Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42552 από house
Για να δουλεψει ο θερμοθαλαμος καλα , πρεπει να μην ειναι τεραστιος , αλλα να παει ο αερας κοντα στην εστια ! Αρα μαλλον δεν ειναι το ιδιο , με το να αφήσεις 2 τετραγωνικά !
Τωρα σε λιγο ερχετε ο αστερις να σε πει οτι λειτουεγει και με φυσικη ροη ! Αλλα δεν θελουμε όλοι φυσική ροή ! Εγω γουσταρω βιντιλατερ πως να το κανουμε , διαχεει καλητερα την ζεστη και την πας και βολτα αμα γουσταρεις ( η ζεστη που θα αποδιδει η εστια στον χωρο ειναι ιδια θα πουνε αλλοι , αλλα αυτοι καθονται κοντα στην εστια , εγω παω στο δωματιο ) ! Για να σοβαρευτούμε λοιπον
α) θα ζεσταίνεται , αλλα οπως ειπα ποιο πανω
β)αμα βαλεις κοντρολερ καλα εισαι , αμα εισαι σαν και μενα θα σου ερθει και κρυος αερας ! Για κάψιμο , δεν παθαίνουν τιποτα τα μοτερια ,
Γ)Πέρυσι που δεν ειχα κλείσει γυψοσανίδα , εκαναν ολα μπαμ μπουμ (νταβανι 60 τετραγωνικα +το τζακι) Φετος που τα εκλεισα δεν ακουω τιποτα , αλλα με τοσι μεγαλη λαμαρινα που θελεις να βαλεις , μπορει αλλα δεν θα στην στερεώσει
δ) βαλε το μαμισιο , δεν τον βλεπω καλα τον μαστορα , παντος θελει δουλεια αυτο που παει να σε κανει ! Αλλα παλι θα σε κανει μεσα , με μονωσεις γυρω γυρω κτλ κτλ ! Οχι μονο θαλαμο μικρο και απεξω τιποτα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42579 από DrNick

house έγραψε: Για να δουλεψει ο θερμοθαλαμος καλα , πρεπει να μην ειναι τεραστιος , αλλα να παει ο αερας κοντα στην εστια ! Αρα μαλλον δεν ειναι το ιδιο , με το να αφήσεις 2 τετραγωνικά !
Τωρα σε λιγο ερχετε ο αστερις να σε πει οτι λειτουεγει και με φυσικη ροη ! Αλλα δεν θελουμε όλοι φυσική ροή ! Εγω γουσταρω βιντιλατερ πως να το κανουμε , διαχεει καλητερα την ζεστη και την πας και βολτα αμα γουσταρεις ( η ζεστη που θα αποδιδει η εστια στον χωρο ειναι ιδια θα πουνε αλλοι , αλλα αυτοι καθονται κοντα στην εστια , εγω παω στο δωματιο ) ! Για να σοβαρευτούμε λοιπον
α) θα ζεσταίνεται , αλλα οπως ειπα ποιο πανω
β)αμα βαλεις κοντρολερ καλα εισαι , αμα εισαι σαν και μενα θα σου ερθει και κρυος αερας ! Για κάψιμο , δεν παθαίνουν τιποτα τα μοτερια ,
Γ)Πέρυσι που δεν ειχα κλείσει γυψοσανίδα , εκαναν ολα μπαμ μπουμ (νταβανι 60 τετραγωνικα +το τζακι) Φετος που τα εκλεισα δεν ακουω τιποτα , αλλα με τοσι μεγαλη λαμαρινα που θελεις να βαλεις , μπορει αλλα δεν θα στην στερεώσει
δ) βαλε το μαμισιο , δεν τον βλεπω καλα τον μαστορα , παντος θελει δουλεια αυτο που παει να σε κανει ! Αλλα παλι θα σε κανει μεσα , με μονωσεις γυρω γυρω κτλ κτλ ! Οχι μονο θαλαμο μικρο και απεξω τιποτα


ASTERIS θέλω την γνώμη σου.Τζακάς που μου ήρθε σήμερα μου πρότεινε να βάλω την Laudel 900 grand vision 18Kw αλλά αντί να κάνω θερμοθάλαμο πέριξ της εστίας με βεντιλατέρ,να κάνουμε όλη την φούσκα (1,5 με 2 κυβικά)θερμοθάλαμο,χρησιμοποιώντας πετροβάμβακα για εσωτερική επάλλειψη της φούσκας και λαμαρίνα 3-4mm ) για εσωτερική επάλλειψη του πετροβάμβακα, οπότε-κατά τα λεγόμενά του-να διακινούνται μεγάλες ποσότητες θερμού αέρα από το βεντιλατέρ και όχι οι μικρές που θα θερμαίνονται αν βάλουμε τον μικρό θερμοθάλαμο...Ερώτηση α)θα ζεσταίνεται ποτέ ο αέρας εκεί μέσα? β)άιντε και ζεστάθηκε ο αέρας και το βεντιλατέρ αρχίζει να τον αποδίδει στον χώρο μόλις ξεπεράσει τους 50 ή 60 βαθμούς,δεδομένου οτι σύντομα η θερμοκρασία του θαλάμου θα πέφτει,δεν θα έχω πρόβλημα συχνών επανεκκινήσεων-διακοπών λειτουργίας του βεντιλατέρ(άρα θα το κάψω) γ)η λαμαρίνα που θα έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια,με τις διαστολές-συστολές δεν θα κάνει μπαμ και μπουμ μέσα στη φούσκα??? ΟΥΦ!!!(sorry για τα κεφαλαία αλλά θα σκάσω!!!) και τέλος δ)Η Laudel για το συγκεκριμένο μοντέλο εστίας(που παρεπιπτόντως δεν έχει διπλή καύση-και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό-παρέχει μαμίσιο θερμοθάλαμο στα 350...μήπως να του πω να κόψει τις πατέντες και να βάλουμε τον μαμίσιο???? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων εσένα ή και όποιον άλλο θελήσει να με βοηθήσει!!!

κάποια άλλη γνώμη από του House???Ευπρόσδεκτη!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42584 από Grecu_
Λαμαρίνα 3-4mm???
Κι εγώ για το μαμίσιο λέω, είναι υπολογισμένο για τη συγκεκριμένη εστία, είναι εργοστασιακής κατασκευής, σαφώς λιγότερα εργατικά και παίζει να βγει και φτηνότερο στην τελική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42634 από Asteris

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε: Μιά χαρά θα δουλέψει με φυσική ροή, απλά θα πνίγεται η παροχή του και θα δίνει λιγότερα από όσο αν είχε βεντιλατέρ. Φυσικά η θερμοκρασία που θα βγάζει, μπορεί να περνάει και τους 150 βαθμούς...

4 μέτρα καμινάδα είναι το στάνταρ, οπότε ναι, θα δουλέψει. Για την βάση ότι γουστάρεις. Απλά αν βάλεις Ytong κοίτα να έχει να παίρνει αέρα, μην το κάνεις κλειστό παντού από κάτω.

ASTERIS θέλω την γνώμη σου.Τζακάς που μου ήρθε σήμερα μου πρότεινε να βάλω την Laudel 900 grand vision 18Kw αλλά αντί να κάνω θερμοθάλαμο πέριξ της εστίας με βεντιλατέρ,να κάνουμε όλη την φούσκα (1,5 με 2 κυβικά)θερμοθάλαμο,χρησιμοποιώντας πετροβάμβακα για εσωτερική επάλλειψη της φούσκας και λαμαρίνα 3-4mm ) για εσωτερική επάλλειψη του πετροβάμβακα, οπότε-κατά τα λεγόμενά του-να διακινούνται μεγάλες ποσότητες θερμού αέρα από το βεντιλατέρ και όχι οι μικρές που θα θερμαίνονται αν βάλουμε τον μικρό θερμοθάλαμο...Ερώτηση α)θα ζεσταίνεται ποτέ ο αέρας εκεί μέσα? β)άιντε και ζεστάθηκε ο αέρας και το βεντιλατέρ αρχίζει να τον αποδίδει στον χώρο μόλις ξεπεράσει τους 50 ή 60 βαθμούς,δεδομένου οτι σύντομα η θερμοκρασία του θαλάμου θα πέφτει,δεν θα έχω πρόβλημα συχνών επανεκκινήσεων-διακοπών λειτουργίας του βεντιλατέρ(άρα θα το κάψω) γ)η λαμαρίνα που θα έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια,με τις διαστολές-συστολές δεν θα κάνει μπαμ και μπουμ μέσα στη φούσκα??? ΟΥΦ!!!(sorry για τα κεφαλαία αλλά θα σκάσω!!!) και τέλος δ)Η Laudel για το συγκεκριμένο μοντέλο εστίας(που παρεπιπτόντως δεν έχει διπλή καύση-και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό-παρέχει μαμίσιο θερμοθάλαμο στα 350...μήπως να του πω να κόψει τις πατέντες και να βάλουμε τον μαμίσιο???? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων εσένα ή και όποιον άλλο θελήσει να με βοηθήσει!!!


Το 900GV με σωστές περσίδες, θα βγάζει 400 κυβικά ζεστό αέρα την ώρα, μόνο με την φυσική ροή. Δεν σου φτάνει και θες βεντιλατέρ και πολύπλοκες κατασκευές με λαμαρίνες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42642 από DrNick
όχι απαραίτητα..α΄λά νομίζω οτι με βεντιλατέρ θα ζεσταίνει πιο γρήγορα ο χώρος μου σε σχέση με την παθητική ροή...όσοι ήρθαν και το είδαν το σπίτι αυτό μου είπαν...δεν ξέρω...By the way, η 900 GV της Laudel πώς σου φαίνεταi?Eίμαι μεταξύ αυτής και της Clairflam 880 της Fonte Flame...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42645 από Asteris
Το βεντιλατέρ ξεκινάει απλά να φυσάει πιό νωρίς, οπότε έχει προβάδισμα μόνο στην πρώτη ώρα λειτουργίας. Στην Ελλάδα έχουν λόξα με τα μοτέρια, οι περισσότεροι δεν έχουν στήσει ποτέ σωστά φυσική ροή και για αυτό όλοι θέλουν να πάνε σε αυτά, έτσι μάθαν έτσι κάνουν.

Μιά χαρά είναι και το άλλο το γαλλάκι, αν έχει καλή τιμή προχώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ