Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22575 από Asteris
Η Jolly έχει 67% απόδοση και η Nordica 80. Οπότε σαν κατανάλωση προτιμάς την δεύτερη. Σαν ισχύς η Jolly είναι λογική τιμή, έχει και κασέτε με 18kW στο ίδιο μέγεθος. Η Nordica είναι οριακή για το σπίτι σου αν είσαι βόρεια Ελλάδα, αν είσαι Αθήνα είναι οκ. Οπότε Nordica. Φαντάζομαι είναι και αρκετά φτηνότερη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22578 από sakic
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Σε οτι αφορα την τιμη η διαφορα τους (τουλαχιστον εκει που τα βρηκα εγω ) ειναι μικρη οποτε δεν τιθετε αυτος ο παραγοντας προς συζητηση.
Η joly ειναι καλη κατασκευη?
Θεωρεις οτι απο το ανοιγμα που εχουν τα πορτακια στη μεση δεν θα καπνιζει- μυριζει?
αν πιστευεις οτι ειναι εξισου καλη κατασκευη με το nordica τοτε μαλλον θα το προτιμησω λογω μεγαλυτερης αποδοσης.
Για την καταναλωση δε με ενδιαφερει τοσο. Ειναι μικρη η διαφορα τους και εχω δικα μου ξυλα. Να φανταστεις περισυ εκαψα 12 τονους με το ανοικτο..

Πες μου σε παρακαλω αν θεωρεις οτι η ποιοτητα μεταξυ των 2 ειναι ιδια και αν εχει αντιμετωπισει καποιος προβλημα με τα παραπανω μοντελα θα με ενδιεφερε η αποψη του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22579 από Asteris
Η Jolly είναι από χάλυβα μικρότερου πάχους, ενώ η Nordica είναι από χοντρό μαντέμι. Πιό βαριά και στιβαρή κατασκευή, δείχνει ότι θα αντέξει πολύ ξύλο. Και το μαντέμι αντέχει καλύτερα τις υπερθερμάνσεις (πχ μιά διακοπή ρεύματος). Τώρα τι θα γινει μετά από 10 χρόνια χρήσης, γεροί να είμαστε να το δούμε.

To πορτάκι δεν μυρίζει, από κει μόνο να ρουφήξει μέσα αέρα μπορεί, όχι να βγάλει. Εκτός αν ανοίξετε κάναν απορροφητήρα στο τέρμα.

Πόσο τις βρήκες τις εστίες, η Nordica κάνει κάνα χιλιάρικο. Τις Jolly τις έχω ακούσει για αρκετά παραπάνω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22580 από sakic
1400 nordica 1800 joly

Με προβληματισες που ειπες οτι ειναι ποιο στιβαρη κατασκευη η nordica.

Για να ξεκαθαρισω στο μυαλο μου πιο καλα ειναι ο χαλυβας ή το μαντεμι?

Ο υγραντηρας στη joly δε θα κανει δουλεια? Ειναι ενα + και αυτο που με προβληματιζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22596 από Asteris
Ακριβά στην δίνουνε την Nordica, ψάξε και αλλού

www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=239


Ο υγραντήρας κάνει δουλειά, αλλά εξαρτάται πόσο θα τον πληρώσεις. To μαντέμι είναι πιό ταιριαστό για χρήση σε τζάκι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22615 από kaptainikos

Asteris έγραψε: Ακριβά στην δίνουνε την Nordica, ψάξε και αλλού

www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=239


Ο υγραντήρας κάνει δουλειά, αλλά εξαρτάται πόσο θα τον πληρώσεις. To μαντέμι είναι πιό ταιριαστό για χρήση σε τζάκι.

Aστερη πολυ καλη τιμη...
για τον saκic τωρα, υπαρχουν και υγραντηρες χωρου, σε περιπτωση που διαλεξει τη nordica

για πες μου κατι Αστερη, ξερω οτι τα αεροθερμα τζακια, ειδικα οταν παιρνουν εσωτ αερα και τον ανακυκλωνουν στο σπιτι, εμφανιζεται συχνα το φαινομενο της ξηροτητας στο χωρο μας
αυτο βεβαια αλλoτε ειναι εντονο, και αλλες φορες ελαχιστο και μη αντιληπτο,τα αεροθερμα τζακια που παιρνουν εξωτ αερα εμφανιζουν ελαχιστα αυτο το φαινομενο
ποιο επιπεδο υγρασιας ειναι το σωστο για ενα σπιτι, για να εχει την καλυτερη αισθηση;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kaptainikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ