Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41494 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mad-Man

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41975 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

angelos1978 έγραψε:

Angelos 1978 επειδή την έχω παραγγείλει κι' εγώ (δίφατση)θέλω κάποιες λεπτομέρειες. Όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία σου με την τελική επένδυση, στο επάνω μέρος της εστίας οι ψηφίδες που έβαλες έχουν έρθει πρόσωπο. Έχεις αφήσει καθόλου κενό εκεί ή μόνο στο κάτω μέρος. Αν θυμάμαι καλά σε κάτι διαγράμματα αναφερόταν ότι πρέπει να γίνει και επάνω ένα "δόντι" ή λάθος κατάλαβα; Επίσης το βεντιλατέρ σου διπλής παίρνει αν κατάλαβα από έξω (ένας από τους δυο αεραγωγούς που είναι δίπλα-δίπλα) και από μέσα από το στρόγγυλο το άσπρο. Πώς ρυθμίζεις πόσο θα τραβάει από το καθένα; Με την κινητή εξωτερική περσίδα; Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42171 από gikas
Απαντήθηκε από gikas στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Καλησπερα στην παρεα.ειμαι και εγω κατοχος ενος selenic,ειμαι στην κατασκευη ακομη (που σταματησε!!)λογω του απιστευτου μαυρισματος του τζαμιου.ξεκινησαμε μια συζητηση με τον Αστερη στα προβλήματα αλλά είδα τη νέα συζήτηση που είναι για κατόχους Selenic και ελπίζω να με βοηθήσετε μήπως και βρω κάποια λύση. Ανεβάζω και φωτογραφίες της μέχρι τώρα κατασκευής..


















Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42175 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αγόρασε 2-3 πακέτα μπριγκέτες και δοκίμασε, λογικά τα ξύλα σου είναι πολύ υγρά. Και δοκίμασε να τα καις τέρμα μέσα στην εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42778 από gregpat
Απαντήθηκε από gregpat στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αστέρη,που χάρη στην πολύτιμη βοήθειά του,απ'ότι φαίνεται φέτος θα ζεσταθούμε χωρίς να μας τα πάρουν ακόμη όλα.
Το πρόβλημα τώρα ,ειδικά για μένα,είναι ότι παρά την προσεκτική κατασκευή και παρότι ξεμύρισε η μαντεμίλα,μετά από 7-8 ανάματα συνεχίζει να υπάρχει σε δυνατή φωτιά μια μυρωδιά,ή από τον πετροβάμβακα ή από τον κεραμοβάμβακα που φαίνεται στις φωτογραφίες.
Άραγε θα υποχωρήσει αργότερα ή θα παραμείνει μόνιμα?
Οι έχοντες εμπειρία και ‘μύτη’ μπορούν να απαντήσουν σ’αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42781 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

akasa έγραψε:

angelos1978 έγραψε:

Angelos 1978 επειδή την έχω παραγγείλει κι' εγώ (δίφατση)θέλω κάποιες λεπτομέρειες. Όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία σου με την τελική επένδυση, στο επάνω μέρος της εστίας οι ψηφίδες που έβαλες έχουν έρθει πρόσωπο. Έχεις αφήσει καθόλου κενό εκεί ή μόνο στο κάτω μέρος. Αν θυμάμαι καλά σε κάτι διαγράμματα αναφερόταν ότι πρέπει να γίνει και επάνω ένα "δόντι" ή λάθος κατάλαβα; Επίσης το βεντιλατέρ σου διπλής παίρνει αν κατάλαβα από έξω (ένας από τους δυο αεραγωγούς που είναι δίπλα-δίπλα) και από μέσα από το στρόγγυλο το άσπρο. Πώς ρυθμίζεις πόσο θα τραβάει από το καθένα; Με την κινητή εξωτερική περσίδα; Ευχαριστώ


φιλε akasa ,δεν έχω αφήσει καθόλου κενό, γιατί το θεώρησα υπερβολικό, μιας και άφησα να εισέρχεται εξωτερικός αερας από τον φ120 σωλήνα ακριβώς κάτω από το συρταράκι (σηκώθηκε και ένα πόντο όπως είχε πει και ο Αστέρης ) και επείσης υπάρχει και η περσίδα κάτω από την εστία (25χ 15) με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ καλή κυκλοφορία του αέρα .Κανονικά ομως θα πρέπει να γίνει δόντι. Αν έβλεπα στην πορεία οτι δεν τραβάει καλά ή ζεστένεται υπερβολικά θα άνοιγα εκ των υστέρων τρύπες, άλλά από ότι βλεπω δεν χρειάζεται τουλάχιστον σε εμένα, εσύ άν θέλεις κάντο από την αρχή.Αν κάνεις μεγάλη περσίδα κάτω νομίζω ότι ο αέρας θα είναι αρκετος για να κάνει κύκλο ο αέρας και να μη ζεστένεται η εστία .Οσον αφορα το δεύτερο ναι όντος ο ένας αεραγωγος παίρνει από έξω αέρα (διπλα δίπλα )και τον ρυθμίζω με την περσίδα από έξω αν έχει κρύο το κλείνω και τραβάει μόνο από μέσα το στρόγγυλο άσπρο.Μέχρι τώρα τα αποτελέσματα τραβήγματος είναι τέλεια με τα κουφώματα πλήρως σφραγισμένα.Οταν μπορέσω θα ανεβάσω και άλλα βίντεο!

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by angelos1978.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ