Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55667 από Asteris
Έτσι ακριβώς. Τις διαστάσεις για είσοδο-έξοδο στις δίνει στην σελίδα 5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56216 από genon

Asteris έγραψε: Έτσι ακριβώς. Τις διαστάσεις για είσοδο-έξοδο στις δίνει στην σελίδα 5.

Σε κάποιο post το διάβασα, αλλά δεν γίνεται να μην το ξαναπώ.Φίλε είσαι πραγματικά ΑΣΤΕΡΙ,όπως και πολλά παιδιά απο εδώ μέσα που με την υπομονή σας, αλλά κυρίως με τον χρόνο σας που αφιερώνεται σε όλους εμάς, μας ξεστραβώνετε και μας γλιτώνετε απο κόπο και κυρίως χρήμα, που στην δικιά μου περίπτωση δυστυχώς, το τζάκι μου έχει στοιχίσει τα μαλλιοκέφαλά μου και τζάκι της προκοπής ακόμα δεν έχω.2 ερωτήσεις μόνο ακόμα. 1) επειδή η εισαγωγής που μου ζητάει ο κατασκευαστής 85cm είναι λίγο μεγάλη για την μαρμαροποδιά μου και δεν θα φαίνετε ωραία,αλλά και επειδή περνάει και η σπιράλ σωλήνα του ενναλάκτη απο κάτω και ίσως δεν παίρνει αρκετό αέρα,

θα υπήρχε πρόβλημα αν εκανα δυο περσίδες δεξιά και αριστερά?

και 2) οι περσίδες και εισαγωγής και εξαγωγής υπάρχει πρόβλημα αν είναι ρυθμιζόμενες?και μια απορία.Τώρα που παίρνω αέρα καύσης απο έξω, και η εισαγωγής μου ειναι και αυτή απο έξω τι προβλήματα μου δημιουργεί στο τζάκι? όχι τίποτα άλλο αλλά για να το τρίψω στην μούρη των μαστόρων μου.Ευχαριστώ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56298 από Asteris
Θα βάλεις μιά εισαγωγή 40χ20 και θα είσαι οκ, οι πλαινές δεν θα δουλέψουν, δεν θα περνάνε αέρα κάτω από την εστία. Η σωλήνα δεν θα φαίνεται, γιατί οι γρίλιες έχουν κατεύθυνση προς τα κάτω, μόνο άμα πέσεις κάτω στο πάτωμα θα την δεις.

Όσο για την φυσική ροή, δουλεύει μόνο όταν εισαγωγή-εξαγωγή είναι στον ίδιο χώρο. Τότε, η κίνηση του θερμού αέρα δεν διαταράσσει την εσωτερική ατμοσφαιρική πίεση, οπότε μπορεί να κινήσει και 300 και 400 κυβικά αέρα την ώρα, ανάλογα με το πόσο ενέργεια θα παράγει η εστία. Στην περίπτωση της εισαγωγής από έξω, μπαίνει μέσα μόνο όσος αέρας εξέρχεται από το δωμάτιο. Και ο αέρας που βγαίνει είναι μόνο ο αέρας που καίει το τζάκι, 30-40 κυβικά την ώρα. Οπότε τόσος είναι και ο αέρας που περνάει μέσα από τον θερμοθάλαμο, οπότε να και οι τρελές θερμοκρασίες και οι μυρωδιές.

Αυτά βέβαια είναι θέματα φυσικής, οπότε το να τα εξηγήσεις σε σιδεράδες-μαρμαράδες, δεν θα είναι και ιδιαίτερα εύκολα. Αν το καταλαβαίνανε, θα το είχανε κάνει κιόλας σε αυτά τα 20-30 χρόνια που ασχολείται ο καθένας, αλλά όπως βλέπουμε στα περισσότερα τζάκια, την κάτω εισαγωγή από το δωμάτιο την αγνοούν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56544 από Kostis
Για να το εμπεδωσω και εγω που ειμαι λιγο ''αργος'' σε αυτα....

ακομα και για κασετα χρειαζεται η περσιδα κατω απο το τζακι? Δεν ειναι μειωμενη αξιωματικα η φυσικη ροη με κασετα στο χωρο, η εχω καταλαβει λαθος?

Σε περιπτωση που δεν μπει κατω περσιδα-λογω μαρμαρων που δεν θελω να κοψω- θα ελλοχευει καποιος αλλος κινδυνος περαν της μειωμενης φυσικης ροης? Το να σηκωσουμε τη εστια 1-2 cm δεν αντικαθιστα την κατω περσιδα καπως?
Αερας απο την εξω Φ100 δεν πηγαινει και στον ''θερμοθαλαμο''ετσι κ αλλιως αφου ειναι τοποθετημενη ''χυμα'' κατω απο την κασετα?(δεν συνεισφερει στη φυσικη ροη αυτος γιατι ειναι αλλης ''προελευσης'' αερας, σωστα?)

Ευχαριστω για την κατανοηση σας.....συγνωμη αν εχουν ηδη απαντηθει καπου αλλου....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56555 από GT

Kostis έγραψε: Για να το εμπεδωσω και εγω που ειμαι λιγο ''αργος'' σε αυτα....

ακομα και για κασετα χρειαζεται η περσιδα κατω απο το τζακι? Δεν ειναι μειωμενη αξιωματικα η φυσικη ροη με κασετα στο χωρο, η εχω καταλαβει λαθος?

Σε περιπτωση που δεν μπει κατω περσιδα-λογω μαρμαρων που δεν θελω να κοψω- θα ελλοχευει καποιος αλλος κινδυνος περαν της μειωμενης φυσικης ροης? Το να σηκωσουμε τη εστια 1-2 cm δεν αντικαθιστα την κατω περσιδα καπως?
Αερας απο την εξω Φ100 δεν πηγαινει και στον ''θερμοθαλαμο''ετσι κ αλλιως αφου ειναι τοποθετημενη ''χυμα'' κατω απο την κασετα?(δεν συνεισφερει στη φυσικη ροη αυτος γιατι ειναι αλλης ''προελευσης'' αερας, σωστα?)

Ευχαριστω για την κατανοηση σας.....συγνωμη αν εχουν ηδη απαντηθει καπου αλλου....


Αν μελετήσεις τα manual της Invicta πχ, προτείνει και για τις κασέτες ίδια εγκατάσταση όπως στα foyer, για εκμετάλλευση και της φυσικής ροής, αλλά και την ανακούφιση της εστίας από υψηλές θερμοκρασίες.

Ωστόσο την κασέτα την επιλέγουμε για να αποφύγουμε τις μεγάλες παρεμβάσεις, οπότε η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Όντως, αν σηκώσεις λίγο την εστία, κινείται λίγος αέρας. Φυσικά ανοίγεις και περσίδα εκτόνωσης τέρμα πάνω για να υπάρξει ροή.

Για τον εξωτερικό ναι, βγαίνει μέσα στο θερμοθάλαμο, αλλά δε συμμετέχει στη φυσική ροή. Αυτό συμβαίνει μόνο με τον εσωτερικό αέρα. Λίγο ανακάτεμα βέβαια με τον εσωτερικό σίγουρα θα παίζει.

Ο εξωτερικός συμμετέχει σε άλλο σύστημα ροής: αναπληρώνει τον αέρα που καίγεται από το τζάκι και βγαίνει από την καμινάδα ως καπναέριο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56560 από Kostis
Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση....τελικα θα επιλεξω να μην τρυπησω την μαρμαροποδια απο κατω....μου δημιουργηθηκαν οι παραπανω αποριες διοτι σε οδηγο εγκαταστασης του invicta 800 Turbo δεν εχουν δημιουργηθει απο το μαστορα περσιδες απο κατω για φυσικη ροη....μονο σηκωμα της εστιας 2cm.

www.katharismostzakion.gr/docs/WORK_INVICTA800.pdf

Αν και στην αρχη ημουν πολυ ''ζεστος'' για το συγκεκριμενο μοντελο, βλεπω απο συμφορουμητες οτι εχει καποια δυσλειτουργεια με τον θερμοστατη και την εκκινηση των βεντιλατερ....μακαρι να ειναι μεμωνομενες περιπτωσεις....γι αυτο και αρχισα να κοιταζω και τα αδελφακια του....

www.salgueda.com/#

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ