Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41685 από Asteris
Μιά χαρά θα δουλέψει με φυσική ροή, απλά θα πνίγεται η παροχή του και θα δίνει λιγότερα από όσο αν είχε βεντιλατέρ. Φυσικά η θερμοκρασία που θα βγάζει, μπορεί να περνάει και τους 150 βαθμούς...

4 μέτρα καμινάδα είναι το στάνταρ, οπότε ναι, θα δουλέψει. Για την βάση ότι γουστάρεις. Απλά αν βάλεις Ytong κοίτα να έχει να παίρνει αέρα, μην το κάνεις κλειστό παντού από κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41692 από alex_nous
Ευχαριστώ Asteri είσαι ΑΣΤΕΡΙ!
Τελευταία ερώτηση (για σήμερα), εισαγωγή αέρα από έξω για τον εναλλάκτη χωρίς βιντιλατέρ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41697 από Asteris
Τίποτα δεν διαβάζετε από ότι γράφω...

Φυσική ροή απαιτεί είσοδος-έξοδος στον ίδιο χώρο, αλλιώς δεν έχει ροή...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #41702 από alex_nous
Συγνώμη δάσκαλε μου διέφυγε! Ευχαριστώ και πάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42509 από DrNick

Asteris έγραψε: Μιά χαρά θα δουλέψει με φυσική ροή, απλά θα πνίγεται η παροχή του και θα δίνει λιγότερα από όσο αν είχε βεντιλατέρ. Φυσικά η θερμοκρασία που θα βγάζει, μπορεί να περνάει και τους 150 βαθμούς...

4 μέτρα καμινάδα είναι το στάνταρ, οπότε ναι, θα δουλέψει. Για την βάση ότι γουστάρεις. Απλά αν βάλεις Ytong κοίτα να έχει να παίρνει αέρα, μην το κάνεις κλειστό παντού από κάτω.

ASTERIS θέλω την γνώμη σου.Τζακάς που μου ήρθε σήμερα μου πρότεινε να βάλω την Laudel 900 grand vision 18Kw αλλά αντί να κάνω θερμοθάλαμο πέριξ της εστίας με βεντιλατέρ,να κάνουμε όλη την φούσκα (1,5 με 2 κυβικά)θερμοθάλαμο,χρησιμοποιώντας πετροβάμβακα για εσωτερική επάλλειψη της φούσκας και λαμαρίνα 3-4mm ) για εσωτερική επάλλειψη του πετροβάμβακα, οπότε-κατά τα λεγόμενά του-να διακινούνται μεγάλες ποσότητες θερμού αέρα από το βεντιλατέρ και όχι οι μικρές που θα θερμαίνονται αν βάλουμε τον μικρό θερμοθάλαμο...Ερώτηση α)θα ζεσταίνεται ποτέ ο αέρας εκεί μέσα? β)άιντε και ζεστάθηκε ο αέρας και το βεντιλατέρ αρχίζει να τον αποδίδει στον χώρο μόλις ξεπεράσει τους 50 ή 60 βαθμούς,δεδομένου οτι σύντομα η θερμοκρασία του θαλάμου θα πέφτει,δεν θα έχω πρόβλημα συχνών επανεκκινήσεων-διακοπών λειτουργίας του βεντιλατέρ(άρα θα το κάψω) γ)η λαμαρίνα που θα έχει τόσο μεγάλη επιφάνεια,με τις διαστολές-συστολές δεν θα κάνει μπαμ και μπουμ μέσα στη φούσκα??? ΟΥΦ!!!(sorry για τα κεφαλαία αλλά θα σκάσω!!!) και τέλος δ)Η Laudel για το συγκεκριμένο μοντέλο εστίας(που παρεπιπτόντως δεν έχει διπλή καύση-και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό-παρέχει μαμίσιο θερμοθάλαμο στα 350...μήπως να του πω να κόψει τις πατέντες και να βάλουμε τον μαμίσιο???? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων εσένα ή και όποιον άλλο θελήσει να με βοηθήσει!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42551 από thodoris00
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Αγόρασα πρόσφατα ένα σπίτι και επειδή είμαι ήδη στην διαδικασία της επισκευής του θα ήθελα να τοποθετήσω και τζάκι. Ας δώσω λίγα χαρακτηριστικά του σπιτιού.
Το σπίτι είναι 75τμ και είναι 2 υπνοδωμάτια, σαλόνι-κουζίνα ενιαίο και μπάνιο. Βρίσκεται στο ισόγειο και υπάρχει άλλος ένας όροφος απο πάνω και όλο το κτίσμα κατασκευής 1983.

Θα ενδιαφερόμουν να βάλω ένα γωνιακό τζάκι 2 όψεων λόγω του ότι μόνο σε μια γωνία του σπιτιού έχω πρόσβαση να βγάλω καμινάδα. Το ποσό που θα ήθελα να διαθέσω είναι περίπου 2000ευρώ χωρίς την τοποθέτηση την οποία θα την κάνω ο ίδιος.

Μια ιδέα που μου αρέσει είναι της nordica το 800 angolo αλλά ξεφεύγει απο το λίγο που χάζεψα απο το όριο που έχω θέσει.

Επίσης θα πρέπει να ψάξω μια λύση με βεντιλατέρ ή να το αφήσω στη φυσική ροή;

Κάθε υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη....

Θοδωρής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ