Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76995 από Asteris
Άσε τότε τις κασέτες και βολέψου με μιά ξυλόσομπα/φούρνο για τα 2 επόμενα χρόνια. Χαμένη δεν θα πάει όταν πας στο νέο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77035 από toulisno9
αστερη καλησπερα.εχω βαλει ενα τζακι ενεργειακο χωρις βεντιλατερ απλα με φυσικη ροη αερα.μπορω στο υπαρχον να βαλω ενα βεντιλατερ με θερμοστατη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77202 από Asteris
Για ποιόν λόγο? Κανονικά η φυσική ροή βγάζει πολύ μεγάλο όγκο και αν δουλεύουν όλα σωστά δεν χρειάζεται βεντιλατέρ. Η τοποθέτηση βεντιλατέρ εκ των υστέρων συνήθως είναι πολύπλοκη (ειδικά αν πρόκειται για foyer) και έρχεται να κουκουλώσει προβλήματα ροής (συνήθως μικρές ή ανύπαρκτες εισαγωγές αέρα κάτω).

Τι τζάκι είναι? Μάρκα, μοντέλο?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": toulisno9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77993 από toulisno9
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το τζάκι είναι ελληνικό ΚΑΜΙΝΟΣ. Μοντέλο δεν μπορώ να βρώ αυτή τη στιγμή, αλλά είναι 1.10 ίσιο.
Πάντως δεν βγάζει μεγάλο όγκο αέρα και αναρωτιέμαι αν είναι λόγω τζακιού ή απλά λάθος εγκατάσταση.
Λέω να ξανακαλέσω κάποιο τεχνικό για να δει και την περίπτωση του βεντιλατέρ.
Έχεις υπόψη σου κάποιον συνεργάτη εδώ Αθήνα ή πόσο θα κοστίσει περίπου η μετατροπή αν τελικά χρειαστεί;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78008 από Asteris
Το να μην βγάζει αρκετή ροή ένα τζάκι φυσικής ροής, σημαίνει δύο πράματα. Ή δεν έχει κατάλληλη ροή αέρα τριγύρω του, οπότε ο αέρας κινείται αργά, οπότε θα πρέπει να έχει λίγο αέρα υπερβολικής θερμοκρασίας (πχ 150 και πάνω βαθμούς), ή δεν βγάζει αρκετή ενέργεια για να θερμάνει τον αέρα, οπότε και έχουμε και αργή ροή και μικρή θερμοκρασία (70-90 βαθμοί).

Αν το τζάκι σου λοιπόν ανήκει στην πρώτη κατηγορία, τότε η τοποθέτηση μοτέρ θα βοηθήσει, καθότι θα βγάλει πιό γρήγορα την ενέργεια που είναι παγιδευμένη μέσα. Αν όμως ανήκει στην δεύτερη κατηγορία, δυστυχώς δεν θα κάνει τίποτα και τζάμπα θα μπεις σε έξοδα. Τι θερμοκρασίες έχει ο αέρας, μπορείς να τον μετρήσεις?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78015 από Diplomatis
Asteri απάντησέ μου σε κάτι ρε φίλε αν θέλεις.
Έχω ένα τζάκι ενεργειακό από την Καμινοτεχνική με φυσική ροή.
Το τζάκι δουλεύει πολύ καλά και δεν έχω παράπονο γιατί ζεσταίνει μία μαιζονέτα 100 περίπου τετραγωνικών (50-50) με θερμοκρασίες 24 στον κάτω όροφο και 20 στον επάνω.
Το πρόβλημά μου είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια λερώνει αρκετά το τζάμι πολύ γρήγορα (από τη δεύτερη μέρα καύσης).
Να σημειώσω ότι δεν έχω καθαρίσει καμινάδα (ανοξείδωτη απλή με μόνωση εξωτερικά φ25) τα τελευταία 3 χρόνια κι επίσης δεν έχω αλλάξει ποτέ (6 χρόνια) το κορδόνι.
Παίζει να φταίει κάτι από αυτά ή να δω κάτι άλλο;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Diplomatis. Αιτία: λάθος σύνταξη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ