Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20503 από thlanarass

dimkap έγραψε: Καλησπέρα σε όλους....
είμαι και εγώ σε αναζήτηση οικονομικού τρόπου θέρμανσης αφού το πετρέλαιο μάλλον το ξεχνάμε. Πέρυσι είχα προχωρήσει σε τοποθέτηση κλιματιστικού 18.000 btu (~5KW) στον ενιαίο χώρο σαλόνι/κουζίνα αλλά εκτός από τον ενιαίο χώρο δεν είχα καταφέρει να δω σημαντική διαφορά στην θερμοκρασία των άλλων δωματίων.
Στο σπίτι υπάρχει παραδοσιακό τζάκι μέτριας απόδοσης (καπνίζει ενίοτε) που βρίσκεται στον ενιαίο χώρο (~40τμ) το οποίο σκέφτομαι να αξιοποιήσω καλύτερα ώστε να ζεστάνω και τα άλλα 3 δωμάτια.
Στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα τις προτάσεις σας, κασέτα ή ολόκληρο τζάκι ενεργειακό από την αρχή?
Σε περίπτωση που απαιτηθούν αεραγωγοί, ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπτό μήκος?
Από μια σύντομη έρευνα έχω δει κάποια edilkamin (tekno1) & dovre 2180 με κόστος μαζί με τοποθέτηση κοντά στα 3Κ. επιπλέον θα χρειαστούν μάλλον βεντιλατέρ, αεραγωγοί κλπ που θα ανεβάσουν και άλλο το κόστος αξίζει τελικά?
Για βοήθεια επισυνάπτω μια κάτοψη του χώρου.


Αν στα σημεια στο σχεδιο που εβαλα κοκκινες γραμμες τρυπησεις τον τοιχο ψηλα και βαλεις ανεμιστηρακια να σπρωχνουν ζεστο αερα απο το ταβανι του καθηστικου που θα εχει 25 βαθμους
στα κολητα δωματια θα τα ζεστανεις καλυτερα απο την φυσικη ροη.(θα πρεπει να αφηνεις λιγο ανοικτη την πορτα για να ερχετε ο κρυος αερας πισω στο καθηστικο, η" να βαλεις περσιδες στο κατω μερος στις
πορτες των δωματιων για να τις εχεις κλειστες)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20505 από dimkap

thlanarass έγραψε:

dimkap έγραψε: Καλησπέρα σε όλους....
είμαι και εγώ σε αναζήτηση οικονομικού τρόπου θέρμανσης αφού το πετρέλαιο μάλλον το ξεχνάμε. Πέρυσι είχα προχωρήσει σε τοποθέτηση κλιματιστικού 18.000 btu (~5KW) στον ενιαίο χώρο σαλόνι/κουζίνα αλλά εκτός από τον ενιαίο χώρο δεν είχα καταφέρει να δω σημαντική διαφορά στην θερμοκρασία των άλλων δωματίων.
Στο σπίτι υπάρχει παραδοσιακό τζάκι μέτριας απόδοσης (καπνίζει ενίοτε) που βρίσκεται στον ενιαίο χώρο (~40τμ) το οποίο σκέφτομαι να αξιοποιήσω καλύτερα ώστε να ζεστάνω και τα άλλα 3 δωμάτια.
Στο πλαίσιο αυτό θα ήθελα τις προτάσεις σας, κασέτα ή ολόκληρο τζάκι ενεργειακό από την αρχή?
Σε περίπτωση που απαιτηθούν αεραγωγοί, ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπτό μήκος?
Από μια σύντομη έρευνα έχω δει κάποια edilkamin (tekno1) & dovre 2180 με κόστος μαζί με τοποθέτηση κοντά στα 3Κ. επιπλέον θα χρειαστούν μάλλον βεντιλατέρ, αεραγωγοί κλπ που θα ανεβάσουν και άλλο το κόστος αξίζει τελικά?
Για βοήθεια επισυνάπτω μια κάτοψη του χώρου.


Αν στα σημεια στο σχεδιο που εβαλα κοκκινες γραμμες τρυπησεις τον τοιχο ψηλα και βαλεις ανεμιστηρακια να σπρωχνουν ζεστο αερα απο το ταβανι του καθηστικου που θα εχει 25 βαθμους
στα κολητα δωματια θα τα ζεστανεις καλυτερα απο την φυσικη ροη.(θα πρεπει να αφηνεις λιγο ανοικτη την πορτα για να ερχετε ο κρυος αερας πισω στο καθηστικο, η" να βαλεις περσιδες στο κατω μερος στις
πορτες των δωματιων για να τις εχεις κλειστες)


Υπάρχει πρόβλημα στα σημεια, υπάρχουν δοκάρια....
Το μόνο σημείο που μπορεί να βγει αεραγωγός (1) είναι κάπου στο διάδρομο αλλά τελικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόστος και το αισθητικό αποτέλεσμα για κάτι τέτοιο. Δλδ μήπως είναι καλύτερα απλά να αφήσω το τζάκι από το σαλόνι να κάνει την δουλεία του.....όπως ήδη αναφέρει ο Αστέρης δεδομένου ότι δεν είμαι και σε κανένα βουνό με τρομερά χαμηλές θερμοκρασίες....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20512 από GEO DRAMA
Η ερώτηση αφορά το insert invicta 800 18kw. Αν στείλω σε διπλανό δωμάτιο 2,5 μετρα αεραγωγό και τον περάσω από κάτω (λόγω δοκαριού) θα χάσω σε απόδοση στο δωμάτιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20522 από βασιλιης

GEO DRAMA έγραψε: Η ερώτηση αφορά το insert invicta 800 18kw. Αν στείλω σε διπλανό δωμάτιο 2,5 μετρα αεραγωγό και τον περάσω από κάτω (λόγω δοκαριού) θα χάσω σε απόδοση στο δωμάτιο?



Καλησπερα
Το θεμα δεν ειναι αν θα χασετε θερμανση απο το δωματιο
Αλλα αν θα πηγαινει η θερμανση του ενος σωληνα ετσι οπως λετε
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα μπορεσουν τα μοτερ την κασετας να στειλουν τη ζεστη τοσο μακρια

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GEO DRAMA

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20525 από GEO DRAMA
Ο τύπος (τζακάς 20 χρονια με καλό όνομα) μου είπε ότι θα φτάσει και ότι έτσι θα κυκλώσουμε το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20526 από βασιλιης

GEO DRAMA έγραψε: Ο τύπος (τζακάς 20 χρονια με καλό όνομα) μου είπε ότι θα φτάσει και ότι έτσι θα κυκλώσουμε το σπίτι.[/quote

Αν το κανετε ετσι οπως λετε(λεει) μπορει να μεινετε ευχαριστημενει με την θερμανση σε ολο το σπιτι
Εαν σας καλυπτει αυτος ο τροπος θα νωμιζετε οτι κανει δουλεια ο σωληνας αλλα στη πραγματικοτητα ειναι η μεγαλη θερμανση που βγαζει η κασετα και πηγαινει προς τον αλλο χωρο.


Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ