Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76575 από Asteris
1ον σε καινούργιο τζάκι δεν βάζουμε κασέτα, να την πληρώσουμε 400€ παραπάνω, βάζουμε foyer.
2ον δεν υπάρχει περίπτωση σε σπίτι του 2007, 60τμ, σε νησί, να θες 13kW για να ζεσταθείς. Ούτε 7 δεν θέλει. Οπότε ότι τζάκι και να βάλεις, ακόμη και των 8-9kW θα σε καλύψει με το παραπάνω.
3ον Κάτσε διάβασε το τόπικ ενεργειακά τζάκια, θα βγάλεις άκρη μόνος σου, χωρίς να σε παρασέρνουν οι έμποροι ανάλογα με το τι έχουν στοκ για να πουλήσουν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": savkats

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76584 από savkats
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Ηθελα ομως να μου ξεκαθαρισετε κατι αν γινεται.
Δεν μπορω να φτιαξω ενα θερμοθαλαμο γυρω απο την κασετα χωρις να εχω τζακι ?
Αν χρειαζομαι 7kw οπως λες το να βαλω μια εστια μεγαλυτερη , δεν θα ειναι πιο ξεκουραστο για την εστια , πιο οικονομικα απο αποψη καταναλωσης ξυλου και πιο καλο απο αποψη θεμανσης ?
Δεδομενου οτι θελω να θερμανω και τα δυο υπνοδωματια αφου ειναι σε κοντινη αποσταση απο εκει που θα μπει η εστια δεν θα ειναι καλυτερο να εχω την κασετα με τους αεραγωγους στραμμενους προς εκεινη την μερια ?
Συγνωμη αν σας κουραζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76596 από Asteris
Οι εστίες δεν μπορούν να είναι όσο θέλουμε, γιατί πχ η 13άρα θα έχει ελάχιστη λειτουργία τα 5-6kW, παρακάτω κουτσοκαίει και σβήνει. Και 5-6kW εσύ θα χρειάζεσαι όταν θα έχει έξω μηδέν βαθμούς. Δηλαδή δεν ξέρω, 10 μέρες τον χρόνο στην Νάξο? Όταν το σπίτι πιάσει θερμοκρασία, ούτε 3-4 kW δεν θα ζητάει. Το σίγουρο είναι ότι στα 60τμ, μια εστία 12-14kW θα στο κάνει μπαρούτι. Το βλέπω εγώ από το ισόγειό μου, 65τμ και τα 14kW του Selenic δουλεύουν ρελαντί (στα 6kW δηλαδή) και μετά από 2 ώρες πρέπει να ανοίξω την πόρτα για τον πάνω όροφο, γιατί περνάει τους 26-27 βαθμούς. Στην Βόρεια Ελλάδα κιόλας, όχι στο νησί σου.

Στα 60τμ, ούτε αεραγωγούς, ούτε τίποτα δεν θες. 23-24 βαθμούς θα έχουν τα δωμάτια, θες δεν θες, είναι πολυ μικρός ο χώρος για να αγχώνεσαι, μιά σωστή εστία θα στο ζεσταίνει πολύ χαλαρά.

Για τον θερμοθάλαμο γύρω από την εστία χωρίς το τζάκι (τώρα που ξεστραμπούληξα το μυαλό μου και κατάλαβα τι θες να πεις), μάλλον να κοιτάξεις μια ελεύθερης τοποθέτησης τζακόσομπα, τέτοιου τύπου:

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": savkats

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76597 από Gdevil
Να βάλω ένα ερώτημα που θέλω από καιρό να το ρωτήσω.
Εχει σχέση με ακριβώς αυτό που θέλει ο θεματοθέτης.
Να στείλει ζέστη σε απομακρυσμένα σημεία.
Μπορεί να το κάνει με εγκατάσταση foyer - θερμοθάλαμο - εναλλάκτη?
Ειδικότερα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορούμε να πετύχουμε αύξηση της θερμότητας που θα φεύγει από τον εναλλάκτη με ταυτόχρονη μείωση της θερμότητας που θα βγάζουν οι περσίδες του θερμοθαλάμου του foyer?
Στο μυαλό μου υπάρχει 1 τρόπος.
δύο κλαπέ καυσαεριων. το πρώτο πάνω από την εστία, το δεύτερο πανω από τον ενναλάκτη.
Οταν το πρώτο το έχουμε όσο κλειστό γίνεται και το δεύτερο τέρμα ανοιχτό η θερμότητα μένει στον θερμοθάλαμο και την παίρνουμε από τις περσίδες του θερμοθαλάμου στο κυρίως χώρο.
Αν όμως ανοίξουμε τέρμα το πρώτο και κλείσουμε το δεύτερο τότε "παγιδεύεται" περισσότερη θερμότητα στον εναλλάκτη και ζεσταίνουμε τα απόμακρα σημεία.

έχει κάποιο νόημα αυτό ή τζάμπα φασαρία?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76602 από Asteris
Στο 1-1.5kW ενέργειας που ανακτά ο εναλλάκτης, μάλλον είναι τζάμπα φασαρία. Καλύτερα ένα ανεμιστήρα τύπου μπάνιου πάνω από το κάσωμα της πόρτας του δωματίου που θέλουμε να ζεστάνουμε, να υποχρεώνουμε περισσότερο ζεστό αέρα να μπει μέσα στο δωμάτιο (που διαφορετικά θα είχε παγιδευτεί στο πάνω μέρος, στο ταβάνι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76609 από Gdevil
Αυτό το 1-1,5 kw που λές είναι με ένα κλαπέ πάνω από την εστία. Σωστά?
Αν το κλαπέ ήταν πάνω από την εναλλάκτη δεν θα ήταν 2? 3? 4? kw?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ