Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21741 από βασιλιης
Jimopoulos?

Στο δικο σου διαμερισμα να κοπουν
Σε αυτην την περιπτωση δεν κανεις αυτα που σου ειπα στην αρχη
Αλλα μονωνεις τον τοιχο με κεραμοβαμβακα επειδη δεν εχεις πολυ κενο για αυτο το λογο
Οταν λεω τα αφηνεις μεσα στο δικο σου θερμοθαλαμο για να εχεις θερμανση και απο τους γειτονες
Αν το κανεις ετσι βαζω στοιχημα οτι το σαλονι θα ζεσταθει απο τους γειτονες οταν εσυ δεν θα εχεις αναμμενο το τζακι σου
κεραμοβαμβακα παχος 3εκ.πετροβαμβακας παχος 3 εκ

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21759 από costasm
καλησπερα εχω λυσει πολλες αποριες και ευχαριστω αλλα ισως μου εχει ξεφυγει αυτο .Πριν τοποθετηθει η κασετα πρεπει να ντυθει με μονωτικο ,πετροβαμβακα γεοβαμβακα κλπ η ειναι περιτο?Και αν ναι με τι στερεωνεται πανω στη κασετα η μονωση υπαρχει ταινια που να αντεχει τοση θερμοτητα και τοσο χρονο μετα?
επισεις με γνωμονα το μπατζετ τι ειναι προτιμοτερο αν χωραει ενα τζακι με ξεχωριστα βεντιλατερ κλπ η μια κασετα με μεγαλυτερη αποδοση σε kw που τα εχει ολα κομπλε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21761 από KiNG
Για σε όλους, μόλις ανακάλυψα το φόρουμ και σας γράφω για την επιλογή μου να μετατρέψω το τζάκι που ήδη έχω στο διαμέρισμά μου 120τ.μ. σε ενεργειακό με λέβητα. Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα στο φόρουμ βλέπω ότι οι περισσότεροι διαλέγουν ενεργειακό τζάκι με αέρα και όχι με λέβητα, διερωτώμαι το λόγο. ίσως κοστίζει ποιο φτηνά?

Έχω ήδη αγοράσει αυτό www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=82
αποδίδει 28kw στο νερό και 5 στον χώρο, ο κατασκευαστής δεν άλλες πληροφορίες, εμένα μου κόστισε 650 ευρώ από Βουλγαρία μαζί με τα μεταφορικά.
Ο υδραυλικός μου ζήτησε 240 για την εγκατάσταση στο υπάρχον δίκτυο του καλοριφέρ.Το μπόιλερ κοστίζει περίπου 100 ευρώ, ο κυκλοφορητής 90, συνολικά υπολογίζω να μου κοστίσει 1000-1200 ευρώ.

Θα χαρώ να διαβάσω τα σχόλιά σας :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21769 από βασιλιης

costasm έγραψε: καλησπερα εχω λυσει πολλες αποριες και ευχαριστω αλλα ισως μου εχει ξεφυγει αυτο .Πριν τοποθετηθει η κασετα πρεπει να ντυθει με μονωτικο ,πετροβαμβακα γεοβαμβακα κλπ η ειναι περιτο?Και αν ναι με τι στερεωνεται πανω στη κασετα η μονωση υπαρχει ταινια που να αντεχει τοση θερμοτητα και τοσο χρονο μετα?
επισεις με γνωμονα το μπατζετ τι ειναι προτιμοτερο αν χωραει ενα τζακι με ξεχωριστα βεντιλατερ κλπ η μια κασετα με μεγαλυτερη αποδοση σε kw που τα εχει ολα κομπλε?


Πριν τοποθετηθει η κασετα βαζουμε κεραμοβαμβακα στο τοιχο με αποσταση απο την κασετα για να μπορει να κυκλοφορει ο αερας και να πηγαινει προς την περσιδα εκτονωσης
Δεν την κολλαμε πανω στη κασετα

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21770 από Asteris

KiNG έγραψε: Για σε όλους, μόλις ανακάλυψα το φόρουμ και σας γράφω για την επιλογή μου να μετατρέψω το τζάκι που ήδη έχω στο διαμέρισμά μου 120τ.μ. σε ενεργειακό με λέβητα. Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα στο φόρουμ βλέπω ότι οι περισσότεροι διαλέγουν ενεργειακό τζάκι με αέρα και όχι με λέβητα, διερωτώμαι το λόγο. ίσως κοστίζει ποιο φτηνά?

Έχω ήδη αγοράσει αυτό www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=82
αποδίδει 28kw στο νερό και 5 στον χώρο, ο κατασκευαστής δεν άλλες πληροφορίες, εμένα μου κόστισε 650 ευρώ από Βουλγαρία μαζί με τα μεταφορικά.
Ο υδραυλικός μου ζήτησε 240 για την εγκατάσταση στο υπάρχον δίκτυο του καλοριφέρ.Το μπόιλερ κοστίζει περίπου 100 ευρώ, ο κυκλοφορητής 90, συνολικά υπολογίζω να μου κοστίσει 1000-1200 ευρώ.

Θα χαρώ να διαβάσω τα σχόλιά σας :)


Έχουν ξαναγραφτεί για αυτό το τζάκι στο τόπικ για τα ενεργειακά τζάκια, κάνε αναζήτηση για να βρεις τα σχόλια. Και καλό θα ήταν να συνεχίσεις εκεί τυχόν απορίες, ταιριάζει καλύτερα.

Εν ολίγεις είναι ψευδή τα 33kW, δεν χωράει να κάψει 10 κιλά ξύλα την ώρα αυτό το τζάκι, έχει μικρή πίεση λειτουργίας 1bar έναντι 2 και πάνω που θα ήταν το σωστό και είναι και αδύνατη κατασκευή, λεπτά μέταλλα. Για να πάρεις ένα σωστό υδρόθερμο τζάκι με τέτοια χαρακτηριστικά, θέλει πάνω από 2-3 χιλιάρικα, ενώ πρέπει και να κάνεις και αρκετές μετατροπές σε σωληνώσεις αν ο συλλέκτης των καλοριφέρ είναι μακριά από το τζάκι. Επίσης θες και βαλβίδες προστασίας, δοχείο εκτόνωσης, σωληνώσεις για την εξαγωγή στο μπαλκόνι. Για αυτούς τους λόγους συνήθως απορρίπτεται το υδρόθερμο τζάκι στα σπίτια, με τα ίδια λεφτά βάζω λέβητα πέλλετ (είτε στο μπαλκόνι, είτε σε λεβητοστάσιο) και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα σκάσει τίποτα μέσα στο σαλόνι μου...
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21772 από Asteris

jimopoulos έγραψε:

anivas έγραψε:

liakjim έγραψε: Μου ειπε οτι ο θερμοθαλαμος που λεγαμε επενδυμενη με πετροβαμβακα+φυλλο αλουμινιου ειναι παρωχημενος τροπος , διοτι ναι μεν αυτος αντεχει στους 600C αλλα το φυλλο μονο μεχρι τους 150C , με αποτελεσμα αυτο να ξεφτιζει με τον καιρο κ τελικα να εχεουμε οσμες καθως κ ινες πετροβαμβακα να εισερχονται στο σπιτι.
Αντι αυτου πλεον λεει κανουν αυτο...δηλαδη κατασκευασμενο θερμοθαλαμο οπου μπαινει μεσα η εστια κ μετα μονωνεται , οπως κ ολη η κανιναδα , με κεραμοβαμβακα , με αμεσο πλεονεκτημα τον περιορισμο του θερμοθαλαμου κ της αυξησης της αποδοσης.

Το να επενδυθεί η μόνωση με λαμαρίνα είναι πολύ εύκολο.
Στα καταστήματα που πουλάνε λαμαρίνες και έχουν στράνζα - ψαλίδι, μπορείς να πάρεις φύλλα στις διαστάσεις που θέλεις και γυρισμένα (στρανζαρισμένα) στην μορφή που θέλεις.
Είναι πολύ φτηνή λύση και αξιόπιστη.
Η λαμαρίνα καλό είναι να είναι μαύρη 0,7 mm για να στέκεται εύκολα και να μπορείς να την κόψεις αν χρειασθεί με ένα ψαλίδι κατά την τοποθέτηση.
Στην λύση με την λαμαρίνα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις για μόνωση αντί πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα που δεν έχει κόλλες και δεν μυρίζει. Το μειονέκτημα με τον υαλοβάμβακα είναι ότι δεν στέκεται μόνος του, αλλά στην περίπτωσή μας, θα τον κρατά η λαμαρίνα στην θέση του.

asteri μηπως πρεπει να αλλαξεις το τοπικ και να προσθεσεις "Οδηγός αγοράς και εγκαταστασης νέας ενεργειακής εστίας" για να μπορουμε να τις βρισκουμε,βρισκουν οι νεοι της παρεας πιο ευκολα..?
οσον αφορα την μονωση πρεπει να καταληξουμε στον πιο σωστο τροπο διοτι με μπερδεψατε.απο πετροβαμβακα γυρισαμε σε λαμαρινα.. :silly:
μολις χθες εσπασα το τζακι και σκεφτομαι τι μονωση να βαλω και γυρω απο τις καμιναδες(θα πρεπει να καλυφτουν μεχρι πανω?) των κατω οροφων,και στον τοιχο....
πριν

μετα

οι καμιναδες που ερχονται απο κατω εχουν διαρροες,θα εχω προβλημα με μυρωδιες..??
η δικη μου θα αλλαχτει


Ο μόνος λόγος για να μονώσεις τις καμινάδες των άλλων ορόφων, είναι για να γλυτώσεις το σπίτι σου αν αυτές πάρουν φωτιά. Θα έπρεπε να είναι σε ξεχωριστές χτιστές κατασκευές. Τώρα που είναι χύμα, δεν τις μονώνεις, άστες να περνάνε μέσα από την φούσκα σου για να ζεσταίνουν τον αέρα. Θα σου έλεγα να έχωνες και κανέναν εναλλάκτη σε αυτές, αλλά αν τις κόψεις θα σκορπίσουν έτσι όπως είναι. Όπου έχουν διαρροές, πλάκωσέ τες σε σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας και από πάνω καλή αλουμινοταινία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.183 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ