Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127977 από panos196

liakjim έγραψε: Ναι .
Απλά η Minos έχει μικρότερο βαθμό απόδοσης (3%) κ ειναι πιο ρηχή οπότε δεν χωράει μεγάλα κούτσουρα.


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

για την ωρα στα λερόυ της περιοχής μου υπάρχει το invicta selenic 700 στα 609 ευρώ, τα minos 3 κομμάτια ήταν ολα κι ολα,αλλά εχουν πωληθεί, μου είπαν σήμερα που πήρα τηλέφωνο, οπότε πάω αλλού, η περιμένω αν ξαναβάλει προσφορά, μάλλον το φθινόπωρο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128258 από panos196
μεταξύ invicta minos και ferlux c-18 η ferlux c-21, παρατήρησα οτι το minos είναι πιο ρηχό , αλλά η ισχύς του είναι 14 kw ενώ το ferlux c-21 χωράει πιο μεγάλα κούτσουρα αλλά η ισχύς του είναι 10 kw, εχει κάποιος φίλος, αποψη για ποιό τζάκι αξίζει να προτιμήσω ? Περίπου στα ίδια είναι οι τιμές 50-100 ευρώ διαφορά μεταξύ τους στα λερόι μερλίν, πιο καλά βέβαια το selenic 700, αλλά 609 ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128266 από γιωργος
ποσο το εχει το ferlux c-21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128267 από liakjim
¨Εισαι σίγουρος ότι η ferlux-21 είναι 10KW?
Εδω λέει 13,8KW www.warnex.hu/product/built-in-fire-plac...st-iron-insert-stove
Εντυπωση μου κάνει πως στο σιτε της εταιρίας δεν υπάρχει www.ferlux.es/ingles/bloques-fundicion.html

Γενικά η ισχύς είναι λίγο θεωρητικό νούμερο. Εκεί δίνει ο κατασκευστής την μέγιστη απόδοση .
Αν κάψεις την ίδια ποσότητα ξύλων ίδια υγρασίας πάνω κάτω την ίδια ισχύ θα πάρεις .
Απλά η minos στα 14KW ίσως να έχει πιο μεγάλη απόδοση .

Από θέμα αντοχής δεν νομίζω να υπαρχει κάποιο θέμα.

edit εδω την αναφέρει σελ 17 www.ferlux.es/espanol/PDF/manual-BL-CA-HO.pdf
Με 122 Kg μαντέμι έναντι 96 της minos , προσωπικά θα έπαιρνα την ferlux.

Πόσο την βρίσκεις?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos196

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128288 από panos196

liakjim έγραψε: ¨Εισαι σίγουρος ότι η ferlux-21 είναι 10KW?
Εδω λέει 13,8KW www.warnex.hu/product/built-in-fire-plac...st-iron-insert-stove
Εντυπωση μου κάνει πως στο σιτε της εταιρίας δεν υπάρχει www.ferlux.es/ingles/bloques-fundicion.html

Γενικά η ισχύς είναι λίγο θεωρητικό νούμερο. Εκεί δίνει ο κατασκευστής την μέγιστη απόδοση .
Αν κάψεις την ίδια ποσότητα ξύλων ίδια υγρασίας πάνω κάτω την ίδια ισχύ θα πάρεις .
Απλά η minos στα 14KW ίσως να έχει πιο μεγάλη απόδοση .

Από θέμα αντοχής δεν νομίζω να υπαρχει κάποιο θέμα.

edit εδω την αναφέρει σελ 17 www.ferlux.es/espanol/PDF/manual-BL-CA-HO.pdf
Με 122 Kg μαντέμι έναντι 96 της minos , προσωπικά θα έπαιρνα την ferlux.

Πόσο την βρίσκεις?

αλλα νούμερα δίνουν στα λερόυ απο αυτά που λές,ισχύ-απόδοση -βάρος κλπ. σίγουρα εχεις δίκιο....είχα καταρχήν κάνει τηλεφωνική παραγγελία, για το invicta minos προσφορά φυλλαδίου 300 Ε απο 430, νόμιζα οτι ηταν το invikta selenic 700, το οποίο το παίρνω με κλειστά μάτια , επειδή εχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και σχημάτισα μια θετική γνώμη...στη συνέχεια με πήραν τηλέφωνο απο την εταιρεία λερόυ μερλίν και μου είπαν για πιο λόγο δεν το πήρα το τζάκι κλπ. και μου είπαν αν το θέλω μπορώ να το πάρω στα 300 ευρώ , θα φέρουν απο αλλο κατάστημα λερόυ για μένα, γιατί είμαι πελάτης κλπ.. πολιτική της εταιρείας θα ελεγα .... η να πάω στα λερόυ να δώ και αλλα τζάκια αν δεν θέλω το συγκεκριμένο ... δεν ξέρω τιμές. ακουσα για το ferlux c-21 στα 350-400 ευρώ αν θυμάμαι καλά ...επειδή δεν το θέλω για κύρια θέρμανση, γιατί εχω και φυσικό αέριο, αρχισα να το σκέφτομαι , και λέω και για μικρότερο , αρκεί να το φθάνω στα χρήματα, αφου το selenic 700 ,εχει 609 ευρώ, επίσης μένω τέταρτο οροφο και δεν υπάρχει χώρος αποθήκευσης ξύλων , εχω ενα οικόπεδο , και θα τα παίρνω λίγα λίγα στο Ι.Χ.και θα τα ανεβάζω με το ασανσέρ, θα το καίω τα βράδια 4 ωρες σε συδιασμό με το αέριο . απ την αλλη σκέφτομαι μήπως μετανιώσω, αργότερα που δεν εβαλα το μεγάλο και θα ζέσταινε ολο το σπίτι ...... Γενικά είμαι μπερδεμένος και ψάχνομαι .... δεν ξέρω τι να κάνω !!ίσως να καταλήξω στο minos, και οσο αντέξει ...η στο ferlux c-21 αν εχει στα ίδια χρήματα η 100 ευρώ πιο πάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128290 από liakjim
Πόσο έχει ακριβώς το ferlux c-21?

Επίσης αφου υπάρχει θέμα με την αποθήκευση των ξύλων , μήπως να κοίταγες σε σόμπα pellet?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ