Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162955 από dimlyk
την αποδοση την αναφερει ο κατασκευαστης του τζακιου και δεν αλλαζει...πιθανη διαφορα οσο μεγαλωνει το τζαμι ειναι να μεταδιδεται περισσοτερη ζεστη με ακτινοβολια ...αυτο ομως δεν αλλαζει την συνολικη αποδοση .
το σωστο ειναι να ειναι η καμιναδα ενιαια και για τον καθαρισμο της ...μ αυτα τα σιδερα συμβαινει το εξης ...αν δεν προστατευονται ετσι κι αλλιως καταστρεφονται αν δεν ειναι ηδη ...αν εχεις δυνατοτητα να τα δει καποιος στατικος και να σ απαντησει για το κοψιμο κι ισως να σου προτεινει και καποια αποκατασταση χωρις πολλα μερεμετια... επισης μπορεις να βρεις και κανα τζακα χειρουργο να σου χαραξει την ινοξ να περασει μεσα απο τα σιδερα και να μονωσει τις τρυπουλες αφου στηριξει το συγκεκριμενο κοματι να μην μετακινειτε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ευάγγελος78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162990 από Ευάγγελος78
Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου, δεν το ειχα σκεφτει αυτο με την χαραξη ενος σωληνα inox αναμεσα στα σιδερα. Παντως το αποκλειεις να συνεχιζει μετα την inox εξωτερικα η χτιστη ας ειναι και μονωμενη;

Θα γινει παντως μια εκτιμηση σιγουρα απο ειδικο γιατι ειναι πολυκατοικια και αν κοψω απο μονος μου τα σιδερα... μην εχουμε θεματα!!!

Επισης το διαμερισμα ειναι 90τμ, Αθηνα, ρετιρε εκτεθειμενο γυρω γυρω, κατασκευης 2007 με κλασσικη μονωση τοιχου και ταρατσας και βαζω τον πυχη για τζακι βαρια 14kw.

Απο τα παρακατω εκτος απο το invicta που διαβαζοντας εδω μεσα θεωρειται αξιοπιστη εταιρια, τα αλλα πως σας φαινονται, (δεδομενου οτι για τζακι θα δαπανησω εκει γυρω στο 1000αρικο)


Τα βαζω με σειρα τιμης
www.panthermica.gr/liseo-l7-l-or-r

www.skroutz.gr/s/9098539/Nordflam-Elbrus...%85%CF%81%CE%BF.html

www.skroutz.gr/s/9098722/Nordflam-Trent-...%AC%CE%BC%CE%B9.html

www.skroutz.gr/s/9106949/Nordflam-Torn-Left-Right-Glass.html

www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/tzakia-a...kor-147-kw-62195945/

www.skroutz.gr/s/12103000/Invicta-700-Foyer-d-Angle.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162993 από dimlyk
δεν αποκλειω τιποτα...σου λεω πιο ειναι προτιμοτερο...ετσι κι αλλιως το ζητουμενο ειναι η θερμανση με οσο το δυνατον λιγοτερους συμβιβασμους .
αθηνα ειναι και οι θρακομακεδωνες :) ....τα 14 παντως ακουγονται οριακα εως λιγα αν σκεφτεις οτι τα πραγματικα ειναι γυρω στα 10 . ...αν δεν εχεις καποια μελετη μπορεις να μετρησεις τα σωματα σου (υπαρχουν πινακεσ στο ιντερνετ) να δεις τι ειχες μεχρι τωρα .
για τζακι δεν θα προτεινω εγω...αρκετα προβληματα εχουν παρουσιαστει ομως τα περισσοτερα οφειλονται σε κακους τζακαδες ...γι αυτο... καλυτερα να ξεκινησεις απο κει
κι αλλη μια συμβουλη...μολις εγκατασεις το τζακι μην βιαστεις να το κλεισεις με τις γυψοσανιδες ...δοκιμασε το οσο περισσοτερο μπορεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ευάγγελος78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162996 από Ευάγγελος78
Ειμαι Φιλαδελφεια...και το υπαρχον παραδοσιακο τζακι μετα απο κανα 2ωρο καλυπτει μια χαρα την σαλονοκουζινα 40τμ και στα υπολοιπα δωματια το ψιλοσπαει....χωρις καλοριφερ μιλαμε. Με καλοριφερ το σπιτι γινεται φουρνος δεν το συζηταμε.
Αρα με ενεργειακο 14kw πιστευω θα φοραμε μαγιο....

Οσο για το τελευταιο ειναι σιγουρο οτι θα δοκιμαστει αφου την εγκατασταση θα την κανω εγω.

Αν εχεις καποια αποψη παντως για τα liseo ή Νordflam λογω οτι μου ειναι ποιο προσιτα στην τιμη, θα την ακουγα ευχαριστως. Στα πρωτα εχω λιωσει το youtube και μου φαινονται μια χαρα, αλλα δεν ξερω κανεναν που να το εχει τοποθετησει. Τα nordflam τα ειδα τυχαια στην σελιδα του Φιλιππακοπουλου και αν εξαιρεσεις την αποδοση που ειναι μικροτερη, (στο πολωνικο σαιτ της εταιριας εχουν μεγαλυτερη...τυχαιο;;;) στο ματι μου γυαλιζουν καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162999 από dimlyk
το liseo δεν μου καθετε καλα μονο και μονο επειδη ειναι γερμανικο :) ...και καποια βασικα εξαρτηματα ταχει σαν προσθετα ...εχει περασει προ πολλου η γερμανικη τελειοτητα ,,,μαλλον το αναποδο συμβαινει πλεον ...χωρις να ξερω το τζακι ... μην δινεις ομως πολυ σημασια στο ιδιο το τζακι ουτε στις αποδοσεις αρκει ναχει και δευτερογενη καυση...τα περι τριτογενης ειναι λιγο περιεργα ...στο ξαναπα...δωσε περισσοτερο βαση στον τζακα και δες το απο κοντα κι αν ειναι δυνατον να το δεις σε λειτουργια .
να ξερεις παντως οτι η διαφορα ανοιχτου -κλειστου τζακιου ειναι κυριως η καταναλωση κι οχι η ισχυς που αποδιδουν και βασικο ρολο παιζει ποση ωρα λειτουργει ...αν πχ το λειτουργεις 12-14 ωρες την μερα η ισχυς που θες ειναι σαφως πολυ λιγοτερη απο το να δουλευει 4-5 ωρες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ευάγγελος78

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163166 από ανδρεου
έχω μεγάλο πρόβλημα χωριό στο σπίτι με το τζάκι , μαντεμένιο , δεν χορταίνει ξύλα (μπρος πύρα και πίσω κλαδευτήρα )...τα γνωστά προβλήματα , με τα παραδοσιακά τζάκια !
σκέπτομαι να βάλω κασέτα τζακιού έχω δει Τζάκι ενεργειακό κασέτα SYRIOS MT-SY-02 15,2 kW
το τζάκι μου είναι χτιστό έξω από τον τοίχο , ο χώρος μου είναι 70 τμ κάτω και 50 πάνω
την έχει δοκιμάσει κάποιος ?
διαστασεις τζακιου Μ73 Υ56 Β65
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ