Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159714 από kostas_six

kostas_six έγραψε: Καλησπέρα στο forum. Ενδιαφέρομαι για υδραυλικό τζάκι.Το σπίτι είναι μεζονέτα τριων επιπέδων συνολικού εμβαδού 270τμ. (ισόγειο 130τμ,1ος 70τμ και σοφίτα 70τμ.). Υπάρχει λέβητας πετρελαίου ο οποίος παραμένει και θα συνδεθώ στο υπάρχον δίκτυο με πλακοειδή εναλλάκτη. Στο ισόγειο έχω 2 θερμοστάτες (ένα στο σαλόνι όπου και θα τοποθετηθεί το τζάκι και ένα για το υπόλοιπο) ενω από ένα θερμοστάτη έχω σε σοφίτα και 1ο όροφο. Δεν έχω την απαίτηση και για την ακρίβεια δεν θέλω να μπορεί να μου ζεστάνει όλους τους χώρους. Θα θελα να μπορω να θερμάνω 180τμ το μέγιστο. Συνήθως τα 130τμ θα ζεσταίνω. Το σπίτι να αναφέρω ότι είναι 10ετίας με καλά κουφώματα και τυπική μόνωση. Είχα καταλήξει στο Romotop KV025W02 αλλά για λόγους που θα εξηγήσω κάποια άλλη στιγμή δεν είναι δυνατή η αγορά του. Ως εκ τουτου και επειδή είχα τοποθετήσει την καμινάδα για το συγκεκριμένο μοντέλο έχω πλεόν καμινάδα Φ180 η οποία αποτελείται από 8 μέτρα ευθεία και με δυο ανοιχτές γωνίες θα κουμπωσω στο τζάκι. Εχω ρίξει ήδη μια ματιά σε Hoxter και Technical.Η ερωτηση ειναι ποιο τζακι θα μου προτείνατε μεταξυ των δυο ή και καποιας αλλης εταιρείας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων




Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159716 από dimlyk
γενικα δεν προτεινω αλλα δεν θα σου συνιστουσα ελληνικο ... τζακια και σομπες ομως εχουν κι ενα διακοσμητικο χαρακτηρα ...κι αυτο ειναι καθαρα προσωπικο ...περα φυσικα απο το οικονομικο το οπποιο θα πρεπει να συνεκτιμαται μια και υπαρχουν πολυ καλα τζακια που ομως κατα την αποψη μου δεν δικαιολογουν τις υπερογκες τιμες τους :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas_six

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159717 από kostas_six

dimlyk έγραψε: γενικα δεν προτεινω αλλα δεν θα σου συνιστουσα ελληνικο ... τζακια και σομπες ομως εχουν κι ενα διακοσμητικο χαρακτηρα ...κι αυτο ειναι καθαρα προσωπικο ...περα φυσικα απο το οικονομικο το οπποιο θα πρεπει να συνεκτιμαται μια και υπαρχουν πολυ καλα τζακια που ομως κατα την αποψη μου δεν δικαιολογουν τις υπερογκες τιμες τους :)

καταλαβαινω αυτο που λες και το εκτιμω ωστοσο εμενα με ενδιεφερει πρωτίστως η αποδοση και η ποιοτητα κατασκευης. Το μπατζετ μου ειναι 2500€ για την αγορα της εστιας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159732 από dimlyk
οι θεωρητικες αποδοσεις ειναι περιπου οι ιδιες και πρακτικα πολυ δυσκολα θα τις δεις ... κι επισης ελαχιστοι κατασκευαστες τις εχουν πιστοποιησει ...οι περισοτεροι απλα πετανε νουμερα :)
ομως πιο πολυ θα πρεπει να σε απασχολησει η σωστη τοποθετηση του τζακιου αλλα και των υδραυλικων ...και μια και μιλας για υδραυλικο και η ευκολια καθαρισματος γιατι θα πιασει καποια στιγμη πισσα κι αυτο μειωνει αρκετα την αποδοση και καλο θα ηταν να μπορεις να την καθαριζεις μονος σου σχετικα ευκολα ...οποτε καλο θα ηταν να ζητησεις να στα δειξουν ...κι αν και προτρεχω οταν με το καλο το εγκαταστησεις εχε στο νου σου και τις μπριγκετες σαν καυσιμο αν τα ξυλα δεν ειναι πολυ φτηνη λυση για σενα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159734 από kostas_six
Καταληγω στο Technical παντως μιας και το Hoxter ειναι και ακριβοτερο αλλα δεν βρισκω και αντιπροσωπο στη Μακεδονια σε περιπτωση που χρειαστω κατι. Το technical εχει TUV πιστοποίηση οποτε με καθησυχάζει. Το καθαρισμα του τζακιου ειναι οντβς ενα θεμα που πρεπει να το κοιταξω. Τα ξυλα φετος τα βρηκα σε τιμη που δεν συμφερει η μπρικετα ωστοσο παντα παραμενει μια εναλλακτική. Ευχαριστω για τις απαντησεις... Θα επανελθω με νεοτερα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162935 από Ευάγγελος78
Χαιρετω με την σειρα μου το forum που μου εχει δωσει απαντησεις σε πολλες ερωτησεις μου σχετικα με την αλλαγη απο παραδοσιακο σε ενεργειακο τζακι.
Εχω σκοπο να εγκαταστησω ενα foyer και εχω καταληξει καπου, επειδη ειναι γωνιακο το υφισταμενο παραδοσιακο τζακι, κοιταω επι το πλειστον για γωνιακο foyer.
Μηπως ειναι καλυτερα ως προς την αποδοση ομως, αυτα με την μπροστινη οψη, αφου ετσι και αλλιως θα το γκρεμισω που θα το γκρεμισω και θα φτιαξω καινουργια επενδυση, ας μην εχει και δευτερο τζαμι γωνια και μειωνεται η αποδοση ή δεν παιζει καθολου ρολο; Δηλαδη γωνιακο σε σχεση με ισιο, (μιλαμε για ιδια μαρκα και ιδια kw), το παραπανω τζαμι γωνια μειωνει την αποδοση; *(αφου θα λειπει μια πλευρα μαντεμι)
Επισης στην χτιστη καμιναδα, βλεπω κοιτωντας απο μεσα, στο υψος της οροφης (ρετιρε) μπετοβεργες. Πιθανον ο μηχανολογος τους απαγορεψε να τις κοψουν για λογους στατικοτητας, και δεν προτιθεμαι και εγω.
Και για να περασω απο πλαινο τοιχο την καμιναδα λιγο δυσκολο γιατι και απο τις δυο μεριες της γωνιας που ειναι το τζακι, εχω μπαλκονι.
Θα εχω προβλημα αν σταματαει η inox καμιναδα στο ταβανι και με σωστο κλεισιμο και μονωση στην οροφη συνεχιζει η παλια τεραγωνη τσιμεντενια χτιστη καμιναδα απο την ταρατσα και πανω;
Καθε συμβουλη σας......πολυτιμη!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ