Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33217 από zacool
χωρις να πειραξουμε καθολου την φουσκα μπορει να μπει η κασσετα
Απο που θα τραβαει αερα?
Θελει εξωτερικο μηπως?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33218 από jey
house επειδη εγραφα απο κινητο η λέξη "γι'αυτό" έγινε "γιατρο'.
Ευχαριστώ για τις οδηγίες.
Αστέρη έχω διαβάσει το 80 % του νήματος ,ξέρω για τα τζάκια σου και είναι ο κυριώτερος λόγος που αποφάσισα για τζάκι.
απλά δεν έχω χρόνο, κουράγιο για να ασχοληθώ πολύ,και όσο το δυνατόν λιγότερο μερεμέτι , παράλληλα με το κουβάλημα ξύλων σε 2 ορόφων.
Ευχαριστώ για το χρόνο που ξοδευεις για να βοηθάς και την άμεση ανταπόκριση σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33223 από Asteris
Ok. Φρόντισε να είναι ρυθμιζόμενοι όλοι οι αεραγωγοί, ώστε να ρυθμίζεις εσύ την θερμοκρασία και όχι αλλού να μην φτάνει και αλλού να περισσεύει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jey

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33230 από zacool
Αν χωρέσει την κασέτα στο άνοιγμα και ενώσω ή βγάλω μέσα από την υπάρχουσα καμιναδα... τι άλλο πρέπει να κάνω? Χρειάζεται εξωτερική παροχή αερα από το κάτω μέρος της κασετας? Χρειάζεται να βγάλω απο το πανω μερος της κασετας παροχη ζεστου αερα στην φουσκα με περσίδες (δηλαδη να τρυπησω την φουσκα )?
Εγω απο οτι διαβασα χρειαζεται μονωση γυρω απο την κασετα , καμιναδα μεσα απο την ηδη υπαρχουσα και ο ζεστος αερας θα βγαινει απο το μπροστινο μερος της κασετας...
Σημειωση οτι υπαρχει στο κατω μερος του ηδη υπαρχοντος τζακιου τρυπα με κουβαδακι για τις σταχτες διαστασεων 0,23 χ 0,23 χ 0,23 και στην δεξια πλευρα της μια τρυπα που ερχεται εξωτερικη παροχη αερα...
Παρεπιπτοντως βρηκα και αυτη την εγκατασταση την οποια εγω δεν την θελω....
Γινεται χωρις πειραγμα της φουσκας?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by zacool.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33242 από Asteris

zacool έγραψε: Αν χωρέσει την κασέτα στο άνοιγμα και ενώσω ή βγάλω μέσα από την υπάρχουσα καμιναδα... τι άλλο πρέπει να κάνω? Χρειάζεται εξωτερική παροχή αερα από το κάτω μέρος της κασετας? Χρειάζεται να βγάλω απο το πανω μερος της κασετας παροχη ζεστου αερα στην φουσκα με περσίδες (δηλαδη να τρυπησω την φουσκα )?
Εγω απο οτι διαβασα χρειαζεται μονωση γυρω απο την κασετα , καμιναδα μεσα απο την ηδη υπαρχουσα και ο ζεστος αερας θα βγαινει απο το μπροστινο μερος της κασετας...
Σημειωση οτι υπαρχει στο κατω μερος του ηδη υπαρχοντος τζακιου τρυπα με κουβαδακι για τις σταχτες διαστασεων 0,23 χ 0,23 χ 0,23 και στην δεξια πλευρα της μια τρυπα που ερχεται εξωτερικη παροχη αερα...
Παρεπιπτοντως βρηκα και αυτη την εγκατασταση την οποια εγω δεν την θελω....
Γινεται χωρις πειραγμα της φουσκας?


Αν χωρέσει η κασέτα, το μόνο που θέλει είναι σύνδεση με την inox καμινάδα, σύνδεση με το ρεύμα και τέλος. Δεν θέλει περσίδες και αεραγωγούς στην φούσκα, εκτός αν ακριβώς μπροστά στο τζάκι, στο 1-1.5 μέτρο θα κάθεται άνθρωπος και δεν θέλουμε να τον δούμε να σκάει.

Αέρας για να παίρνει το τζάκι για την καύση, τον έχουνε συνήθως από μπροστά. Οπότε κάνουμε μιά τρύπα στην πίσω πλευρά του τοίχου, βάζουμε την κασέτα να πατήσει σε ποδαράκια 1-2 πόντους και αφήνουμε τον αέρα από πίσω να έρθει μπροστά μέσω της χαραμάδας αυτής. Έτσι αποφεύγουμε τρύπες σε άλλο σημείο του σπιτιού, οι οποίες θα δημιουργήσουν ρεύματα μέσα στον χώρο.

Εφόσον έχεις ήδη παροχή από κάτω, θέλει απλά να μην βάλεις την κασέτα πάνω στην τρύπα και την κλείσει, αλλά να αφήσεις κενό τουλάχιστον 1 πόντο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33249 από zacool
απο μονωση γυρω απο την κασετα βαζω ? και αν ναι τι ? και ποσο κενο θελει απο την μονωση εως τον τοιχο?
απο σωληνες inox που θα βαλω στην υπαρχουσα καμιναδα τι να προτιμησω?
Ευχαριστω για την απαντηση και με βοηθησες τοσο οσο να προσπαθησω να το βαλω ........μονος μου!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ