Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43760 από Asteris
Το αν έχει κόφτρα ή κλαπέτο είναι μικρή λεπτομέρεια μπρος στο συρταράκι στάχτης που θα θέλει άδειασμα κάθε μέρα. Χωρίς ταψάκι θα βλαστημήσεις να φτυαρίζεις κάθε πρωί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43765 από DrNick

Asteris έγραψε: Το αν έχει κόφτρα ή κλαπέτο είναι μικρή λεπτομέρεια μπρος στο συρταράκι στάχτης που θα θέλει άδειασμα κάθε μέρα. Χωρίς ταψάκι θα βλαστημήσεις να φτυαρίζεις κάθε πρωί.

OK!Σε ευχαριστώ!Θα βάλω τη Laudel τελικά!Άσε που το κλαπέτο μπορεί να σπάσει καμιά στιγμή και να έχουμε εμπλοκή με γκρεμίσματα και φτου από την αρχή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45573 από dvdakias
Καλησπέρα.....

είμαι στη διαδικασία να βάλω ενεργειακό τζάκι στο σπίτι μου και θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Σκέφτομαι να βάλω το Lotus 470W.

Το ισόγειο του σπιτιού (85-90τμ) έχει σαλονοτραπεζαρια και κουζίνα (ενιαίος χώρος) και ενα υπνοδωμάτιο.

Ο πάνω όροφος(45 τμ) έχει 2 υπνοδωμάτια και ένα μπάνιο. Η ιδιαιτερότητα του σπιτιού είναι ότι ο πάνω όροφος είναι με εσωτερικό μπαλκόνι(δηλαδή από πάνω βλέπεις το σαλόνι στο ισόγειο και τη τοποθεσία που είναι το τζακι - μήπως η ζέστη που θα βγαίνει από το τζάκι θα πηγαίνει προς το πάνω όροφο?).

Η προσφορά που πήρα περιλαμβάνει ένα αεραγωγό που θα πηγαίνει απο το τζακι στο κάτω υπνοδωμάτιο, όπου θα υπάρχει ένα βεντιλατερ και ακριβώς από το κάτω υπνοδωμάτιο θα συνεχίσει πάνω όπου θα βγει στο πάτωμα του πάνω ορόφου (για να ζεσταίνει και το πάνω υπνοδωμάτιο που είναι μακριά από το εσωτερικό μπαλκόνι). Ο ημιόροφος είναι ψευδοροφή.
Το άλλο υπνοδωμάτιο επειδή είναι διπλα στο μπαλκόνι, αν έχω τη πόρτα ανοιχτή φαντάζομαι θα ζεσταίνεται από το τζάκι.

Επίσης ζούμε στα νότια προαστια στην Αττική και πέρσι κάψαμε περίπου 1-1,5 τόνο πετρελαιο το χειμώνα.

Ελπίζω να μη κούρασα.
Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dvdakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45580 από GeoTa
Καλώς ηρθες καταρχην

Βασικά το τζακι που θες να βαλεις ειναι αυτο;

www.tzakiakotsifas.gr/index.php?option=c...226:h470-w&Itemid=50

www.sompa.gr/images/FIREPLACES/h470w.jpg

Όπως το γράφεις, καταλαβαινω ότι το ταβάνι σου ειναι στα 5-6 μετρα ή κάνω λάθος; Αν δεν κανω λάθος, μηπως τα 3-9 KW που αναφερει ειναι λίγα; Βεβαια δε μενεις σε κρυα περιοχή αλλά τι να σου πω ρε παιδι μου εμενα μικρό μου φαινεται για τα μετρα σου (θες να στειλεις και σε άλλα δωματια μαλιστα.. :dry: )
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45584 από Asteris
550 κυβικά χώρου και μάλιστα ελληνικού, δεν ζεσταίνονται με 9kW. Προχώρα στο επόμενο. Τουλάχιστον 14-15kW θα έλεγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45590 από dvdakias
Ναι αυτό είναι το τζάκι.
Ναι το ύψος είναι περίπου 6 μετρα στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι.
Αριστερα από το τζακι που είναι η κουζίνα έχει ταβάνι.

Να σου πω επειδή εχω μιλήσει με 3 τζακάδες ήταν ο μονος που μου γέμισε το μάτι και σαν τεχνίτης.
Μου έδωσε λύσεις για αεραγωγό που είναι σημαντικό. Θέλω εφοσον κάνω την επένδυση να προσπαθήσω να ζεστάνω όσο πιο πολλους χώρους μπορώ χωρίς να καταστρέψω το σπίτι.

Δεν είμαι και γνωστης του αντικειμένου...μπορεί όντως να μην κάνει το τζάκι αυτό γι'αυτο βρίσκομαι και εδώ¨ :) .

Ξερει κάποιος να μου προτείνει τζάκια με τέτοια ισχυ 13-15kw? (δεν καταλαβαίνω πως προτέινουν ένα τζάκι σε πελατη όπου ξέρουν ότι δεν πρόκειται να ζεστανει το χώρο του??)

Ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dvdakias.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.603 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ