Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32916 από Asteris

sotiris v. έγραψε:

Asteris έγραψε: Μιά χαρά δουλεύει και χωρίς εναλλάκτη. Απλά με αυτόν, θα έστελνες κάνα κιλοβάτ ενέργεια στο τέρμα πίσω χώρο, να εξισορροπήσεις λίγο την διαφορά θερμοκρασίας. Και μάλιστα το κιλοβάτ αυτό δεν στοιχίζει τίποτα, το παίρνεις από τα χαμένα.

Ο αεραγωγός αλουμινίου κάνει 2-3€ το μέτρο σε Φ100, εναλλάκτης-μοτέρ-κοντρόλερ 250-300€.



αστεριε
επειδη εγω ειμαι σε νησι στη λεσβο και εδω δεν μπορω να βρω και πολλα πραγματα θα μπορουσες να μου πεις τους τυπους απο εναλλάκτη-μοτέρ-κοντρόλερ για να παραγγειλω?
ευχαριστω


Πάρε τηλέφωνο στην Λευκοσιδηρουργία Θέρμης και παρήγγειλε αυτά που λες. Άμα τους πεις για το τζάκι του Leroy, ξέρουνε.

Αλλιώς θες έναν εναλλάκτη Φ200-Φ300 των 70εκατοστών ή 1 μέτρου, ότι χωράει, ένα σαλίγκαρο 300-400 κυβικά και πάνω, Φ100 (εκτός αν η διατομή εισόδου του εναλλάκτη είναι άλλη, πχ Φ125) και τον Tiemme FC 810, ή τον αντίστοιχο BS-840 της Olympia Electronics www.olympia-electronics.gr/thermoFamilyD...asp?olySubCat2ID=229 , ή τον Vario wisper της Charmeg www.charmeg.gr/index.php?comp=products&id=93
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32918 από Asteris

athipa έγραψε: παιδιά θα ήθελα να μάθω αν έχετε ακούσει για προβλήματα με τις κολλήσεις μεταξύ των μαντεμένιων πλακών στις ενεργειακές εστίες τζακιού. Κοιτάω για αγορά ενεργειακής κασέτας ιταλικής μάρκας. Βλέπω ότι υπάρχουν μερικές φορές προβλήματα με μυρουδιές αλλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν προβλήματα με τις πλάκες. Μπορεί να προκύψουν ραγίσματα ή ανοίγματα στις κολλήσεις μετά από χρόνια;


Σαφώς, ένα υλικό που θα κληθεί να διασταλεί και να συσταλεί χιλιάδες φορές στην διάρκεια ζωής του, πιθανόν κάποια στιγμή να ραγίσει, ή να ανοίξει σε κάποια ένωση με άλλο κομμάτι, ή να καμπουριάσει/πιτσικάρει σε κάποια πλάκα και να αφήσει κενό. Το υλικό κατασκευής, η ποιότητα συναρμογής και το πάχος του υλικού, είναι κάποια από τα στοιχεία που μπορούν να μας δώσουν μιά ιδέα για το πόσο ανθεκτικό θα είναι το τζάκι μας σε βάθος χρόνου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": athipa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32919 από Asteris

m_sak έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα, μετα από καιρό και διαβάζονται τι forum απο το καλοκαιρι ήρθε η ώρα μου για λίγες ερωτησούλες..Λοιπόν στο ψητό, το σπίτι είναι σε χωριό ο χώρος 70τμ.Ένα μεγάλο και ενα μικρό δωμάτιο και το ίδιο στον κάτω όροφο...δεν υπάρχει εσωτερική σκάλα...το τζάκι είναι στον πάνω όροφο, επικοινωνία με τον κατω όροφο γίνεται εξωτερικά.

Τώρα θα μπορούσα να κάνω τρύπα και να στείλω αεραγωγο στο κάτω μέρος για την θέρμανση του ενός δωματίου? Το υπάρχον τζάκι είναι απλο με τούβλο...ουτε μαντέμια ούτε πυρότουβλα..από αυτα που διάβασα η καλυτερη λύση ειναι ένα μονομπλοκο αλλα το κόστος μαλλον απαγορευτικό. Υπάρχει κάποιο ισάξιο με τα invicta όπως το foyer?

το τζάκι είναι το παρακάτω


Η πιό φτηνή λύση είναι να το γκρεμίσεις όπως είναι και να βάλεις ένα foyer με γυψοσανίδα, όπως αρκετά παιδιά εδώ μέσα. Αν βάλεις και εναλλάκτη, θα στείλεις και λίγη ζέστη στον κάτω όροφο, με αεραγωγούς. Διάβασε το τόπικ με τα ενεργειακά τζάκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32920 από house

m_sak έγραψε: Καλησπέρα και από εμένα, μετα από καιρό και διαβάζονται τι forum απο το καλοκαιρι ήρθε η ώρα μου για λίγες ερωτησούλες..Λοιπόν στο ψητό, το σπίτι είναι σε χωριό ο χώρος 70τμ.Ένα μεγάλο και ενα μικρό δωμάτιο και το ίδιο στον κάτω όροφο...δεν υπάρχει εσωτερική σκάλα...το τζάκι είναι στον πάνω όροφο, επικοινωνία με τον κατω όροφο γίνεται εξωτερικά.

Τώρα θα μπορούσα να κάνω τρύπα και να στείλω αεραγωγο στο κάτω μέρος για την θέρμανση του ενός δωματίου? Το υπάρχον τζάκι είναι απλο με τούβλο...ουτε μαντέμια ούτε πυρότουβλα..από αυτα που διάβασα η καλυτερη λύση ειναι ένα μονομπλοκο αλλα το κόστος μαλλον απαγορευτικό. Υπάρχει κάποιο ισάξιο με τα invicta όπως το foyer?

το τζάκι είναι το παρακάτω


Εχω το ιδιο ακριβος στο χωριο ! Αμα ειναι ολο απο πυροτουβλο , εχεις ειδη την καλητερη καμιναδα !
Απο τουβλο να ειναι η καμιναδα εχεις την χειροτερη ! Αλλα αμα ειναι παλιο δεν νομιζω να ειναι τουβλο η καμιναδα ! Τωρα το εκανες για το εχεις απ την γιαγια σου??? η γιαγια σου θα ειχε σιγουρα πυροτουβλο στην καμιναδα ! Τεσπα το βλεπεις αυτο , καλητερα μεσα απ την σκεπη , εκτος αν χωρας ορθιος και δεις απο μεσα !
Ευκολο να στειλεις αερα , το πατωμα τη ειναι??? πλακα ,για ξυλα ??? Ζεσταινεις και το αποκατω αμα φτοιαξεις μια τρυπα !
Εγω παντος δεν θα το χαλουσα το τζακακι για να βαλω μονοβλοκ !
Αν ειναι γραφικο το σπιτακι και πας weekend τοτε φιλος παρε 2 σομπες ! Μια πανω μια κατω ! και αστο το τζακακι για μοστρα !
Δεν εχεις χωρο ,και θες τζακι σον και καλα , δες αν χωραει ενα φογερ εκει μεσα , που χωραει ! και με 2 τρυπες στο πατωμα καθαρισες !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32964 από jey
Αστέρη και λοιποι φίλοι είχα ξαναγράψει ψάχνοντας για να αλλάξω το τζάκι και ήμουν ανάμεσα στα τζάκια της ΝΕΦ ( ελληνική που τώρα πήρε πιστοποίηση) και στα edilkamin.
To σπίτι υπενθυμίζω είναι τριώροφο με περίπου 45 μ ο όροφος και εσωτερική σκάλα.Στην αρχή ενδιαφέρθηκα να ζεστάνω τους δυο πάνω ορόφους και τον κάτω που χρησιμοποιώ μόνο ένα δωμάτιο ως κρεβατοκάμαρα θα έβαζα σόμπα-ηλ καλοριφέρ κάτι τέτοιο.
Στους δύο εμπόρους που ρώτησα η μεν ΝΕΦ μου βεβεαιώνει οτι με τζάκι 25 kw θα ζεστάνει φουλ 3 ορόφους κατεβάζοντας με βερντιλατέρ μέσα απο την υπάρχουσα τρυπα αναμονής για τζάκι που υπάρχει και συνδέει μεσαίο και κάτω όροφο, και βερντιλατέρ επάνω.Περασμένο με το κλειδί στο χερι 3500.
Η edilkamin μου δίνει το tekno 1 , λέγοντας οτι απλά θα ζεσταθεί ο συγκεκριμένος κάτω χώρος και κανονικά οι 2 άλλοι, και αυτοί παραδοτέο 2450.
Εννοείται οτι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη , αλλά με το edilkamin που είναι πολύ μικρότερο θα ζεσταθώ όσο πρέπει η θα μου βγεί στην τελική ακριβότερο?
Να πάω σε άλλη μεγαλύτερη ιταλική εστία?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33014 από m_sak

house έγραψε: Εχω το ιδιο ακριβος στο χωριο ! Αμα ειναι ολο απο πυροτουβλο , εχεις ειδη την καλητερη καμιναδα !
Απο τουβλο να ειναι η καμιναδα εχεις την χειροτερη ! Αλλα αμα ειναι παλιο δεν νομιζω να ειναι τουβλο η καμιναδα ! Τωρα το εκανες για το εχεις απ την γιαγια σου??? η γιαγια σου θα ειχε σιγουρα πυροτουβλο στην καμιναδα ! Τεσπα το βλεπεις αυτο , καλητερα μεσα απ την σκεπη , εκτος αν χωρας ορθιος και δεις απο μεσα !
Ευκολο να στειλεις αερα , το πατωμα τη ειναι??? πλακα ,για ξυλα ??? Ζεσταινεις και το αποκατω αμα φτοιαξεις μια τρυπα !
Εγω παντος δεν θα το χαλουσα το τζακακι για να βαλω μονοβλοκ !
Αν ειναι γραφικο το σπιτακι και πας weekend τοτε φιλος παρε 2 σομπες ! Μια πανω μια κατω ! και αστο το τζακακι για μοστρα !
Δεν εχεις χωρο ,και θες τζακι σον και καλα , δες αν χωραει ενα φογερ εκει μεσα , που χωραει ! και με 2 τρυπες στο πατωμα καθαρισες !


Καλησπέρα, πυρότουβλο που λες το βλέπω δύσκολο να έχει..θα είχε και εσωτερικα πράγμα που δεν έχει..το τζάκι μαζί με το σπιτι έγινε το 1988 όπου πριν ήταν με πέτρα. Γιατι θα ήταν καλύτερα πυρότουβλο?? Ούτος η αλλως inox δεν θα μπει απο κάτω μέχρι επάνω και θα σφραγίσει ? Από μέσα δηλαδή απο τους σοβάδες έχει πέτρα.. Κοίτα δεν είναι απίθανο να χωράς και όρθιος..έχει μεγάλη διάμετρο...

Τώρα το πάτωμα πρέπει να είναι πλακα..σίγουρα όχι ξύλα...το θέμα σόμπας το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν μου αρέσει σαν ιδέα. νομίζω με το invicta που είναι και καλή τιμή είναι ευκαιρία να το κάνω τώρα..απλα από αυτα που διάβασα εδώ μέσα νομίζω οτι έπρεπε να βάλω μονομπλόκο και όχι foyer..το γκρεμιζω μέχρι το ταβάνι φτιάχνω σιδερένια βάση όπως κάνανε και άλλοι εδώ μέσα βάζω το foyer και το ντύνω με γυψοσανίδα..
Έχω ακόμα ένα τζάκι ίδιο στο άλλο δωμάτιο..εκείνο θα το αφήσω όπως είναι..

Κοίτα επείδη είναι και μακριά το σπίτι και στα 600μέτρα(τρικαλα) και εγω θεσσαλονίκη δεν πάμε και πολύ συχνά λόγο κρύου.Αλλά τώρα είναι μια ευκαιρία να το φτιάξουμε και να πηγάινουμε..Ξύλα άφθονα..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by m_sak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ