Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33015 από m_sak

Asteris έγραψε: Η πιό φτηνή λύση είναι να το γκρεμίσεις όπως είναι και να βάλεις ένα foyer με γυψοσανίδα, όπως αρκετά παιδιά εδώ μέσα. Αν βάλεις και εναλλάκτη, θα στείλεις και λίγη ζέστη στον κάτω όροφο, με αεραγωγούς. Διάβασε το τόπικ με τα ενεργειακά τζάκια.


Ευχαριστώ αστέρη για την συμβουλή...πίστεψε με έχω διαβάσει όλα τα θέματα που ειναι με στα ενεργειακά τζάκια αερόθερμα η νερού...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by m_sak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33025 από house

jey έγραψε: Αστέρη και λοιποι φίλοι είχα ξαναγράψει ψάχνοντας για να αλλάξω το τζάκι και ήμουν ανάμεσα στα τζάκια της ΝΕΦ ( ελληνική που τώρα πήρε πιστοποίηση) και στα edilkamin.
To σπίτι υπενθυμίζω είναι τριώροφο με περίπου 45 μ ο όροφος και εσωτερική σκάλα.Στην αρχή ενδιαφέρθηκα να ζεστάνω τους δυο πάνω ορόφους και τον κάτω που χρησιμοποιώ μόνο ένα δωμάτιο ως κρεβατοκάμαρα θα έβαζα σόμπα-ηλ καλοριφέρ κάτι τέτοιο.
Στους δύο εμπόρους που ρώτησα η μεν ΝΕΦ μου βεβεαιώνει οτι με τζάκι 25 kw θα ζεστάνει φουλ 3 ορόφους κατεβάζοντας με βερντιλατέρ μέσα απο την υπάρχουσα τρυπα αναμονής για τζάκι που υπάρχει και συνδέει μεσαίο και κάτω όροφο, και βερντιλατέρ επάνω.Περασμένο με το κλειδί στο χερι 3500.
Η edilkamin μου δίνει το tekno 1 , λέγοντας οτι απλά θα ζεσταθεί ο συγκεκριμένος κάτω χώρος και κανονικά οι 2 άλλοι, και αυτοί παραδοτέο 2450.
Εννοείται οτι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη , αλλά με το edilkamin που είναι πολύ μικρότερο θα ζεσταθώ όσο πρέπει η θα μου βγεί στην τελική ακριβότερο?
Να πάω σε άλλη μεγαλύτερη ιταλική εστία?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας


Δεν διαβασαμε τιποτα μαλλον ??? ελληνικη εστια ποιο ακριβη απο ιταλικη ! Αι να δουμε, εχει και ποιστοποιηση ! Τουβ (TUV) kai μπαμ και κατω :D
Αμα δεν θες να διαβασεις , παρε το τεκνο καλητερα και εισαι οκ ! (μαλλον δεν ορκιζομαι κιολας)
m-sak το μονοπλοκ δεν ειναι τιποτα αλλο απο φογερ ντυμενο με λαμαρινα !Αμα ποιανεσε , εχεις και ηλεκτροκοληση , φτοιαχνεις μονο σου το φογερ , μονοβλοκ ! Μονοκοματο τζακι φογερ , ντυμενο με συνολακι λαμαρινα και μοτερ = μονοβλοκ !
Για τον αποπανω , πες στην νεφ οτι εχεις και υπογειο μην παει χαμενει τοσο ζεστη !
Δεν διαβαζουμε λεμε ουτε την πρωτη σελιδα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33064 από Asteris
Και μένα μου φαίνοται ελαφρώς παράξενα, 28-29kW από ένα μέτρο εστία (αν δεις μιλάει για 24.500 θρμίδες) και 84% απόδοση, να πάνε να ξεσκίσουν στην Ευρώπη, τι κάθονται και χαραμίζονται με την ψωροαγορά της Ελλαδίτσας.

Εκτός αν τα 28kW είναι καμιά max απόδοση και όχι η ονομαστική. Γιατί έτσι και το δικό μου είναι 28kW (για κάνα τέταρτο της ώρας, η μέγιστη θερμική απόδοση), ονομαστική/συνεχής όμως η μισή ακριβώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33168 από jey
House όπως ΕΣΥ δεν διαβάσες όλο το νήμα και γιατρό δεν είδες την προηγούμενη ερώτηση μου έτσι και εγω δεν μαθαίνω απ έξω 250 σελίδες.
Επι του θέματος η ερώτηση μου είναι αν μπορει το τέκνο 1 με 15,4 kw να πραγματοποιήσει αυτα που υπόσχονται και χρειάζομαι , και αν χρειάζομαι Κάτι έξτρα πχ εναλλακτη , έξτρα βεντιλατερ κλπ
Ευχαριστώ πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33187 από house

jey έγραψε: House όπως ΕΣΥ δεν διαβάσες όλο το νήμα και γιατρό δεν είδες την προηγούμενη ερώτηση μου έτσι και εγω δεν μαθαίνω απ έξω 250 σελίδες.
Επι του θέματος η ερώτηση μου είναι αν μπορει το τέκνο 1 με 15,4 kw να πραγματοποιήσει αυτα που υπόσχονται και χρειάζομαι , και αν χρειάζομαι Κάτι έξτρα πχ εναλλακτη , έξτρα βεντιλατερ κλπ
Ευχαριστώ πολυ


E kalα την πρωτη σελιδα , που εχει κανει ο αστερις για τα τζακια να διαβασεις !
Το τεκνο ειναι ιταλικο , και εχει σουπερ ποιστοποιησεις , το ελληνικο κλαφτα !
το τεκνο ειναι παρα πολυ καλο για την δουλεια σου ( ειναι ενα φογερ ντυμενο και με μοτερ μαζι )
Αν σε περνει βαζεις και εναν εναλλακτη απο πανω ! (μονο να κερδισεις εχεις )
Παντος αν δεν θες να το ψαξεις αλλο , παρε το τεκνο !!!! εισαι στα ιδια kw περιπου με τα αλλα τζακια , απλος ειναι μεγαλη η εστια και θελει κανενα κιλο παραπανω απ τις αλλες ! Γενικα την εχω δει απο κοντα και μου αρεσε ! Τωρα για ενα κιλο δεν εγινε και τιποτα , στο 24ωρο ομως ειναι μια αγγαλια ξυλα !

Προσωπικα , θα σου πω τη θα εκανα μιας και δεν θελω να με περνατε για τον γιατρο !
Αν ειχα τα λεφτα θα εβαζα jolly mec , τωρα στην κριση ειδα τα μοντελα που μου αρεσαν απο κοντα και διαλεξα με το ματι και με την γυναικα μαζι !
Αν εχω προβλημα με τις κατασκευες και λιγοτερα χρηματα , θα επερνα μονομπλοκ , δηλαδη απο εδιλ , απο δοβρε , b&g , soupra ktl ktl ! θα τα εβλεπα απο κοντα και θα αποφασιζα με το ματι !
Τωρα μονοβλοκ στα ινβικτα που δειχνει ο αστερις δεν εχει , εχει μια λαμαρινα ετοιμη για να κανεις ενα φογερ μονομπλοκ , αλλα θα μπλεξεις αμα δεν εχεις σπουτινγκ στο σπιτι !
Μονοβλοκ το ιταλικο και εχει μονο 2500 παραδοτεο , πολυ καλα ειναι
το δοβρε εχει παραπανω , παραδοτεο μπορει να φτανει και τα 3000χιλιαρικα ++++++
Αν θες να ασχοληθεις παιζουν και αλλες λυσεις , ιδιες θερμικα , αλλα πρεπει να ποιαστεις !
Αυτα ελπιζω να βοηθισα , και εγω αποκλείεται να διαβαζα 250 σελιδες , σε καταλαβαινω απόλυτα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jey

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33191 από Asteris
Υπάρχει και η λύση δύο τζάκια, ένα κάτω ένα στον μεσαίο, με 2 χιλιάρικα όλα τοποθετημένα. Αλλά αφού δεν θες να διαβάσεις θα πληρώσεις παραπάνω, δεν πειράζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ