Λέβητας πελετ thalia 30 kw 2012 έτος κατασκευής

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175103 από IIraklissakis1908
Καλησπέρα και καλή χρονιά... Μένω λίγο έξω από Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες καίει 3 τσουβάλια το 24ωρο το θερμοστάτη τον έχω στους 20.5 βαθμούς όλο το 24ωρο το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά 20ετιας... Έχει δοχείο διαστολής 8λιτρα παίζει ρόλο;;;; ή τι άλλο να φταίει;;; τον πήρα μεταχειρισμένο είναι η πρώτη χρονιά

 
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175104 από IIraklissakis1908
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by IIraklissakis1908.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175118 από rofos
Καλωσόρισες. Το πρώτο πράγμα στο πέλλετ είναι η καθαριότητα του λέβητα και της καμινάδας. Εννοείται και η σωστή εγκατάσταση υδραυλική, καμινάδας κλπ. Και εφόσον όλα είναι όπως πρέπει και καθαρά, τότε κοιτάμε για σωστό πέλλετ και στο τέλος ρυθμίσεις. Ρωτάς αν τα 3 σακιά είναι πολλά για το σπίτι. Δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος με ασφάλεια. Και αυτό διότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι. Δηλαδή:
Τα σώματα ζεσταίνονται ικανοποιητικά; τι θερμοκρασία έχει εξωτερική; το σπίτι είναι καινούργιο ή παλιό; τι κουφώματα έχει ενεργειακά ή παλιά; η μόνωση του σπιτιού είναι ικανοποιητική ή σχεδόν ανύπαρκτη; έχει δώμα μονωμένο; πυλωτή; πριν το πέλλετ λειτουργούσε κάποιο άλλο σύστημα και ήταν αποδοτικό; και άλλα πολλά. Τα γράφω αυτά διότι εδώ έχουν γίνει διάφορες συζητήσεις για τις καταναλώσεις και τελικά τα σπίτια είναι σουρωτήρια ή η εγκατάσταση δεν είναι σωστή με αποτέλεσμα να υπάρχει απογοήτευση για το πέλλετ ενώ δεν είναι έτσι. Εδώ θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε αλλά ένας μηχανολόγος ή θερμουδραυλικός αν έρθει στο χώρο σου μπορεί να δει κάτι στην εγκατάσταση το οποίο εμείς δεν θα δούμε πίσω από τον υπολογιστή. Επίσης η εταιρεία που φτιάχνει τους συγκεκριμένους λέβητες βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη περιοχή Σίνδο.
Ποιά οθόνη έχει ο λέβητάς σου; δες παρακάτω.
 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175120 από IIraklissakis1908
Καλησπέρα φίλε μου τον τρίτο πίνακα έχει... Το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά 20ετιας λίγο έξω από Θεσσαλονίκη σε χωριό μονοκατοικία 35 πόντους τοίχο με πετροβαμβακα ενδιάμεσα.. Δίπλα τζάμια.. Το μόνο κακό είναι ψιλοταβανο φτάνει 3.40 σε μερικά σημεία θέλω το καλοκαίρι να το κάνω γυψοσανιδα και να το χαμηλώσω.. Το ξέρω ότι είναι σινδο η εταιρεία τους είχα πάρει τηλέφωνο όταν πήρα τον λέβητα και τους ρώτησα αν έχουν τεχνικό να με στείλουν να τον περάσει.. Με είπαν δεν έχουν.. Τους ρώτησα αν έχουν κάποιον που τους αντιπροσώπευει με είπαν πάλι όχι δεν έχουμε και δεν ξανά ασχολήθηκα με την εταιρεία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175121 από IIraklissakis1908
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175124 από rofos

Καλησπέρα φίλε μου τον τρίτο πίνακα έχει... Το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά 20ετιας λίγο έξω από Θεσσαλονίκη σε χωριό μονοκατοικία 35 πόντους τοίχο με πετροβαμβακα ενδιάμεσα.. Δίπλα τζάμια.. Το μόνο κακό είναι ψιλοταβανο φτάνει 3.40 σε μερικά σημεία θέλω το καλοκαίρι να το κάνω γυψοσανιδα και να το χαμηλώσω.. Το ξέρω ότι είναι σινδο η εταιρεία τους είχα πάρει τηλέφωνο όταν πήρα τον λέβητα και τους ρώτησα αν έχουν τεχνικό να με στείλουν να τον περάσει.. Με είπαν δεν έχουν.. Τους ρώτησα αν έχουν κάποιον που τους αντιπροσώπευει με είπαν πάλι όχι δεν έχουμε και δεν ξανά ασχολήθηκα με την εταιρεία
 
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες ότι η εταιρεία δεν έρχεται για εγκτάσταση ή ότι δεν έχει κάποιον στη Θεσσαλονίκη. Δίπλα τους είσαι. Εδώ στην Αθήνα  έχουν άνθρωπο να εξυπηρετήσει. Περίεργο!!
Δες το manual παρακάτω ( αν δεν το έχεις) τα γράφει όλα.Εσένα βέβαια δεν έχει τη λειτουργία του airflow αλλά δεν πειράζει. Να ξέρεις, αν θες να μάθεις τη λειτουργία του λέβητα σου ( το γράφω πάντα αυτό) θά πρέπει στην αρχή να κάτσεις δίπλα του για να κατανοήσεις τη λειτουργία του πέλλετ. Σε τι θερμοκρασία είναι τα καυσαέριά σου;

Πήγαινε στο TAB έγγραφα mytherm.gr/product/%ce%bb%ce%ad%ce%b2%ce...1%cf%82-thalia-plus/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ