Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20246 από georgebest

Asteris έγραψε: Αν δεν μπλέξεις με βεντιλατέρ και το αφήσεις φυσική ροή, τότε είναι οικονομικότερο να γκρεμίσεις την φούσκα, να μπει foyer και να ντυθεί με γυψοσανίδα.


Δεν ξέρω αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά ο θερμοστάτης που έχεις στο δικό σου τζάκι τί ρόλο παίζει? Μπορεί να σου ρυθμίζει την φλόγα πχ αν ξεπερνάς τους 25 βαθμούς στο χώρο?? Αν ναι, που μπορώ να τοποθετήσω θερμοστάτη αν δεν θέλω να βάλω εναλλάκτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20256 από house

Στελιος1 έγραψε: Δεν μπορω να σας ακολουθησω, εχετε την πολυτελεια του χρονου (μυγες κοπανατε στ δουλεια σας μερικοι?) κ εγω οχι.. Οτι ισχυριζεται ο καθενας σας θελω αποδειξη σοβαρη με βιντεο. οσο δεν το κανετε αυτο σας λεω αγυρτες! Δεν θελετε να μου αποδειξετε.. μην το κανετε παιδες! Αερολογιες και φουμαρα καλως κανετε και τα λετε παιζοντας το παιχνιδι σας καποιοι! Μονον για τζακια δε λετε εδω αν δεν ειναι απο το ληροι! Μερικοι καποιοι αλλοι ειστε και.. χαζοι????? Μου προτεινετε να βαλω πελατη μου να σας πει ΚΑΛΑ λογια για μενα??? Αν βαλω τ κουμπαρο μου η τον αδελφο μου σας κανει?? Αν γραφτω με αλλο μειλ κ ονομα σας κανει???? θα το πιστεψετε οπως απαιτειτε να πιστεψω κ εγω εσας???? Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη! ΚΑΜΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ πχ ειναι αιωνες μπροστα απ αυτα! Τζακια ΛΑΖΑΡΟΥ επισης! Φυσικα και σε 2 χρονια θα ειμαστε ολοι ανεργοι ψαχνοντας την Ευρωπαικη τεχνολογια ενος.. ΚΟΥΤΙΟΥ, Ελληναραδες ντροπη μας! Δε γουσταρω την στημενη παρεα σας! Πουληστε οτι προλαβαινετε και μπορειτε! Θα επανελθω με διαφημηση στον ενναλλακτη ΜΟΥ υπεραποδοσης οταν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και με το ισχυροτερο χαρτι που μπορει να υπαρχει στην ''ερημη χωρα'' εχω να δειξω κατι ΝΕΟ κσι σοβαρο.


Αν τα εχεις κομμενα , ξαναπαρτα -αν τα περνεις ,κοφτα

Και αι παραταταμας με την μπαρουφα σου που φυσαει , τεσπα τραβα για μυνησεις τη διαολο καθεσε εδω και σε αλλα φορουμ και ασχολησε με ενεργειακα τζακια (χανεις και λεφτα οχι τιποτα αλλο )!
Και με το βιντεο σου να σε πω οτι δεν μετρας στον αερα την θερμοκρασια , αλλα εχεις βαλέι το θερμομεντρο να ακουμπαει στο μεταλο !
Και στα φορουμ που γυριζεις , ολο στα ενεργειακα τζακια μου εισαι . Δεν φτοιαχνεις ποστ με το φυσα που φτοιαχνεις + τα ρουφα τζακια ανοιχτα που διαφιμιζεις ολι την ωρα ! Και φυσαει το μαραφετι σου και ρουφαει το τζακι αλλα τουλαχιστον 400 κυβικα αερα και τα βγαζει εξω απ το τζακι >Και ονομασετο φυσα-ρουφα να εχεις και good luck

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20257 από house

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν δεν μπλέξεις με βεντιλατέρ και το αφήσεις φυσική ροή, τότε είναι οικονομικότερο να γκρεμίσεις την φούσκα, να μπει foyer και να ντυθεί με γυψοσανίδα.


Δεν ξέρω αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά ο θερμοστάτης που έχεις στο δικό σου τζάκι τί ρόλο παίζει? Μπορεί να σου ρυθμίζει την φλόγα πχ αν ξεπερνάς τους 25 βαθμούς στο χώρο?? Αν ναι, που μπορώ να τοποθετήσω θερμοστάτη αν δεν θέλω να βάλω εναλλάκτη?


Μονο το jolly-mec νομιζω το κανει αυτο ! Ωραια θα ηταν να κολουσε και στο δικο μας συστημα , αλλα φιλος δυσκολο δεν γινετε !
Ο θερμοστατης , ρυθμιζει τις στροφες του βιντιλατερ , αναλογα με την θερμοκρασια του αερα στην εξοδο του τζακιου ( εκει που εχεις την ακιδα του δηλαδη) ! Αν κρυωσει το τζακι , κλεινει και εντελος τον αερα για να μην κρυωσεις αγορινα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20259 από Βιομαζιστής

Στελιος1 έγραψε: Δεν μπορω να σας ακολουθησω, εχετε την πολυτελεια του χρονου (μυγες κοπανατε στ δουλεια σας μερικοι?) κ εγω οχι.. Οτι ισχυριζεται ο καθενας σας θελω αποδειξη σοβαρη με βιντεο. οσο δεν το κανετε αυτο σας λεω αγυρτες! Δεν θελετε να μου αποδειξετε.. μην το κανετε παιδες! Αερολογιες και φουμαρα καλως κανετε και τα λετε παιζοντας το παιχνιδι σας καποιοι! Μονον για τζακια δε λετε εδω αν δεν ειναι απο το ληροι! Μερικοι καποιοι αλλοι ειστε και.. χαζοι????? Μου προτεινετε να βαλω πελατη μου να σας πει ΚΑΛΑ λογια για μενα??? Αν βαλω τ κουμπαρο μου η τον αδελφο μου σας κανει?? Αν γραφτω με αλλο μειλ κ ονομα σας κανει???? θα το πιστεψετε οπως απαιτειτε να πιστεψω κ εγω εσας???? Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη! ΚΑΜΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ πχ ειναι αιωνες μπροστα απ αυτα! Τζακια ΛΑΖΑΡΟΥ επισης! Φυσικα και σε 2 χρονια θα ειμαστε ολοι ανεργοι ψαχνοντας την Ευρωπαικη τεχνολογια ενος.. ΚΟΥΤΙΟΥ, Ελληναραδες ντροπη μας! Δε γουσταρω την στημενη παρεα σας! Πουληστε οτι προλαβαινετε και μπορειτε! Θα επανελθω με διαφημηση στον ενναλλακτη ΜΟΥ υπεραποδοσης οταν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και με το ισχυροτερο χαρτι που μπορει να υπαρχει στην ''ερημη χωρα'' εχω να δειξω κατι ΝΕΟ κσι σοβαρο.



Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να εκνευρίζεσαι.
Λένε πως η καλύτερη διαφήμιση ενός προϊόντος ή μιας εταιρίας, είναι ο ευχαριστημένος πελάτης.
Δεν το δέχεσαι αυτό;
Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος και θέλει να προσφέρει στο σύνολο, γιατί να μην αναφέρεται διαρκώς σε αυτό το προϊόν που τον ικανοποίησε προκειμένου να κάνει και άλλους συνανθρώπους του ευχαριστημένους; Εγώ έτσι λειτουργώ.
Μπορεί κάποιοι βέβαια να επωφελούνται αν βασιζόμενοι στο παραπάνω, παραθέσουν παραπλανητικά στοιχεία. Δεν θα βρισκόταν όμως κάποιος άλλος που να έλεγε:
"Τι μας λες τώρα ρε φίλε; Εγώ το δοκίμασα το μηχάνημα και μου βγήκε μάπα το καρπούζι."
Γιατί δεν έχει εμφανιστεί κάτι τέτοιο;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20267 από Asteris

georgebest έγραψε:

Asteris έγραψε: Αν δεν μπλέξεις με βεντιλατέρ και το αφήσεις φυσική ροή, τότε είναι οικονομικότερο να γκρεμίσεις την φούσκα, να μπει foyer και να ντυθεί με γυψοσανίδα.


Δεν ξέρω αν είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά ο θερμοστάτης που έχεις στο δικό σου τζάκι τί ρόλο παίζει? Μπορεί να σου ρυθμίζει την φλόγα πχ αν ξεπερνάς τους 25 βαθμούς στο χώρο?? Αν ναι, που μπορώ να τοποθετήσω θερμοστάτη αν δεν θέλω να βάλω εναλλάκτη?


Φλόγα δεν ρυθμίζει, ρυθμίζει στροφές του βεντιλατέρ ανάλογα με την θερμοκρασία, ώστε όταν κρυώσει το τζάκι, να σταματάει η ροή του αέρα από τον εναλλάκτη (το έχω και με εξωτερικό αέρα, οπότε το βράδυ θα μου έφερνε κρύο αέρα μέσα στο σπίτι). Αν δεν έχεις εναλλάκτη, δεν βάζεις και θερμοστάτη, γιατί δεν έχει τι να ελέγξει, δεν υπάρχει βεντιλατέρ. Επίσης η φυσική ροή δουλεύει μόνο με εσωτερικό αέρα, οπότε όταν κρυώσει η εστία, απλά σταματά η ροή του αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20270 από Asteris

Στελιος1 έγραψε: Δεν μπορω να σας ακολουθησω, εχετε την πολυτελεια του χρονου (μυγες κοπανατε στ δουλεια σας μερικοι?) κ εγω οχι.. Οτι ισχυριζεται ο καθενας σας θελω αποδειξη σοβαρη με βιντεο. οσο δεν το κανετε αυτο σας λεω αγυρτες! Δεν θελετε να μου αποδειξετε.. μην το κανετε παιδες! Αερολογιες και φουμαρα καλως κανετε και τα λετε παιζοντας το παιχνιδι σας καποιοι! Μονον για τζακια δε λετε εδω αν δεν ειναι απο το ληροι! Μερικοι καποιοι αλλοι ειστε και.. χαζοι????? Μου προτεινετε να βαλω πελατη μου να σας πει ΚΑΛΑ λογια για μενα??? Αν βαλω τ κουμπαρο μου η τον αδελφο μου σας κανει?? Αν γραφτω με αλλο μειλ κ ονομα σας κανει???? θα το πιστεψετε οπως απαιτειτε να πιστεψω κ εγω εσας???? Πανακριβο πληρωσες το τζακι σου Αστερη! ΚΑΜΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ πχ ειναι αιωνες μπροστα απ αυτα! Τζακια ΛΑΖΑΡΟΥ επισης! Φυσικα και σε 2 χρονια θα ειμαστε ολοι ανεργοι ψαχνοντας την Ευρωπαικη τεχνολογια ενος.. ΚΟΥΤΙΟΥ, Ελληναραδες ντροπη μας! Δε γουσταρω την στημενη παρεα σας! Πουληστε οτι προλαβαινετε και μπορειτε! Θα επανελθω με διαφημηση στον ενναλλακτη ΜΟΥ υπεραποδοσης οταν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και με το ισχυροτερο χαρτι που μπορει να υπαρχει στην ''ερημη χωρα'' εχω να δειξω κατι ΝΕΟ κσι σοβαρο.


Με βίντεο θα σου δώσω απόδειξη ότι καίει καλά το τζάκι μου? Τι βίντεο, να δείχνει ότι καίει με ένα κούτσουρο και έχει 25 βαθμούς το σπίτι? Πάλι θα μου λες ότι καίω και καλοριφέρ στο τέρμα και είναι τόση η θερμοκρασία. Εγώ σου λέω έλα Νοέμβριο μήνα να πιείς καφέ και να κάτσεις 2-3 ώρες, να δεις πόσα ξύλα ρίχνω μέσα, αλλιώς δεν γίνεται. Τα τζάκια μου που πλήρωσα πανάκριβα (2400€ και τα δύο τοποθετημένα), μου γλύτωσαν ήδη 1100-1200€ (θα έδινα 2000€ πετρέλαιο και έδωσα 900€ ξύλα-μπριγκέτες), ενώ φέτος αποσβαίνουν πλήρως με πετρέλαιο 1.40€. Η Καμινοτεχνική που δεν έχει ούτε ένα τεχνικό χαρακτηριστικό στην ιστοσελίδα τους, φαντάζομαι θα έκανε απόσβεση σε 2-3 μήνες, αφού είναι αιώνες μπροστά.

Τώρα, όσο για τα συμφέροντα, φέτος είμαστε 4-5 που έχουμε Invicta και λέμε ότι ζεσταινόμαστε μιά χαρά, λες να είμαστε το τμήμα μάρκετιγκ του Leroy Merlin? Του χρόνου που θα είμαστε 15-20 από ότι φαίνεται, θα βάλουμε μέσα και το τμήμα πωλήσεων? Αν ήμουνα εργαζόμενός τους, πολύ εύκολο θα το καταλάβαινες, θα σου προωθούσα από μπανιέρες μέχρι πλακάκια κήπου τους, όχι μόνω το Invicta.

Όσο για την ανεργία που αναφέρεσαι, την νιώθω ήδη στο πετσί μου εδώ και 18 μήνες. Και ανάμεσα στο δίλλημα, οικονομική θέρμανση με ξένο τζάκι, ή αμφίβολη θέρμανση με ελληνικό τζάκι, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνω εγώ το πειραματόζωο των ελλήνων σιδεράδων που πρέπει να βγάλουν 1000€ σε μιά μέρα και να κρυώνω και από πάνω, για να μην έχουν ανεργία. Να έχουν όση δουλειά γίνεται και μπράβο τους αν τα καταφέρνουν να πουλάνε φόλες, αλλά όχι πάνω στην δική μου την καμπούρα. Δεν πήρα ξένο για να κάνω τον καμπόσο, ή τον υπερόπτη, αλλά για να ζεσταθεί το παιδί μου με 1000€ την σαιζόν. Και τέτοια περίπτωση με ελληνικό τζάκι, δεν έχω δει ακόμη. Όσοι φίλοι έχουν ελληνικό τζάκι, καταλήγει ή να ζεσταίνει μόνο σαλόνι, ή να καίνε σχεδόν διπλά ξύλα και αρκετό πετρέλαιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ