Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36637 από blamp
Θα ήθελα την άποψή σας στο παρακάτω δίλημμα:
Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το παλιό μαντεμένιο τζάκι δύο όψεων με ένα μιας όψης (για λόγους κόστους) τι να προτιμήσω κασέτα ή foyer;
Έχω στα υπόψη τα invicta 800Gv και στις δύο μορφές
Το σπίτι είναι μεζονέτα 70 + 70 τμ αρκετά καλά μονωμένη
Στον επάνω χώρο θα ζεσταίνει αρκετά χωρίς να βράζουμε στον κάτω;
Σας ευχαριστώ και περιμένω απόψεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37091 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

dim_73 έγραψε:

!storm! έγραψε:

dim_73 έγραψε:

dim_73 έγραψε:

Asteris έγραψε: H 700 wide vision ταιριάζει, αλλά γιατί δεν βάζεις την Ecostar που την παίρνεις από τον έμπορο? Την Invicta πρέπει να την παραγγείλεις από Leroy και να στην στείλουν με μεταφορική. Εκτός αν βρεις σε αντίστοιχη τιμή τις Laudel ή Salgueda...


H Εcostar μαλλον δεν θα αντεξει στο χρονο, απ'οτι μου ειπανε εχει και αδυναμα βεντιλατερ που καποια στιγμη θα παρουσιασουν προβλημα, ασε που θα θελει συνεχεια να βαζεις ξυλα. Λεω να βαλω την Nordica inserto 70 ventilato. Που μπορω ομως να την βρω πιο φθηνα, γιατι απ'οτι ειδα κανει γυρω στα 1000 ευρω και αυτος μου εδωσε προσφορα στα 1900 τοποθετημενη. Τοσα πολα παιρνει για την τοποθετηση?
Επισης θα ηθελα να ρωτησω απο τα παιδια στο site αν εχει βαλει καποιος την συγκεκριμενη κασετα, για ποσα τετραγωνικα, καταναλωση κλπ.


Καμια γνωμη παιδια για την Inserto 70 ventilato της Nordica? Μολις πηρα μία τιμη σε προσφορα λεει, στα 1350 μονο η κασετα χωρια τα μεταφορικα. Σημερα περιμενω αλλον ενα τζακα να'ρθει να μου πει κι αυτος την γνωμη του. Παντως απο αυτα που διαβαζω εδω αρχιζω να σκεφτομαι για foyer. Για τα γκρεμισματα θα ρωτησω τον τζακα να μου πει.Το υπαρχον τζακι προεξεχει εξω απο το τοιχο του σπιτιου, στην ουσια ειναι σαν να κρεμεται ενας ογκος 2,5 περιπου μετρα και μετα ξεκιναει ανοξειδωτη καμιναδα. Αν καταφερω και πεισω την γυναικα βεβαια.




Την έβαλα πρίν απο μία βδομάδα αυτή την κασέτα αλλά ακόμα δεν την έχω ανάψει λόγω καιρού.
Την αγόρασα 1075 euro μαζί με τον φπα και μαζί με μαστορικά(300) + καμινάδα+πετροβάμβακα+σιλικόνη και οτι άλλο χρειάζετε μαζι με τις περσίδες έφτασε τελική τιμή τα 1650 euro
Ανεβάζω και φωτο'




Το συνημμένο αρχείο IMG_1339.JPG δε βρέθηκε





Το συνημμένο αρχείο IMG_1348.JPG δε βρέθηκε


Πολυ ωραια καλοριζικη καλες ζεστες!
Παιδια περιμενω την προσφορα απ'τον τζακα για κασετες τελικα, της Nordica-Palazetti και Dovre. Tα υλικα μου ειπε ειναι γυρω στα 50 ευρω και 150 η εργασια. Για περσιδες μου ειπε οτι δεν χρειαζονται θα χρησιμοποιησει αυτες που εχει το τζακι.Λεει πως ο ζεστος αερας θα φευγει με την μια πανω. Τι λετε θα εχω προβλημα οσον αφορα καλυτερη δυνατη αποδοση του τζακιου. Ο χωρος που θελω να ζεστανω οπως ειχα γραψει και στην αρχη ειναι 65 τ.μ. ενιαιος, σαλονι-τραπεζαρια κουζινα και στο πιο μακρινο σημειο απο το τζακι υπαρχει εσωτερικη σκαλα που παει στα υπνοδωματια.


Παιδια ακομη ειμαι στο ψαξιμο και λογω αναμονης για να μαζεψω τα χρηματα, εχω παρει σβαρνα ολους τους τζακαδες και καταστηματα του νησιου. Θα μπορουσε καποιος να με συμβουλεψει σωστα ποια κασετα να επιλεξω? Ξαναγραφω, οι διαστασεις του υπαρχοντος τζακιου ειναι 89μ.Χ55υ.και μιλαμε για ενιαιο χωρο 65 τ.μ. (σαλονι-τραπεζαρια-κουζινα) με υψος 3 μ. οπου στην αλλη ακρη απο το τζακι βρισκεται εσωτερικη σκαλα που παει στα υπνοδωματια τα οποια ειναι λιγο δυσκολο να ζεσταθουν.Επισης το σπιτι εχει καλη μονωση αν και εχει πολλα ανοιγματα. Ειχα καταληξει στην Nordica (inserto 80 crystal ή 70) 9-11.6Kw τις οποιες βρηκα σε καλη τιμη οικονομικες στην καταναλωση με δευτερουσα καυση αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου ζεστανουν ικανοποιητικα τον χωρο,δηλαδη να μην χρειαζεται να την δουλευω στην τσιτα για να ζεσταθει η κουζινα που ειναι πιο μακρια λογω των λιγων kw.Προσφατα βρηκα δυο καταστηματα τα οποια κανουν και τοποθετησεις τζακιων και μου ειπαν οτι ο χωρος ειναι μεγαλος και για να ζεσταθει ικανοποιητικα θελει 14 με 18kw. Αυτην που ταιριαζει και μου την ειχε προτεινει ο Αστερης ειναι η Laudel, εδω, 700 GV Turbo ή η 700 Crande Vision δεν ξερω αν ειναι οι ιδιες, και οι δυο 14kw.Οι 18kw δεν ταιριαζουν λογω υψους. Η τιμη τους ειναι γυρω στα 1500 χωρις την τοποθετηση. Μ άρεσουν οι Γαλλικες γιατι ειναι για συνεχης καυση, χοντρο μαντεμι, δυο βεντιλατερ, αλλα δεν εχουν δευτερευουσα καυση. Θα ειναι οικονομικες στα ξυλα ή θα θελουν καθε τρεις και λιγο να βαζω ξυλα τα οποια αγοραζω? Υπαρχει καποιος που τις εχει βαλει να μου πει την γνωμη του?Ποια θα ζεσταινε καλυτερα τον χωρο και πιο οικονομικα? Επισης σε κατι αλλο για το οποιο προβληματιζομαι ειναι οτι ο τζακας που ειχε ερθει και που γνωριζομαστε καλα και μου εδωσε τις καλυτερες τιμες αλλα για τις Nordica, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να αφησουμε αεραγωγους με περσιδες αλλα θα χρησιμοποιησουμε αυτες που εχει το τζακι. Ειναι σωστο αυτο? Ο αερας δεν θα χτυπαει επανω μας?Το τζακι απ'τον καναπε του σαλονιου ειναι 2μ. περιπου. Δεν ειναι πιο σωστο να γινει ενα ανοιγμα σε καποιο σημειο της γυψοσανιδας οπως ειδα σε φωτογραφιες εδω και να μπουν αεραγωγοι για να βγαζουν ζεστο αερα και μια περσιδα για εκτονωση?
Ενα τελευταιο, πηρα τηλ. στο Leroy και μου ειπαν οτι εχουν τις invicta προσφορα μεχρι το Σαββατο 699 ευρω αλλα θα τις παραλαβουν μεχρι τελος Νοεμβριου τι λετε να την χτυπησω?
Οποιαδηποτε συμβουλη θα την εκτιμουσα ιδιαιτερα γιατι εχει περασει ο καιρος και ακομα δεν εχω αποφασισει τι να κανω. Ο καιρος αρχιζει να χαλαει σιγα σιγα και δεν ειμαστε για να χρυσοπληρωνουμε το πετρελαιο.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dim_73.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37104 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
Και η Nordica με 9kW, θα καλύψει το 90% των περιπτώσεων. Για να ζητήσει το σπίτι σου πάνω από 10kW, θα πρέπει να πάει η θερμοκρασία κάτω από το μηδέν. Αν φοβάσαι τα 9kW, πάρε την Edilkamin με τα 13, ή την απολύτως οικονομικότερη αυτήν την στιγμή, την Invicta 700 turbo με 700€ από το Leroy. Διαφορές απόδοσης της τάξης των 5%, θα σου βγάλουν διαφορές των 300-400 κιλών την σαιζόν, δηλαδή πολύ μικρές. Αν σου φαίνονται πολλές, πάρε την Nordica που έχει την καλύτερη απόδοση και κάνε υπομονή στα μείον (κάθε πότε πιάνει μείον στο νησί?), τσοντάροντας αν χρειαστεί με κάνα αερόθερμο, ή λιγο πετρέλαιο στον πάνω όροφο.

Εγώ θα έπαιρνα την Nordica στην περίπτωσή σου. Αλλά όχι με 900€ τοποθέτηση. Στην ανάγκη την έβαζα και μόνος μου, αντί να δώσω 6-7 κατοστάρικα μεροκάματο σε κάποιον...

Επίσης περσίδες και άλλες μετατροπές δεν χρειάζονται. Στα δύο μέτρα περισσότερο θα σε βαράει η ζέστη από το τζάμι, παρά από την ενσωματωμένη περσίδα.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37114 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: Και η Nordica με 9kW, θα καλύψει το 90% των περιπτώσεων. Για να ζητήσει το σπίτι σου πάνω από 10kW, θα πρέπει να πάει η θερμοκρασία κάτω από το μηδέν. Αν φοβάσαι τα 9kW, πάρε την Edilkamin με τα 13, ή την απολύτως οικονομικότερη αυτήν την στιγμή, την Invicta 700 turbo με 700€ από το Leroy. Διαφορές απόδοσης της τάξης των 5%, θα σου βγάλουν διαφορές των 300-400 κιλών την σαιζόν, δηλαδή πολύ μικρές. Αν σου φαίνονται πολλές, πάρε την Nordica που έχει την καλύτερη απόδοση και κάνε υπομονή στα μείον (κάθε πότε πιάνει μείον στο νησί?), τσοντάροντας αν χρειαστεί με κάνα αερόθερμο, ή λιγο πετρέλαιο στον πάνω όροφο.

Εγώ θα έπαιρνα την Nordica στην περίπτωσή σου. Αλλά όχι με 900€ τοποθέτηση. Στην ανάγκη την έβαζα και μόνος μου, αντί να δώσω 6-7 κατοστάρικα μεροκάματο σε κάποιον...

Επίσης περσίδες και άλλες μετατροπές δεν χρειάζονται. Στα δύο μέτρα περισσότερο θα σε βαράει η ζέστη από το τζάμι, παρά από την ενσωματωμένη περσίδα.


Ευχαριστω για τη αμεση απαντηση Αστερη.Το εγραψα και πιο πανω μολις πηρα τηλ. στο Leroy μεχρι το Σαββατο εχουν προσφορα τις invicta 699 ευρω και αν καταθεσω τα χρηματα μπορει να την στειλει με μεταφορικη με 30 ευρω μεταφορικα αλλα δεν εχουν τωρα διαθεσιμες, θα τις παραλαβουν τελος Νοεμβριου.
Καταναλωση μου ειπε 4-5 kg/h ενω η Nordica εχει 1,5-2,6. Κατω απ'το μηδεν εχουμε λιγες μερες τον χρονο, αλλα ποτε δεν ξερεις, μπορει καποια χρονια οπως περυσι για καποιες μερες να πεσει και κατω απ΄το μηδεν για μια εβδομαδα συνεχομενα.
Δηλαδη η γνωμη σου ειναι να μην βγαλουμε αεραγωγους?Καλα για το σαλονι ο υπολοιπος χωρος θα ζεσταινετε ομοιομορφα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37118 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
Τα 2.6 κιλά της Nordica αφορούν 9kW ισχύ, τα 4.4 κιλά της Invicta αφορούν 14kW. Αν βάλεις την Invicta να δουλέψει για 9-10kW, 3 κιλά θα κάψει...

Το αν η έξοδος του ζεστού αέρα είναι στο 1 ή στα 2 μέτρα ύψος, δεν αλλάζει το παραμικρό στην θέρμανση των άλλων χώρων. Εδώ ελάχιστα επηρρεάζει και τον χώρο που βρίσκεται η εστία.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37138 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: Τα 2.6 κιλά της Nordica αφορούν 9kW ισχύ, τα 4.4 κιλά της Invicta αφορούν 14kW. Αν βάλεις την Invicta να δουλέψει για 9-10kW, 3 κιλά θα κάψει...

Το αν η έξοδος του ζεστού αέρα είναι στο 1 ή στα 2 μέτρα ύψος, δεν αλλάζει το παραμικρό στην θέρμανση των άλλων χώρων. Εδώ ελάχιστα επηρρεάζει και τον χώρο που βρίσκεται η εστία.


Η τιμη παντως ειναι πολυ καλη. Το κακο ειναι οτι πρεπει να περιμενω μεχρι τελη Νοεμβριου. Θα τις εχουν ομως μεχρι τοτε? Μπορεις να τους εμπιστευτεις κιολας απ΄το τηλ. Την 80ara την Νordica την βρηκα 1280 ευρω. Τελος παντων, ευχαριστω παντως για την βοηθεια Αστερη μολις την παρω και την βαλω θα σας πω πως θα παει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ