Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21402 από georgebest
Φίλε Asteri, τελικά μετρώντας την απόσταση από το τζάκι μέχρι το Χωλ που θέλω να τραβήξω αεραγωγο ειναι περιπου6,5 μέτρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι θα χρειαστώ για να στείλω αέρα;; Και στο αεραγωγο που θα τραβήξω ΑΛΛΑ και μέσα στο τζάκι με τον εναλλακτη. Σε ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21406 από ragavelas
Αλήθεια υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει τζάκι απο την Εστία κασέτα είτε μονομπλοκ jolly mec; Να μας έλεγε εντυπώσεις καθότι οι τιμές ισχύος που δίνουν ειναι αρκετά μεγάλες, εντυπωσιακές μπορούμε να πούμε και κοστίζουν υπερδιπλάσια χρήματα απο άλλα τζάκια (επίσης ακριβά).

Πολύς κόσμος στρέφεται στα τζάκια για οικονομία στα καύσιμα αλλά πλέον δεν νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να ξοδεύει κάποιος 4 και 5 χιλιάρικα για αγορά και εγκατάσταση... Άραγε η jolly mec κάνει πωλήσεις;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21428 από liakjim
Πηγα σημερα σε εναν τοπικο τζακα. Αυτος εμπορευεται αυτα www.turbofonte.com/
Μου ειπε οτι ο θερμοθαλαμος που λεγαμε επενδυμενη με πετροβαμβακα+φυλλο αλουμινιου ειναι παρωχημενος τροπος , διοτι ναι μεν αυτος αντεχει στους 600C αλλα το φυλλο μονο μεχρι τους 150C , με αποτελεσμα αυτο να ξεφτιζει με τον καιρο κ τελικα να εχεουμε οσμες καθως κ ινες πετροβαμβακα να εισερχονται στο σπιτι.
Αντι αυτου πλεον λεει κανουν αυτο :


δηλαδη κατασκευασμενο θερμοθαλαμο οπου μπαινει μεσα η εστια κ μετα μονωνεται , οπως κ ολη η κανιναδα , με κεραμοβαμβακα , με αμεσο πλεονεκτημα τον περιορισμο του θερμοθαλαμου κ της αυξησης της αποδοσης.

Ισχυουν αραγε ολα αυτα?

Επισης μου εδωσε προσφορα για αυτην : TURBO FONTE 72 P 13 KW
+ θερμοθαλαμο + υλικα + βεντιλατερ + ξυλωμα παλιου + τοποθετηση , κοντα 2800Ε. Τι λετε?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21430 από Asteris
Το φύλλο αντέχει αρκετά παραπάνω και αν κάνεις σωστές τρύπες στην γυψοσανίδα, θα έχεις αρκετή ροή ώστε να μην δεις ποτέ ούτε 120 βαθμούς. Ο δικός μου πετροβάμβακας όπως τον βλέπω μέσα από τις περσίδες, μετά από ένα χρόνο, είναι σαν να τον έβαλα χτες. Ούτε καν κιτρίνισε. Ραντεβού σε ένα χρόνο λοιπόν...

Κατά τα άλλα σαφώς και καλύτερα η χρήση μεταλλικού θερμοθαλάμου. Το αν αξίζει τα 2800 σε τέτοιες εποχές δεν το νομίζω. Καλύτερα 1500 για μια κασέτα τοποθετημένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21433 από liakjim
Κασετα την απορριπτω λογω θορυβου.
Ειχε στο μαγαζι αυτην Laudel 700 GRANDE VISION CASSETE , την οποια τον εβαλα να την βαλει στην πριζα κ πραγματικα στην 2η σκαλα ο θορυβος ηταν ανυποφορος κ στην 1η ενοχλητικος.

Αρα ο απλος θερμοθαλαμος δεν ειναι προβλημα. Οποτε θα ζητησω να παρω εγω την εστια (selenic) κ απλα να μου την βαλει . Φανταζομαι θα παει εστια+υλικα+βγες+μπες = 490+?+150+350=ελπιζω κανα 1200-1500.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21440 από giorgopap
καλησπερα θελω την βοηθεια σαs και τιs γνωσειs σαs
μενω σε σπιτι 120 τμ στην ευκαρπια με ενιαιο χωρο κουζινα σαλονι 70 τμ
μετα απο αναζητηση σκεφτομαι να καταληξω στην εστια τιs καμινοτεχνικηs
eco-power 920-Α- με βεντιλατερ 730 m3,εχει κανειs αποψη για την συγκεκριμενη εστια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.377 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ