Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145509 από GGEOR7777
Ο τρόπος σκέψης σού είναι πολύ σωστός...
Η ιδανικότερη λύση είναι foyer...που τον εννιαιο χώρο θα στον ζεσταίνει μόνο η ακτινοβολία και σίγουρα θα πηγαίνει και σε άλλα δωμάτια αλλά αυτό εξαρτάται πόσο πολύ ώρα θα το τροφοδοτείς ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145510 από GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Ο τρόπος σκέψης σού είναι πολύ σωστός...
Η ιδανικότερη λύση είναι foyer...που τον εννιαιο χώρο θα στον ζεσταίνει μόνο η ακτινοβολία και σίγουρα θα πηγαίνει και σε άλλα δωμάτια αλλά αυτό εξαρτάται πόσο πολύ ώρα θα το τροφοδοτείς ξύλα.

Η καλύτερη περίπτωση value for money είναι μόνο η kratki.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145518 από liakjim
VFM ειναι τα Invicta, τα οποία θα τα βρείς στο Leroy. Βέβαια μετά π΄ρεπει να βρείς άνθρωπο΄. Ο Βασίλιης (ναι σωστά το γράφω) του forum εδώ τα βάζει.
Αν κ με τις μειώσεις τιμών από kratki , οι ισορροπίες ίσως να άλλαξαν.
Αυτή θα σε καλύψει μάλλον kratki.gr/maja-12-kw-/162-maja-12kw.html

ενώ αν το σπίτι σου είναι πολύ καλό ως προς τις μονώσεις kratki.gr/antekkw/3-antek.html (και σε απίστευτη τιμή).

Άλλες εταιρίες δεν ξέρω. Ο κρητικός της παρέας μας έχει ψαχτεί κ θα σου πεί.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145520 από sdf
Δεν μπορώ να μιλήσω για άλλες μάρκες διότι ενώ έχω δεί αρκετά τζάκια στατικά δέν τα έχω δεί να δουλέυουν.
Εγώ θα σου πώ απλά ότι μετά απο πολύ διάβασμα εδώ, αγόρασα σε προσφορά 300 ευρώ απο το γνωστό πολυκατάστημα και εγκατέστησα μόνος μου με τις συμβουλές όλων εδώ το invicta minos στα 14kw σε ισόγειο σαλόνι- κουζίνα 70 τ.μ. προ 1 χρόνο. Σε σπίτι παλίο, πετρόχτιστο, ψηλοτάβανο με ξύλινα κουφώματα σε υψόμετρο 310 μέτρα.
Με εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμούς και εσωτερική 17 στις 18:40 της παραμονής των χριστουγέννων 2014
και με καλό φόρτωμα(αρκετά ξύλα και ξερά) στις 20:30 είχα εσωτερική θερμοκρασία 21 βαθμούς στα 7,5 μέτρα απόσταση απο το τζάκι ( όπου βρίσκεται κρεμασμένο θερμόμετρο τοίχου στο ύψος των ματίων).
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μια λύση που δέν κόστισε παραπάνω απο 700 ευρώ συνολικά ( αγορά εστίας, υλικά, τάμπερ) και με όλη την εργασία δική μου.
Επομένως το value for money είναι και λίγο υποκειμενικό για τον καθένα, ανάλογα με το πορτοφόλι και τον χρόνο να ασχοληθείς. Με 300 ευρώ προ 1 χρόνο και 3 μήνες που το αγόρασα, δεν αγόραζες ούτε φτηνή βουλγάρικη ξυλόσομπα.

Πάντως μην βιαστείς και κυρίως αυτός που θα το εγκαταστήσει να τηρήσει τις βασικές αρχές εγκατάστασης για foyer που περιγράφονται αναλυτικότατα σε πολλές σελίδες στο σαίτ εδώ και εξηγώ γιατι στο γράφω αυτό: κολλητός μου πρίν 3 χρόνια έδωσε 3,5 χιλίαδες ευρώ με την εγκατάσταση για τζάκι ενεργειάκο dovre. Έκτοτε δεν το δούλεψε έκτος απο το χειμώνα του 2013-2014 που λόγω κακής εγκατάστασης του έσκασαν οι γυψοσανίδες και δεν είχε την απόδοση που περίμενε να έχει στο χώρο του.
Μετά που ήρθε και είδε το δικό μου και αφού του σύστησα να μπεί στο σαίτ και να διαβάσει λίγο,
έκανε μεγαλύτερα ανοίγματα αέρα (έβαλε μεγαλύτερες περσίδες)στο θερμοθάλαμο και μόνωσε το θερμοθάλαμο διότι του τον είχαν αφήσει αμόνωτο και διόρθωσε και τις γυψοσανίδες.
Αποτέλεσμα μεχρί φέτος το χειμώνα που το δουλέυει αποκλειστική θέρμανση να είναι όλα εντάξει και η αποδοσή του αρκετά καλύτερη.
Βεβαια η όλη επιδιόρθωση του κόστισε επιπλέον χρήματα και πολύ γκρίνια (με την καλή έννοια πάντα) απο την γυναίκα του.
Επομένως το Α και το Ω είναι η σωστή εγκατάσταση, ότι εστία και να βάλεις, για απόδοση και ασφάλεια λειτουργίας και μακροζωία της εστίας και των δομικών υλικών τριγύρω.
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145521 από seventh_heaven

liakjim έγραψε: VFM ειναι τα Invicta, τα οποία θα τα βρείς στο Leroy. Βέβαια μετά π΄ρεπει να βρείς άνθρωπο΄. Ο Βασίλιης (ναι σωστά το γράφω) του forum εδώ τα βάζει.
Αν κ με τις μειώσεις τιμών από kratki , οι ισορροπίες ίσως να άλλαξαν.
Αυτή θα σε καλύψει μάλλον kratki.gr/maja-12-kw-/162-maja-12kw.html

ενώ αν το σπίτι σου είναι πολύ καλό ως προς τις μονώσεις kratki.gr/antekkw/3-antek.html (και σε απίστευτη τιμή).

Άλλες εταιρίες δεν ξέρω. Ο κρητικός της παρέας μας έχει ψαχτεί κ θα σου πεί.


Κοίταξε, φαντάζομαι ότι με το ANTEK πιθανόν να καλύπτεται ο χώρος του σαλονιού, αλλά δεν ξέρω τι διαφορά θερμοκρασίας θα έχω με το πίσω μέρος του σπιτιού που είναι τα υπνοδωμάτια και κατά πόσο θα μπορεί να φτάνει εκεί ζεστός άερας.

Επίσης, οι εστίες με συρόμενο προς τα πάνω τζάμι έχουν κάποιο πλεονέκτημα πέραν του αισθητικού;

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.


Κατανοητός!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145522 από liakjim
Από την στιγμή που το πίσω μέρος το σπιτιού είναι λίγο υπερυψωμένο, ο αέρας θα πάει ευκολότερα.
Διακυμάνσεις στην θερμοκρασία θα έχεις αλλά αν το τζάκι ανάβει για ώρες , αυτή θα εξομαλυνθεί.
Απόλυτα ίδια θα είναι στο υδραυλικό.
Αλλά έτσι κ αλλιώς επικουρικά το θες.
Πάντως , το invicta που έχω βάλει, με καλύπτει και έχω 120τμ, 60 κάτω κ 60 πάνω.
Στον πάνω όροφο, θα δω 4-5 βαθμούς κάτω, (πχ κάτω 22 και πάνω 18) αλλά όταν το τζάκι το άναψα στις γιορτές που ήμουν σπίτι και είχε κ τα κρύα, για 6 μερόνυχτα, είχε εξομοιώσει παντού.

Τα τζάκια γενικά θέλουν χρόνο να ζεστάνουν, στην αρχή θερμοσυσσωρεύει το σπίτι κι μετά απλά το συντηρείς.
Όταν το δικό μου έφτασε στην κατάσταση που είπα, πλέον έβαζα ένα κούτσουρο να σιγοκαίει.
Όλο τον χειμώνα μέχρι τώρα και δεν έχω ανάψει καλοριφέρ. Βέβαια ελαφρύς χειμώνας αλλά έχω κάψει μόνο 1.5 τόνους ξύλο.

Αν λείπεις ώρες κι το ανάβεις 2-3 ώρες την ημέρα, μη περιμένεις να σε καλύψει 100%.
Θέλει ένα 6ωρο γεμάτο.
Αλλά αφού το έχεις , γιατί να μην το καίς?

Αλλά μια βόλτα στον Δημήτρη και θα στα πει καλύτερα από μένα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ