Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57155 από Kostis
Μου αρεσει εμφανησιακα το Salgueda Helios (E800-IN.) η το Aero (ref. E860-SMB) σε 18kw και inox.

Το τζακι ειναι πυροτουβλο,χτιστο με μαρμαρινη επενδυση και καλειται να ζεστανει χωρο σαλονο-τραπεζαριας-κουζινας και εσωτερικου αιθριου με σοφιτα ενιαιο.Μεγιστο υψος σαλονιου 6.5-7μ.Συνολικα τμ2 των προαναφερθεντων χωρων περιπου 130-150.Κεντρικη θερμανση πετρελαιου με φανκοιλς.

εχει κανεις να καταθεσει καποια γνωμη για τα salgueda σε σχεση με τα Invicta/Laudel? Απο θεμα αξιοπιστιας τι λενε? Γνωριζω οτι ειναι αδελφακια των γαλλικων ομως ρωταω μηπως καποιος τα εχει δοκιμασει.

Επισης δεν βλεπω να υπαρχει διακοπτης εξωτερικος για τα βεντιλατερ οπως στα invicta 800 turbo. Βρισκεται καπου αλλου?

Αθηνα αντιπροσωπος ειναι ο συγκεκριμενος? www.tzakiamantas.gr/

Λογικα θα βελτιωσουν την κατασταση,ετσι δεν ειναι? Να προχωρησω η χαμενος χρονος και χρημα? Μηπως να περιμενω Ανοιξη για να μη με δαγκωσουν?

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kostis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57268 από greenpug
Κωστή σε χαιρετώ.

Σύμφωνα με την Piazzetta για τον υπολογισμό της θερμικής απόδοσης πολλαπλασιάζεις τα τετραγωνικά επί το ύψος και βρίσκεις τα συνολικά κυβικά μέτρα που θέλεις να ζεστάνεις. Αυτό το πολλαπλασιάζεις με 0,05 - 0,06 Kw για να βρεις την απαιτούμενη απόδοση.

Άρα εάν έχεις 130 τμέτρα στο σύνολο
30 Χ 7 μέτρα ύψος = 310 κυβικά
100 Χ 3 μέτρα ύψος = 300 κυβικά
Σύνολο 610 κυβικά
610 Χ 0,055 (μέση απαίτηση) = 33,55 θεωρητικά kw

Επίσης να έχεις υπόψη ότι τα 18kw που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι κάτω από τις καλύτερες συνθήκες δηλαδή ξύλα από 20% υγρασία και λιγότερη αλλά και μέγιστη απόδοση τζακιού.

Μήπως μπο΄ρείς να απομονώσεις κάποιους χώρους με το να μην τους ζεστάνεις?
Θα μειώσεις την απαιτούμενη απόδοση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kostis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57379 από genon

Asteris έγραψε: Δεν έχω παταράκι, κανονικές περσίδες εξόδου είναι. Τις είχα βάλει πριν βάλω την μεγάλη που βλέπεις, όταν είχε σκάσει το γύψινο και μείνανε.


Ναι, ναι τώρα θυμάμαι που είχες αναφέρει ότι δεν έχεις πατάρι.Λοιπόν ο κύβος ερρίφθη και σιγά σιγά ξεκινάμε τις αλλαγές.Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα και θα υπάρχει και ελεύθερος χρόνος.Επειδή είμαι απο Κατερίνη και δεν γνωρίζω εδώ κάποιον να φτιάχνει περσίδες τι κοστολόγιο έχουν περίπου?Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57506 από Kostis

greenpug έγραψε: Κωστή σε χαιρετώ.

Σύμφωνα με την Piazzetta για τον υπολογισμό της θερμικής απόδοσης πολλαπλασιάζεις τα τετραγωνικά επί το ύψος και βρίσκεις τα συνολικά κυβικά μέτρα που θέλεις να ζεστάνεις. Αυτό το πολλαπλασιάζεις με 0,05 - 0,06 Kw για να βρεις την απαιτούμενη απόδοση.

Άρα εάν έχεις 130 τμέτρα στο σύνολο
30 Χ 7 μέτρα ύψος = 310 κυβικά
100 Χ 3 μέτρα ύψος = 300 κυβικά
Σύνολο 610 κυβικά
610 Χ 0,055 (μέση απαίτηση) = 33,55 θεωρητικά kw

Επίσης να έχεις υπόψη ότι τα 18kw που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι κάτω από τις καλύτερες συνθήκες δηλαδή ξύλα από 20% υγρασία και λιγότερη αλλά και μέγιστη απόδοση τζακιού.

Μήπως μπο΄ρείς να απομονώσεις κάποιους χώρους με το να μην τους ζεστάνεις?
Θα μειώσεις την απαιτούμενη απόδοση.


Σ'ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικοτατες πληροφοριες. Συνολικα δεν εχω τοσο μεγαλη απαιτηση σε kw. Υπολογιζω συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσες,να χρειαζομαι περι τα 20-24kw.Οι συγκεκριμενοι χωροι δεν απομονωνονται δυστυχως.Υπνοδωματια,λουτρα,γραφειο,κτλ. δεν αναφερονται καν. Ομως σκοπος μου δεν ειναι να χρησιμοποιω το τζακι ως αποκλειστικη θερμανση αλλα ως συμπληρωματικη....

Γι'αυτο και πιστευω οτι μια 18αρα κασετα σωστα τοποθετημενη θα κανει αξιοπρεπως την δουλεια της....οι Τζολυ που κοιταξα 24kw ειναι πανακριβες....

Το ερωτημα που εθεσα και ακομα δεν εχει απαντηθει ειναι ως προς την αξιοπιστια της ισπανικης εταιριας σε συγκριση με την μαμα γαλλικη,οπως και για τον εν Αθηναι αντιπροσωπο. Οποιος γνωριζει καλοδεχουμενες οι πληροφοριες.

Ευχαριστω πολυ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kostis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57531 από Asteris
Θεωρητικά είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό ταμπελάκι. Λογικά γίνονται όλες στην γαλλία, στο μαμά εργοστάσιο. Στην πράξη θα δούμε τι παίζει από αντοχές μετά από 5-10 χρόνια. Για την ώρα πάρε όποια βρεις σε καλύτερη τιμή, εγώ αυτό θα έκανα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57606 από Kostis

Asteris έγραψε: Θεωρητικά είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό ταμπελάκι. Λογικά γίνονται όλες στην γαλλία, στο μαμά εργοστάσιο. Στην πράξη θα δούμε τι παίζει από αντοχές μετά από 5-10 χρόνια. Για την ώρα πάρε όποια βρεις σε καλύτερη τιμή, εγώ αυτό θα έκανα...


Ευχαριστω για την απαντηση Αστερη.Οποτε πιστευεις οτι θα κανει δουλεια παρολο το μεγεθος του χωρου,σωστα?

Διαφορες εχουν παντως εμφανησιακα,π.χ δεν βλεπω να υπαρχει στα ισπανικα ο διακοπτης ο εξωτερικος για τα βεντιλατερ οπως στα invicta 800 turbo. Μαλλον πρεπει να βρισκεται καπου αλλου. Υπαρχει περιπτωση να μην εχει καθολου και να μην ρυθμιζονται τα ανεμιστηρακια?

Αναζητηση στον ιστοτοπο μου εβγαλε για Αθηνα www.tzakiamantas.gr/ Γνωριζουμε αν ειναι αντιπροσωπος ο συγκεκριμενος? Απο καπου αλλου που μπορουμε να αγορασουμε? κατα προτιμηση φυσικο καταστημα κ οχι ηλεκτρονικο.

Αυτα για την ωρα....οταν φτασουμε με το καλο στα πιο δυσκολα-ανευρεση σωστου τζακα,τεχνικα θεματα τοποθετησης-θα ξαναενοχλησω.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ