έγραψε:

gyrismata έγραψε:

vazelos έγραψε: bill κατι γινεται με τον αερα και εγω το ιδιο με σενα εχω κανει σχεδιο στο τζακι και αυτη τη στιγμη εχω σε ολο το σπιτι 27 εκτοσ απο το δωματιο του τζακιου που εχει 34 αστερη σε ευχαριστω για ολα τετοια ζεστη ουτε οταν εκαιγα το καλοριφερ ολη μερα


Έχεις 27 σε όλο το Σπιτι; Ποσα τμ ειναι; Στο σαλόνι δεν αρρωσταινεις βρε άνθρωπε ;;;;


Η πρώτη χρονιά με ξύλο, συνήθως συνοδεύεται από υπερβολή, ώστε να βγουν τα σπασμένα της περυσινής χρονιάς που δεν χόρτασες ζέστη με το πετρέλαιο...


Για να έχει τέτοια θερμοκρασια όμως θα πρέπει να καίει πάνω απο 5 κιλά την ώρα ε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44231 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αυτό εξαρτάται από τα τετραγωνικά και την μόνωση. Με τέτοιον καιρό σε ένα νορμάλ μονωμένο σπίτι που θέλει πχ 5kW για να διατηρήσει 20-22 βαθμούς, αν κάψεις 3 κιλά ξύλο και του δώσεις 10kW, σε 3-4 ώρες θα μετράς τα σπυράκια της ιλαράς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44243 από Rin
Απαντήθηκε από Rin στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

Asteris έγραψε:

Rin έγραψε:

Asteris έγραψε: Ναι, το 69 είναι με τον κώνο. Κατέβασε το pdf από το site της εταιρίας, νομίζω 52 εκατοστά ύψος είναι η φάτσα που μας ενδιαφέρει. Επίσης έχει Selenic δίφατσο, κάνει 150€ παραπάνω.

100τμ τα κάνει κουμάντο και μόνο με φυσική ροή, αλλά αν βάλεις και εναλλάκτη ακόμα καλύτερα.


Asteris σε ευχαριστώ πολύ. Αυτοί γιατί επιμένουν για 1229 για το γωνιακό? 2 τηλεφωνήματα τους έκανα


1229€ θα είναι η κασέτα η δίφατση. Το foyer το δίφατσο που πήρα και εγώ, κάνει 750€. Στην Θεσσαλονίκη το έχουν και στο ράφι, να τους το δείξεις...


Πράγματι, τους ρώτησα για κασέτα δίφατση INVICTA SELENIC 700. Το FΟYER απ'ότι είδα απο προηγούμενα ποστ σου είναι διαφορετικό. Εγώ λοιπόν που έχω κτιστό τζάκι (με τούβλα) με πυρότουβλα - γυψοσανίδα δε βλέπω πουθενά- και θα χρειαστώ και να τρυπήσω εξωτερικά για παροχή αέρα (ούτε αυτό δεν έχω) να υποθέσω πως θα παώ απ'ευθείας σε κασέτα? Επίσης, ο σωλήνας της καμνάδας θα πρέπει να είναι ανοξείδωτος "σκληρός" δηλαδή όπως αυτούς που βάζουμε για καμινάδες στα λεβητοστάσια (200/μέτρο περίπου)? γιατί αυτοί που ήρθαν μου απρουσίασαν το εγχείρημα ως κάτι απλό, μόνο περσίδες θα βάλουμε και θα πα΄ρουμε και αέρα εξωτερικά. Και ζητούν και 500 ευρώ. Anyway, αυτό που το γνωστό κατάστημα μου δίνει (σε κασέτα) στην τιμή των 1229 (τελική), πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό ε?
justshop.gr/?section=4122&language=el_GR...34=4427&detail1634=1
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Rin. Αιτία: Link

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44273 από Rin
Απαντήθηκε από Rin στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
εσωτερικό από κάτω.JPG

τζακι.JPG

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44340 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
asteri εχεισ δικιο περυσι ειχα 13-17.Η θερμοκρασιες που επιασα ηταν με βεντιλατερ και ενναλακτη.
Πριν το βαλω βεντιλατερ ειχα 20 με 22 αλλα επειδη το σπιτι ειναι βορινο ενιωθες παγωνια και ειχε
μεγαλη καταναλωση.Τωρα η καταναλωση επεσε ενα ξυλο την ωρα.Οσο αφορα τον αερα στην αρχη εκανα
εισαγωγη 50χ5 και εξαγωγη 70χ22 με θερμοκρασια εξαγωγης 120+.Κατοπιν ανοιξα με ποτηροτρυπανο
φ75 δυο τρυπες και η θερμοκρασια ηταν 100-110.Ανοιξα αλλες δυο τρυπες(παλι στην εισαγωγη)
και η θερμοκρασια ειναι 80-90 και καλυτερη φυσικη ροη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gyrismata

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44371 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

Asteris έγραψε: Έχουμε καμιά 30αριά Selenic που δουλεύουν με τον κλασικό τρόπο, όπως φτιάχνουν θερμοθαλάμους για foyer, με τον φτηνό τρόπο. Και δουλεύουν μιά χαρά. Τώρα με ρωτάς αν θα δουλέψει η πατέντα του συγκεκριμένου τζακά? Αν τα κάνει όλα σωστά, ναι. Αλλά πόσο θέλει για αυτήν την δουλειά? Σύγκρινε τις τιμές σε σχέση με έναν εναλλάκτη+μοτέρ+κοντρόλερ και βγάλε εσύ απόφαση.

Τον χρειάζεσαι τον αεραγωγό για πάνω? Πόσα μέτρα είναι το σπίτι είπαμε?

Δηλαδή ΑΣΤΕΡΙ εσύ προτείνεις για το laudel 900 gv να μην βάλω θερμό θάλαμο από λαμαρίνα στα 5 cm πέριξ της εστίας ,αλλά να φτιάξω μια φούσκα από γυψοσανίδα μονωμένη με πετροβάμβακα εσωτερικα , και απλά το βεντιλατέρ να ρουφά τον αέρα απ´ο εσωτερικά και εξωτερικά και να τον σπρώχνει από τις πάνω περσίδεσ στο δωμάτιο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ