Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42648 από Asteris

thodoris00 έγραψε: Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Αγόρασα πρόσφατα ένα σπίτι και επειδή είμαι ήδη στην διαδικασία της επισκευής του θα ήθελα να τοποθετήσω και τζάκι. Ας δώσω λίγα χαρακτηριστικά του σπιτιού.
Το σπίτι είναι 75τμ και είναι 2 υπνοδωμάτια, σαλόνι-κουζίνα ενιαίο και μπάνιο. Βρίσκεται στο ισόγειο και υπάρχει άλλος ένας όροφος απο πάνω και όλο το κτίσμα κατασκευής 1983.

Θα ενδιαφερόμουν να βάλω ένα γωνιακό τζάκι 2 όψεων λόγω του ότι μόνο σε μια γωνία του σπιτιού έχω πρόσβαση να βγάλω καμινάδα. Το ποσό που θα ήθελα να διαθέσω είναι περίπου 2000ευρώ χωρίς την τοποθέτηση την οποία θα την κάνω ο ίδιος.

Μια ιδέα που μου αρέσει είναι της nordica το 800 angolo αλλά ξεφεύγει απο το λίγο που χάζεψα απο το όριο που έχω θέσει.

Επίσης θα πρέπει να ψάξω μια λύση με βεντιλατέρ ή να το αφήσω στη φυσική ροή;

Κάθε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη....

Θοδωρής.


Μιά σωστά εγκατεστημένη φυσική ροή, είναι παραπάνω από αρκετή για τα τετραγωνικά σου. Και έχεις και περισσότερες επιλογές σε foyer διφατσα νομίζω, συν την χαμηλότερη τιμή αγοράς έναντι κασέτας και μονομπλόκο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42685 από DrNick

Asteris έγραψε:

thodoris00 έγραψε: Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Αγόρασα πρόσφατα ένα σπίτι και επειδή είμαι ήδη στην διαδικασία της επισκευής του θα ήθελα να τοποθετήσω και τζάκι. Ας δώσω λίγα χαρακτηριστικά του σπιτιού.
Το σπίτι είναι 75τμ και είναι 2 υπνοδωμάτια, σαλόνι-κουζίνα ενιαίο και μπάνιο. Βρίσκεται στο ισόγειο και υπάρχει άλλος ένας όροφος απο πάνω και όλο το κτίσμα κατασκευής 1983.

Θα ενδιαφερόμουν να βάλω ένα γωνιακό τζάκι 2 όψεων λόγω του ότι μόνο σε μια γωνία του σπιτιού έχω πρόσβαση να βγάλω καμινάδα. Το ποσό που θα ήθελα να διαθέσω είναι περίπου 2000ευρώ χωρίς την τοποθέτηση την οποία θα την κάνω ο ίδιος.

Μια ιδέα που μου αρέσει είναι της nordica το 800 angolo αλλά ξεφεύγει απο το λίγο που χάζεψα απο το όριο που έχω θέσει.

Επίσης θα πρέπει να ψάξω μια λύση με βεντιλατέρ ή να το αφήσω στη φυσική ροή;

Κάθε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη....

Θοδωρής.


Μιά σωστά εγκατεστημένη φυσική ροή, είναι παραπάνω από αρκετή για τα τετραγωνικά σου. Και έχεις και περισσότερες επιλογές σε foyer διφατσα νομίζω, συν την χαμηλότερη τιμή αγοράς έναντι κασέτας και μονομπλόκο...

Βρε ΑΣΤΕΡΙ και όταν λες καλάεγκατεστημένη φυσική ροή τι ακριβώς ενοείς?Υπάρχει πρόχειρο κάποιο διάγραμμα - εικόνα να μας ανεβάσεις εδώ στο Forum για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα και να ξέρουμε τι να ζητάμε από τους αετονύχιδες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42690 από GT


Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42701 από DrNick

GT έγραψε:

To Laudel πάει στα 1700 ενώ το Clairflamme στα 2000,απλά το δεύτερο μου φάνηκε πιο δεμένο σαν κατασκευή και ας μην έχει ταψάκι για την στάχτη(ένεκα μεγάλης θέας στην φλόγα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42746 από Asteris
Κατ' αρχάς τα 1700 και τα 2000 είναι πολλά λεφτά για foyer. Κατέβα ένα μέγεθος στο Invicta 800GV για να σου βγει νομίζω 1100€, βάλε και ένα εναλλάκτη και βγαίνεις με καλύτερο τζάκι στα 1400€ αγορά.

Και έλλειψη συρταριού για εστία που φαντάζομαι θα γίνει η κύρια θέρμανση και θα καίει όλη μέρα, θα την μετανιώσεις μέσα στην πρώτη βδομάδα. Δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ να φτυαρίζω στάχτη κάθε 1-2 μέρες. Τώρα βγάζω το συρτάρι όπως είναι, το πετάω στα φυτά και σε 15" είμαι έτοιμος χωρίς να έχω αγγίξει στάχτη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42760 από conos
Καλησπερα!μια επαναληψη για να μην κοπω στο μαθημα!! :whistle: :whistle:
Σε υπαρχον τζακι για μετατροπη σε ενεργιακο χωρις να γκρεμισω το μισο σπιτι ,κασετα ?
Τον επανω οροφο λογικα θα τον καλυπτει αφου περναει η καμιναδα απο το υπνοδωματιο :blink: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.462 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ