Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98468 από dimlyk
αυτο που σιγουρα συνηθιζεται ειναι η κατασκευη μερους της καμιναδας με σπιραλ :evil:

γιατι ρωτας ομως αν συνηθιζεται η αν ειναι πχ πιο σωστο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98469 από trelos_panos

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ερώτηση:

Συνηθίζεται σε τζάκι monoblocco, να τοποθετείται λεία inox σωλήνα προς τις εξόδους θερμού αέρα, αντί για το κλασσικό σπιράλ αλουμινίου? Με σκοπό τη μείωση θορύβου, απωλειών λόγω τριβής, και επικαθήσεων σκόνης κλπ?

Αναφέρομαι στην περίπτωση που οι έξοδοι είναι απευθείας πάνω από την εστία.


συνηθίζεται σε τεχνικούς που είναι πραγματικά γνώστες του αντικειμένου και μερακλήδες.....και δε τους νοιάζει να ανεβάσουν το κόστος κατά 20-30-40 ευρώ και να κάνουν απλά άψογη δουλειά!Διαλέγεις και παίρνεις ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98470 από trelos_panos

dimlyk έγραψε: αυτο που σιγουρα συνηθιζεται ειναι η κατασκευη μερους της καμιναδας με σπιραλ :evil:

γιατι ρωτας ομως αν συνηθιζεται η αν ειναι πχ πιο σωστο ?


μέγα λάθος και τους περισσότερους δε τους ενδιαφέρει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98471 από trelos_panos

skra έγραψε: καλησπέρα και από εμένα,

Μετά από αρκετή περιπλάνηση στις σελίδες του φόρουμ,
σκέφτηκα να επισυνάψω ένα σχέδιο του σπιτιού για μία ιδιαίτερη περίπτωση που έχω.
Σκέφτομαι να βάλω νέο τζάκι στο εξοχικό στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας.
Σε περιοχή χωρίς ιδιαίτερα κρύα, απλά το σπίτι είναι ψηλά προς το βουνό.

Ένα σχέδιο του σπιτιού επισυνάπτω στην συνέχεια:





Η ιδιαιτερότητα είναι πως θέλω το τζάκι να τοποθετηθεί όσο το δυνατό λιγότερο μέσα στο σπίτι.
Δηλαδή σκεφτόμουν να γίνει μια κατάλληλη τρύπα στον τοίχο και το τζάκι να έρθει, αν όχι "πρόσωπο"
με τον εξωτερικό τοίχο, το απαραίτητο ελάχιστο μέσα.
Ασφαλώς να έχει ένα αεραγωγό για ζεστό αέρα στο σαλόνι/κουζίνα (σχήμα)
και να βγάλω και έναν επιπλέον αεραγωγό στο υπνοδωμάτιο 1.

Πως το βλέπετε οι γνώστες?
1) Είναι εφικτή μία τέτοια κατασκευή?
2) Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και κάποια κασέτα με κατάλληλη επένδυση σαν πιο οικονομική λύση?
Ίσως και κάποιο από τα Leroy?
2) Με κατάλληλο "ντύσιμο" εξωτερικά του τζακιού θα έχω απώλειες?
3) Θα χρειαστώ και βεντιλατέρ για τόσο μικρή απόσταση (μικρότερη του 1,5 μέτρου)
του υπνoδωματίου1 από την εστία?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
Σπύρος


πιστεύεις ότι μία πραγματικά καλή κασέτα θα σου μειώσει το κόστος;;;
Με μία καλή κασέτα όχι δε θα χρειαστείς μοτέρ.
Η αγορά από πολυκαταστήματα και όχι από έναν ειδικό στο είδος του εμένα με απομακρύνει πάντα και σε οτιδήποτε.
Όλα είναι εφικτά αρκεί να έχεις μεράκι και καλό μάστορα (το χρήμα είναι δεδομένο)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by trelos_panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98672 από char
Καλησπερα και απο μενα, ενδιαφερομαι και εγω για αλλαγη απο συμβατικο σε ενεργειακο. Διαβασα παραπανω αρκετα χρησιμα πραγματα και κατεληξα σε παθητικη θερμανση ( Foyer). To ερωτημα μου ειναι τι μαρκα να προτιμησω???
Διαστασεις τζακιου: 0,80 πλατος, 0,56 βαθος και 0,57 υψος. Θελω να ζεστανω 75 cm ενιαιο χωρο. Το σπιτι διαθετει διπλα τζαμια. Τα χρηματα που διαθετω ειναι απο 1500-2500 €. περιοχη Μυτιληνη Εξ αρχης γνωριζω οτι πρεπει να βαλω φουσκα απο γυψοσανιδα και ψαχνω την κασσετα να βαλω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98673 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
τελικά... η υποψία μου, το ότι δηλαδή είναι καλύτερο να τοποθετηθεί λεία inox σωλήνα αντί για σπιράλ εύκαμπτο αλουμινίου, επιβεβαιώνεται.

Επιβεβαιώνεται το αυτονόητο δηλαδή.... Απλά το σπιράλ είναι πιο οικονομικό και πιο εύκολο να το τοποθετήσουν αν χρειάζεται να κάνουν τίποτα περίεργες καμπύλες.

Και αν ο εγκαταστάτης είναι και σούπερ ντούπερ μερακλής, μονώνει με πετροβάμβακα τη λεία σωλήνα από το monoblocco έως την έξοδο της περσίδας, ακόμα και αν η περσίδα είναι πάνω από την εστία.
Ή μήπως το παρατραβήξαμε.....??

Ας μου επιτραπεί μια ερώτηση ακόμα. Στις αναρροφήσεις του βεντυλατέρ, ή στις εξόδους από τις περσίδες του βεντυλατέρ, μπορεί κανείς να βάλει φίλτρο κατακράτησης .... σωματιδίων? Πρέπει να είναι ενεργού άνθρακα? Τι είδος φίλτρου μπορεί να τοποθετηθεί? Τι αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες? Ή το βάζεις στην αναρρόφηση και ξαμπερδεύεις? Στην αναρρόφηση, ή στην έξοδο? Ή μήπως θα κόψει πολύ τη ροή με ανεπιθύμητα αποτελέσματα για την "ψύξη" της εστίας?

Όπως καταλάβατε... το έχουμε γυρίσει στη "βελτιστοποίηση" μιας καλής εγκατάστασης. Γιατί ως γνωστόν, ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Και φυσικά, ψάχνουμε για μικρές λύσεις, που αν είναι δυνατόν, με μικρό κόστος, να βελτιώνουν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα (στην περίπτωση αυτή, την ποιότητα του αέρα που βάζουμε σπίτι μας).
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ