Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40495 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αστερης εψαχνα παλι τις ακριβεις διαστασεις που θα πρεπει να εχω στις περσιδες. Στο σιτε της invicta , για το selenic το απλο δεν λεει κατι αλλα για το selenic boiler εχει αυτες www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/678100.pdf
. Φανταζομαι οτι πρεπει να ειναι ιδιες με του απλου (ε?).
ΑΛΛΑ αν κανουμε 7dmX5,4dm=37,8dm2 για περσιδα εξαγωγης
ενω αν κανουμε 5,8dmX1dm=5,8dm2 για περσιδα εισαγωγης ,
ενω στο φορουμ εχω δει 10 κ 4 αντιστοιχα.

Τελικα ποιο ειναι το σωστο? Εσυ εχω δει στις φωτο οτι εχεις βαλει μια τεραστια περσιδα εξαγωγης. Αρα ακολουθεις το εγχειριδιο?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40576 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
1500 πάνω, 600 κάτω έχω βάλει και μου φαίνεται ότι είναι καλά. Αυτή του chaudierre για πάνω, δεν ξέρω, μου φαίνεται υποερβολική...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40680 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
νομιζω πως το τζακι μου παει καλα, με 13 βαθμους εξωτερικη και 80 στο θερμοστατη εχω στο σαλονι 24 βαθμους και στα δωματια 22 στο κοντινο και 22,5 στο πιο μακρινο :huh: . το αναψα στις 21:10 με 6 κιλα ξυλα και εβαλα αλλο ενα 4 κιλο στις 11:10 μεχρι να σβησει τωρα πια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40685 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

akasa έγραψε: Αστέρη κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την ωραία κίνηση του ξεχωριστού νήματος για την Selenic. Την έχω παραγγείλει κι' εγώ (δίφατση δεξιά) και μέχρι να έρθει προσπαθώ να συμμαζέψω από το άλλο νήμα όλες τις πληροφορίες που θα μου χρειαστούν για τη σωστή τοποθέτηση. Να μας συγχωράτε για κάποιες αφελείς ερωτήσεις ή για θέματα που ίσως έχουν απαντηθεί πιο μπροστά αλλά έχει μεγαλώσει τόσο πολύ το νήμα που κάτι μας ξεφεύγει. Στην επαρχία όμως είτε δεν βρίσκουμε εύκολα τζακά της προκοπής είτε τα λεφτά που ζητούν είναι υπερβολικά, οπότε η βοήθειά σας καθίσταται περισσότερο από πολύτιμη.Σου υπενθυμίζω ότι έχω μεζονέτα 200+m2 με πολύ καλές μονώσεις και θέλω να θερμάνω τον ενιαίο χώρο της σαλοκουζίνας (100m2).
1.Ήδη έχω παραγγείλει και εναλλάκτη 70cm, αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει να βάλω βεντιλατέρ και κοντρόλερ από τη στιγμή που δεν σκοπεύω να στείλω αέρα μακριά σε υπνοδωμάτια. Θα έχει διαφορά μεγάλη με το να τον αφήσω με ελεύθερη ροή;
2. Επειδή θα αφήσω τη βάση του παλιού Edilkamin, στην πλάτη έχει τρύπα για αέρα καύσης από το φρεάτιο ασανσέρ αλλά από μπροστά υπάρχει κάτι σαν συρτάρι με το έμβολο ρύθμισης αέρα και είναι 30Χ9cm. Φτάνει; Αν όχι και χρειαστεί να σηκώσω πάνω από 1cm την εστία αυτό το κενό δεν θα φαίνεται άσχημα;
3. Ο εναλλάκτης μπαίνει από ότι είδα στις φωτο στην κορυφή του foyer και μετά θα βάλω συστολή σε Φ180 για να περάσω καμινάδα μέσα στον αμίαντο 20Χ20cm. Η αμιαντοσωλήνα κατεβαίνει περίπου 50-60cm από το ταβάνι. Είναι καλύτερα να την κόψω σύριζα με το ταβάνι και να μπει σφινωτά ο πετροβάμβακας ή όπως είναι να την μονώσω γύρω-γύρω;
4. Αν με την τοποθέτηση η εστία (τηρώντας τις προβλεπόμενες αποστάσεις) δεν είναι ευθειασμένη με την παλιά καπνοδόχο και πάει ο εναλλάκτης κάπως λοξά υπάρχει πρόβλημα; Ή πρέπει να φύγει ευθεία πάνω και μετά να μπεί με γωνίες; Ευχαριστώ

Αστέρη κάποια απάντηση εδώ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40690 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Μην βάλεις βεντιλατέρ αν δεν θες. Απλά, χαμηλά η είσοδος και ψηλά οι έξοδοι, να βοηθάς την φυσική ροή. Και κανονικά θα ήθελε μεγαλύτερες διατομες για να δουλέψει σωστά. Χωρίς βεντιλατέρ χάνεις το πλεονέκτημα του να έχεις ζεστό αέρα στο εικοσάλεπτο από το άναμμα. Αν ανάβει από το πρωί μικρό το κακό, αν γυρνάς απόγευμα και θες γρήγορο αποτέλεσμα, χρησιμότατο...

Δεν φτάνει το συρτάρι, να την σηκώσεις και 1-1.5 πόντο, δεν νομίζω να φαίνεται άσχημα. Αν τώρα φαίνεται άσχημα λόγω της παλιάς βάσης, βγάλτην.

Την αμιαντοσωλήνα θα έπρεπε να την κόψεις για να μπει όσο μεγαλύτερος εναλλάκτης χωράει. Δεν χρειάζεται να σου πω βέβαια το πόσο επικίνδυνο είναι για τα πνευμόνια σας και το περιβάλλον, οι ίνες αμιάντου που θα εκλυθούν στην ατμόσφαιρα από το κόψιμο, που κανονικά θα έπρεπε να γίνει από ειδικό συνεργειο...

Δεν έχει θέμα να πάει λίγο λοξά ο εναλλάκτης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #40698 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Ευχαριστώ. Έχω ύψος 2.90. Να κάνω παταράκι΄; αν όχι να βάλω διπλό πετροβάμβακα στο ταβάνι και λαμαρίνα από κάτω για καλύτερη προστασία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ