Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78160 από Diplomatis

Asteris έγραψε: 3.5-4 κιλά την ώρα είναι από μιά χαρά αν είσαι σε μέτρια μονωμένο σπίτι της βόρειας Ελλάδας, έως ψιλοχάλια αν είσαι στα νότια. Για ελληνικό πάντως καλά είναι, σε σχέση με αυτά που τραβάνε άλλοι με τις Αστροφωτιές τους πχ...

Το σπίτι είναι κατασκευής 2006 στη Βόρεια Ελλάδα με την κλασσική μόνωση (διπλό τούβλο και στη μέση fibran).
Κι εγώ πιστεύω πως είναι καλά από πλευράς κατανάλωσης.
Από απόδοση σου είπα πως είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο που δεν το περίμενα κι εγώ όταν το έβαλα.
Ο μάστορας βέβαια είναι από τους κορυφαίους (αν όχι ο κορυφαίος) της περιοχής και φυσικά έπαιξε κι αυτό το ρόλο του γιατί δικιά του πρόταση ήταν το συγκεκριμένο τζάκι σύμφωνα βέβαια με τα χρήματα που είχα σκοπό να διαθέσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78164 από Diplomatis
Και κάτι άλλο να σε ρωτήσω φίλε (επίτρεψέ μου το "φίλε") Asteri.
Το κλαπέτο το έχω μόνιμα ανοιχτό, αν το έκλεινα θα είχα μεγαλύτερη οικονομία ή θα επηρεαζόταν αρνητικά η καύση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78172 από Asteris
Όταν πιάσει γερά η φωτιά, το κλαπέτο το κλείνουμε για να καθυστερεί τα καπναέρια και να ανεβαίνει η απόδοση. Το κλείνουμε αν όχι τέρμα (γιατί μπορεί τα υγρά ξύλα μας να μην το επιτρέπουν και να πάει να σβήσει), όσο περισσότερο μπορούμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78815 από DrNick

Asteris έγραψε: Αγαπητέ μας μπασκετμπολίστα, αυτό που λες δεν γίνεται, γιατί ο αέρας από τον εξωτερικό σωλήνα πρέπει να έρθει όσο πιό κοντά γίνεται στις μπροστινές κάτω γρίλιες που έχουν τα κοινά foyer/κασέτες, ώστε να τον ρουφήξει το τζάκι μόνο του. Αναγκαστικά θα έχει επαφή με τον χώρο που μπαίνει ο αέρας δωματίου μέσα στο κάτω μέρος της εστίας. Αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου και δεν το κατάλαβα καλά, ζωγράφισέ το μας (κυριολεκτικά, με την καλή έννοια) για να το καταλάβουμε καλύτερα.

Η άλλη λύση και πολύ πιό απλή, είναι να βάλεις γρίλια εισαγωγής αέρα δωματίου, η οποία να είναι ρυθμιζόμενη και να κλείνει τελείως το βράδυ όταν αφήνουμε το τζάκι να σβήσει.

Και φυσικά η ακόμα καλύτερη λύση, είναι να έχει η εστία μας απευθείας είσοδο εξωτερικού αέρα από κάτω, ώστε να έρθει να κουμπώσει ο σωλήνας ερμητικά και να μην μπορεί να βγάλει αέρα προς το δωμάτιο με κανέναν τρόπο.

Τελικά ASTERI αυτό που κανένας μέχρι τώρα δεν μας έχει απαντ΄΄ησει είναι το εξής: στις κασέτες πχ invicta 800 turbo , η μακρόστενη τετράγωνη τρύπα που υπάρχει στο πίσω-κάτω μέρος του λαμαρινένιου θερμοθαλάμου (την έχεις εντοπίσει κι εσύ στο εκτονωμένο διάγραμμα) σε τι χρησιμεύει??Δεδομένου οτι ο αέρας των ventilater διαφεύγει μέσα από αυτήν την οπή μήπως θα ήταν καλύτερο να την κλείσει κάποιος με λαμαρινάκι πριν την τοποθετήσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109145 από morfeas
Έχω τζάκι με μαντέμι, για να βάλω ενεργειακή κασέτα πρέπει να βγάλω το μαντέμι?
Αν όχι πρέπει να το μονώσω?
Και με τί?
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Stavrax. Αιτία: Μετατροπή κεφαλαίων σε πεζά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109150 από Stavrax
Φίλε morfeas καλώς ήρθες στο energ.gr. Θα σε παρακαλούσα μόνο να συνεχίσεις με πεζά γράμματα. Όταν γράφεις με κεφαλαία γίνεται κουραστική η ανάγνωση και φαίνεται σαν να φωνάζεις!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ