Λέβητας πελετ thalia 30 kw 2012 έτος κατασκευής

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175174 από IIraklissakis1908
Μενού αέρα καύσης... Στροφές στην ελάχιστη ισχύ 2100.. Στροφές στην μέγιστη ισχύ 2500... Μενού κοχλια... Χρόνος στην ελάχιστη ισχύ 3.50... Χρόνος στην μέγιστη ισχύ 4.00... Εκεί τα πήγα η φλόγα πλέον είναι γεμάτη και φτάνει μέχρι πάνω και ωραία γεμάτη σε σχέση με πριν που ήταν μισή και με μαυριζε και το τζάμι... dosol εννοείς την δοσολογία πέλλετ;;; εκείνο ναι το έχω στο 0.... Για τα bar άλλαξα χτες το βράδυ πήρα καινούριο αυτόματο πληρωτη και ήρθε στα φυσιολογικά επίπεδα... Τώρα για τα άλλα που λες και εγώ αυτό κατάλαβα θέλει κάθε λίγο γενικό καλό καθαρισμό... Και να ασχοληθείς αρκετά στην αρχή για να κατανοήσεις την λειτουργία... Πάντως με έκαψε 2 τσουβάλια το 24 ωρο αντί για 3 τσουβάλια και έχω καταλάβει ζέστα φίλε μου... Από αυτά που ανέβασα ανέβασα να ρίχνει παραπάνω πελλετ;;
 
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175180 από rofos
Καλά το πας! Το dosol εννοώ στο μενού Rythimeis - Dosol - Pellet Metavatikes/Isxios - Aeras Metavatikes/ Isxios. Οσο ανεβάζεις τα sec στο μενου koxlia  τόσο περισσότερα πελλετάκια πέφτουν στο δοχείο καύσης. Οσο περισσότερες στροφές αέρα βάζεις στο μενου aera kafsis - strofes megisti/elaxisti αυξάνεις τα κυβικά αναρόφησης του ανεμιστήρα καυσαερίων. Τώρα, αν βάλεις +1 ή -1 στο μενου dosol pellet αυξάνεις/μειώνεις κατά 2.5% ( έτσι λέει το manual) τα seconds ρίψης πέλλετ που είχες ρυθμίσει στο menou koxlia. Αντίστοιχα και για τον αέρα καύσης. Δες και εδώ έχω γράψει:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...limitstart=24#169809

Οτι αλλάζεις να το γράφεις σε χαρτί για να ξέρεις τι είχες βάλει σε περίπτωση που θες να το γυρίσεις πίσω. Πολύ κοντά νομίζω έχεις τις τιμές στη μεγιστη και ελάχιστη 4.00sec - 3.50sec. Δοκίμασε να χαμηλώσεις την ελάχιστη κ΄ άλλο σε 2.00sec-2.50sec και δες πως θα είναι η φλόγα στη PL1 ισχύ. Πιστεύω ότι παίρνει λίγο ακόμα βελτίωση. Χαμήλωνε λίγο-λίγο τη μέγιστη του κοχλία κατά 0,20-0,30 sec και δες τη φλόγα. Θα περιμένεις λίγο για να δεις την διαφορά στη φλόγα , δεν φαίνεται αμμέσως όταν αλλάξεις τη τιμή. Μπορείς να το κάνεις την ώρα που είναι σε λειτουργία ο λέβητας. Μπορεί να έχεις τα ίδια αποτελέσματα και με τη μέγιστη στο 3.50sec. Αν κερδίσεις 0.50sec ανά ρίψη έχεις διαφορά σε βάθος χρόνου στη κατανάλωση πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175184 από IIraklissakis1908
Είμαστε ικανοποιητικα πιστεύω να δοκιμάσω τα νερά στους 65 βαθμούς;; πολλοί με λένε για το δοχείο διαστολής πρέπει να είναι 30 λίτρα τι γνώμη έχεις;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175192 από rofos
Τη θερμοκρασία των νερών εσύ θα δεις που πρέπει να είναι ώστε να σου ανεβάζει θερμοκρασία το σπίτι. Κυρίως εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία και την θερμοκρασία που ζητάς στο χώρο σου. Παράδειγμα: αλλιώς είναι να ζητάς στο σπίτι 20 βαθμους με εξωτερική 0 βαθμούς και νερά στους 65, και αλλιώς είναι να ζητας στο σπίτι 20 βαθμούς με εξωτερική 10 βαθμούς και νερά στους 65. Ο χρόνος για να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος θα είναι εντελώς διαφορετικός μεταξύ των δύο περιπτώσεων.  Τώρα, για το δοχείο διαστολής έγραψα και πιο πάνω! Μηχανολόγος ή θερμουδραυλικός είναι η λύση στην ερώτησή σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175193 από rofos
Να σου δώσω ένα παραδειγμα για το δικό μου σπίτι χωρίς αυτό να είναι ο κανόνας. Κάθε σπίτι συμπεριφέρεται διαφορετικά. Για να πιάσει 21,5-22,0 βαθμούς το σπίτι μου με εξωτερικές από 0 έως 7 βαθμούς πρέπει τα νερά να είναι 70 βαθμούς το λιγότερο. Από 7 έως 12 εξωτερικές αρκούν τα νερά 66 έως 68. Από 12 έως 17  εξωτερικές αρκούν τα νερά από 63 έως 66 βαθμούς. Εσύ θα δεις πώς συμπεριφέρεται το δικό σου σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175201 από IIraklissakis1908
Καλησπέρα φίλε μου.. Το άφησα στους 70 βαθμούς.. Το βράδυ πέφτει - 4 η εξωτερική θερμοκρασία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ