Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145523 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ένσταση προς τους διαχειρισές του forum. Ο @liakjim είναι "εγκάθετος" του Oland και της Merkel.

Προρφανώς αστειεύομαι, αλλά ρε συ Δημήτρη, άφησε και μια "χαραμάδα" για τα ελληνικά !!!! Εντ'αξει, και το δικό μου ελληνικό είναι και μάλιστα όχι από τα καλύτερα, αλλά ας ελπίσουμε. Το παραδέχομαι ότι δύσκολα θα βρεις σωστή ελληνική εστία, αλλά υπάρχουν.

Δεν έχω δει από κοντά αναμμένες NEF, Camino-design, REGAL και NIBER. Σε αυτές έχω μια ελπίδα.....

Εγώ, πέρα από τα kratki που είναι όντως value for money, θα σου πρότεινα να δεις και το ελληνικό του Σαμουκατσίδη, camino-design. Μπορεί να μην είναι VFM αλλά είναι ελληνικό.

Θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς το καλοριφέρ. Δεν έχεις αποθηκευτικό χώρο για τζάκι καλοριφέρ, αλλά έχεις για foyer ... ???? :S Ή έχεις χώρο και βάζεις τζάκι, ή δεν έχεις χώρο και δε βάζεις τζάκι. Με το καλοριφέρ θα έχεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ. Και ο Δημήτρης Φιλιππακόπουλος της Kratki, έχει τζάκι καλοριφέρ σπίτι του, το δουλεύει πολύ λίγες ώρες και ζεσταίνεται μια χαρά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145527 από liakjim
Καλά ο Δημήτρης, δεν έχει σπίτι. Θερμός έχει. :P

Μακάρι να υπάρχει κάποιο ελληνικό που να αξίζει. Δεν ξέρω. Απλά διαβάζω εδώ μέσα τα παράπονα και τις προσπάθειες από τους αγοραστές τους να τα βελτιώσουν με πατέντες. Να μας λείπει

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145531 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
λοιπόν λαμόγια αφήστε το δούλεμα για το τζάκι μου γιατί θα σας ρίξω ΜΠΟΥΡΛΌΤΟ !!Σας κάνω πρόταση την άλλη εβδομάδα γυρνάει βοριάς με χιόνια ίσως και στην Αττική, σας προσκαλώ στο σπίτι (μην είμαστε πάνω απο 10 μόνο γιατι θα με φάει η γυναίκα ) 3 μέρες μετά που θα έχει γυρίσει ο βοριάς μη μου λέτε μετά οτι είχε ζεσταθεί το σπίτι λόγο νοτιά !θα κεράσω τσικουδιά και μεζέ θα ελέγξετε θερμοκρασία νερού στο τζάκι οτι θα είναι κάτω απο 20 βαθμούς που λόγο της τρίοδης που έχω στους 55 βαθμούς θα καταλάβετε οτι το τζάκι δεν έχει δουλέψει για τουλάχιστον 12 ώρες πριν ! θα ανοίξω ενα παράθυρο μόνιμα όσο θα είστε εκεί για να εξισορροπήσω την θερμοκρασία στο χώρο με αυτή που θα εκπέμπεται εσείς (ειδικά μετά τα τσίπουρα ) και θα ανάψω το τζάκι μπροστά σας!! το μόνο που θέλω να φέρεται είναι ο καθένας απο ενα θερμόμετρο(μετά μπορείτε να τα πάρετε μαζί σας ) για να τα βάλουμε σε διάφορα σημεία του σπιτιού να βλέπετε θερμοκρασίες!!οταν θα πιάσω ικανοποιητική θερμοκρασία για εσάς τότε θα δούμε τι έκαψα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145533 από liakjim
χαχαχα, μπορείς απλά να ακολουθήσεις την μεθοδολογία που έχω στη υπογραφή μου (φωτογραφίες με ώρα και θερμόμετρα). Αν δεν ειχα εξεταστική από Δευτέρα αλήθεια θα ερχόμουνα!!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145541 από seventh_heaven
liakjim, sdf και ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ, ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές! Από αύριο ξεκινάω το τρέξιμο και θα επανέλθω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146853 από kalyvia80
Χαιρετιζω την παρέα των φίλων του τζακιού. Σας μιλάει ένας φίλος του τζακιού αλλά άσχετος περι εγκταστάσεων και λειτουργίας τους. Το σπίτι μου είναι 126 τμ φτιαγμένο απο πετρινους τοιχους 70 εκ εκτος απο τον ενιαιο χωρο κουζινας σαλονιου περιπου 40 τμ που ειναι φτιαγμενο απο διπλο τουβλο, μονωση dow τριαρα και παλι μονο τουβλο. Απο πανω υπαρχει αλλο σπιτι εκτος απο τον ενιαιο χωρο που απο πανω του ειναι απλη ταρατσα με 5αρα μονωση. Αρκετο απο το βορινο μερος του σπιτιου ειναι προστατευμενο απο κλειστο γκαραζ.Το σπιτι βρισκεται νοτια ευβοια οχι με παρα πολλα κρυα αλλα καμποση υγρασια. Μετα απο αρκετη μελετη, αφου ειμαι πληρως απογοητευμενος απο ελληνικης κατασκευης τζακι, κατεληξα στο www.deville.fr/fr/foyers-inserts-koncept/bijou-77-monobloc.html και εγκατασταση αεραγωγων σε ολο το σπιτι. Οδηγηθηκα σε αυτην την αποφαση λογω:
1.των πιστοποιησεων του
2 των 15ΚW νορμαλ λειτουργιας του
3.επειδη ειναι τυπου μονομπλοκ αρα και πιο ολοκληρωμενο σαν κατασκευη
4. της τιμης του που πιστευω οτι ειναι καλη 2050 ευρω
Οποιαδηποτε υποδειξη ή γνωμη εννοειται οτι ειναι ευπροσδεκτη γιατι βλεπω οτι το κατεχεται το θεμα
Και κατι αλλο, στις οδηγιες εγκαταστασης αναφερει στη σελιδα 16 και στη σελιδα 78 την εγκατασταση ενος νταμπερ. Μηπως εννοει βαρυτικο νταμπερ και πως συνδεεται αυτο, μεσα στη φουσκα του τζακιου ή εξωτερικα στην καμιναδα;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.315 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ