Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19570 από liakjim
Σιγουρα θα εχει απαντηθει στο παρελθον αλλα δεν μπορω να βρω τα εξης :
Γλυκοκοιταω αυτην : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-grande-vision.html
Διαβαζω οδηγιες εδω : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...otice-generaleGB.pdf
Εχω (μαλλον) καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη εστια που ειναι φυσικης ροης (ισως κ σε ολες) ισχυουν τα κατωθι :
1. Ο αερας της καυσης προερχεται απο μεσα απο το σπιτι? Εαν ναι δεν προκαλει υποπιεση μεσα στο σπιτι οπως ενα ανοιχτο τζακι?
2. Ο αερας που θα ζεσταθει ερχεται απο εξω? Αν ναι τι τον ωθει? Η ανοδος της θερμοκρασιας?
3. Η συναλλαγη θερμοτητας που ειναι ? Στο σωμα κ στην καμιναδα?

Τελος, το τζακι μου ειναι αυτο :

Το ανοιγμα ειναι 74πλ Χ 48υψ Χ 50 βαθος.
Με απολυτο κριτηριο το κοστος κ δευτερο η τελικη του εικονα να ερθει ξανα οπως ειναι τωρα , αγαπητε φιλε Asteris θα εβαζες αυτο : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-compact-520-c.html ή αυτο : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-grande-vision.html ?


Ευχαριστω

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19575 από GeoTa

liakjim έγραψε: Σιγουρα θα εχει απαντηθει στο παρελθον αλλα δεν μπορω να βρω τα εξης :
Γλυκοκοιταω αυτην : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-grande-vision.html
Διαβαζω οδηγιες εδω : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...otice-generaleGB.pdf
Εχω (μαλλον) καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη εστια που ειναι φυσικης ροης (ισως κ σε ολες) ισχυουν τα κατωθι :
1. Ο αερας της καυσης προερχεται απο μεσα απο το σπιτι? Εαν ναι δεν προκαλει υποπιεση μεσα στο σπιτι οπως ενα ανοιχτο τζακι?
2. Ο αερας που θα ζεσταθει ερχεται απο εξω? Αν ναι τι τον ωθει? Η ανοδος της θερμοκρασιας?
3. Η συναλλαγη θερμοτητας που ειναι ? Στο σωμα κ στην καμιναδα?

Ευχαριστω


Δεν είμαι ο πλέον ειδικός αλλά από όσο ξέρω :
1. Αέρα για καύση φέρνουμε από έξω
2.
Ο αερας που θα ζεσταθει ερχεται μεσα απο το σπιτι και έπειτα ανεβαίνει ψηλά λόγω θερμότητας.
3. δεν πολυκαταλαβα τι ρωτας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19578 από Asteris

liakjim έγραψε: Σιγουρα θα εχει απαντηθει στο παρελθον αλλα δεν μπορω να βρω τα εξης :
Γλυκοκοιταω αυτην : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-grande-vision.html
Διαβαζω οδηγιες εδω : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...otice-generaleGB.pdf
Εχω (μαλλον) καταλαβει οτι στην συγκεκριμενη εστια που ειναι φυσικης ροης (ισως κ σε ολες) ισχυουν τα κατωθι :
1. Ο αερας της καυσης προερχεται απο μεσα απο το σπιτι? Εαν ναι δεν προκαλει υποπιεση μεσα στο σπιτι οπως ενα ανοιχτο τζακι?
2. Ο αερας που θα ζεσταθει ερχεται απο εξω? Αν ναι τι τον ωθει? Η ανοδος της θερμοκρασιας?
3. Η συναλλαγη θερμοτητας που ειναι ? Στο σωμα κ στην καμιναδα?

Τελος, το τζακι μου ειναι αυτο :



Το ανοιγμα ειναι 74πλ Χ 48υψ Χ 50 βαθος.
Με απολυτο κριτηριο το κοστος κ δευτερο η τελικη του εικονα να ερθει ξανα οπως ειναι τωρα , αγαπητε φιλε Asteris θα εβαζες αυτο : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-compact-520-c.html ή αυτο : www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...0-grande-vision.html ?


Ευχαριστω


Στην δική σου περίπτωση και για να μην διαλύσεις γυψοσανίδες από πάνω, θα έβαζα κασέτα, όχι foyer. Όπως και να έχει θα πρέπει να κάνεις το ύψος του υπάρχοντος τζακιού από 48 σε 54-55cm για να χωρέσουν. Στο foyer η εναλλαγή γίνεται και σε εστία και σε καμινάδα. Στην κασέτα μόνο στην εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19583 από nasos
Καλησπέρα,

μόλις έχω εγγραφεί στο forum και θα ήθελα τις συμβουλές σας για την αναβάθμιση του τζακιού της οικίας μου το οποίο είναι μαντεμένιο ανοιχτού τύπου ελληνικής κατασκευής σε ενεργειακό.
Για να σας δώσω μερικές πληροφορίες το σπίτι βρίσκεται 10 χλμ εκτός Θεσσαλονίκης σε ύψωμα με αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες - υγρασία τους χειμερινούς μήνες. Είναι διώροφη μεζονέτα 120 τμ με νορμάλ μόνωση.
Η θέση του υπάρχοντος τζακιού βρίσκετε έναντι της σκάλας που οδηγεί σε υπνοδωμάτια.
Εώς τώρα έχω λάβει δύο προσφορές η πρώτη αφορά ανακατασκευή του τζακιού με αντικατάσταση της εστίας με ελληνικής κατασκευής με θερμοθάλαμο , βεντιλατέρ περίπου στα 2200 τοποθετημένο, και η δευτερη τοποθέτηση κασέτας Laudel 800 Vision Totale 18 kw, περίπου στα 2400 τοποθετημένο.
Επειδη δεν θέλω να μπώ σε διδικασία αεραγωγών σε διάφορα σημεία στου σπιτιού (μόνο απο τις περσίδες της γυψοσανίδας) , θα ήθελα να ρωτησω τα εξής:1)θα υπάρχει επαρκής θέρμανση στα υπνοδωμάτια (2ος οροφος) , ο θόρυβος των βεντιλατέρ είναι ενοχλητικός 3)τι ποσότητα ξύλου να υπολογίζω όταν την αντίστοιχη περσινη περίοδο έκαψα 2.8 τονους πετρέλαιο και 5 τόνους ξύλο
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται και άλλες αντίστοιχες εστίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19584 από liakjim

Asteris έγραψε:
Στην δική σου περίπτωση και για να μην διαλύσεις γυψοσανίδες από πάνω, θα έβαζα κασέτα, όχι foyer. Όπως και να έχει θα πρέπει να κάνεις το ύψος του υπάρχοντος τζακιού από 48 σε 54-55cm για να χωρέσουν. Στο foyer η εναλλαγή γίνεται και σε εστία και σε καμινάδα. Στην κασέτα μόνο στην εστία.


Δεν θα με ενοχλούσε να χάλασω γυψοσανιδες αφου μπαίνουν πολυ εύκολα . Για το ύψος το γνωριζω . Μπορείς να απαντήσεις κ στα 2 αλλα ερωτήματα ; Ευχαριστώ κ πάλι


Sent from my iPod touch using Tapatalk

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19628 από house

Asteris έγραψε: Ποιό 2180 κάνει 1500-2000€? Μήπως σου είπανε τιμή για το 2180CBC που είναι σκέτο foyer, σαν το Selenic? Το 2180CBCCP μαζί με το 400άρι βεντιλατέρ που θες για να σπρώχνεις αέρα στα δωμάτια, κάνει πάνω από 3000€ έχω την εντύπωση. Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις Nordica Ironker 750 και Edilkamin Kristal 76, όπως και αρκετά άλλα.

Επίσης αφού θες έτοιμη λύση, μπορείς να δεις κάποια δυνατή κασέτα, ώστε να μην διαλύσεις το τζάκι σου. Δες την Invicta Turbo Vision 800, 18KW, στην οποία μπορείς να βάλεις 1-2 μοτέρ αναρρόφησης να σπρώχνουν αέρα στα δωμάτια. Τιμή στα 1400€ είναι.


To 2180 CBSCP επειδη το εχω κανει 1780EURO το τζακι και 400-450 το βιντιλατερ !
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ