Σκυλί για φύλαξη

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101549 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σκυλί για φύλαξη
Περαστικά... Γιαυτό επιβάλονται τα λουριά όταν 2 άγνωστοι σκύλοι συναντιώνται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101564 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σκυλί για φύλαξη

mastoras έγραψε: Επανέρχομαι με συμβάν.....πολύ πονεμένο. :(

Μην μπλεχτείς σε σκυλοκαβγά γιατί θα βγεις χαμένος......λένε οι συμβουλές.

Καλές οι συμβουλές αλλά την ώρα του καβγά, χρειάζεται ψυχραιμία, που εγώ δεν την είχα. Και έτσι έχωσα τα χέρια μου ανάμεσα στις σκύλες για να τις χωρίσω, και ξαφνικά γέμισε αίματα ο τόπος. :ohmy:

Οι σκύλες τόση ώρα δαγκώνονταν και ούρλιαζαν από "κακιά λύσσα", να φάει η μια την άλλη, και ούτε τρίχα έφυγε από πάνω τους, εν αντίθεση με εμένα που έγινε κομφετί το δάχτυλο μου. Και πονάει άσχημα.....πολύ άσχημα. :S :S


Επειδή έχω κάνει μεγάλη εμπειρία στο θέμα (μια και είχα θέμα με το δικό μου και του γείτονα) τα βήματα είναι πολύ συγκεκριμένα.
Εαν εχουν περιλαίμιο και τα 2 θα πρέπει το ενα να του δέσεις κάποιο λουρί και να το δεσεις σε ενα σταθερό σημείο και να πας στο άλλο να το πιάσεις από το λουρί και να του τραβήξεις τα 2 πίσω πόδια προς τα επάνω. Το σκυλί χάνει την ισορροπία του και ανοίγει τα σαγόνια.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101597 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Σκυλί για φύλαξη
Ο πιο σίγουρος και ανώδυνος τρόπος για να χωρίσεις δύο σκυλιά είναι το νερό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101892 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σκυλί για φύλαξη
Δυστυχώς εχτές το βράδυ και μετά από 2 ημέρες τιμωρίας [δέσιμο] των 2 σκυλιών που αρπάχτηκαν, μόλις άνοιξα τον κρίκο της αλυσίδας από το λουράκι τους, το μόνο πράγμα που είχαν στο μυαλό τους ήταν να τρέξουν η μία επάνω στην άλλη και να αρχίσουν με "λύσσα" και πάλι να φαγώνονται.

Πανικός και σύγχυση ακόμα μια φορά στο κτήμα. Αυτήν την φορά όμως υπήρχε η ανάλογη ψυχραιμία. Η συμβουλή του Γιώργου να αρπάξω το ένα από λουρί του για να το δέσω δεν έπιασε, καθώς τα μανιασμένα δαγκώματα τους επικεντρωνονταν στον λαιμό..... και χέρι εκεί κοντά δεν ξαναβάζω. :lol:

Η άλλη τακτική να αρπάξω το ένα από τα πίσω πόδια έπιασε εν μέρη, αλλά πρέπει να υπάρχει και ακόμα ένας για να πιάσει και το άλλο, το οποίο επιτίθεται με ακόμα περισσότερη μανία σε αυτό που έχεις πιασμένο από τα πόδια.

Στην επόμενη φάση το νερό. Με την πρώτη γεμάτη κουβαδιά.....ούτε που κατάλαβαν κάτι. Μετά πήρα το λάστιχο και άρχισα να τα "ποτίζω" υπόψην το λάστιχο είναι 1' και από αντλία γεώτρησης. :huh: Χαμπάρι δεν πήραν, αντιθέτως αγριέψαμε πιο πολύ.

3η συμβουλή άλλου φίλου "σκυλά". Αρπαξα ένα άδειο μαλακό 15αλιτρο μπετόνι και τα κοπανούσα για να τρομάξουν από τον θόρυβο που έκανε το μπετόνι χτυπώντας το με αρκετή δύναμη επάνω στις ράχες τους. ΤΙΠΟΤΑ δεν έγινε και αυτήν την φορά. :(

Ψάχνοντας τριγύρω να δω τι άλλο έχω για κοπάνημα.......είδα μια μεγάλη σκούπα που είχα, από χόρτο με κοντάρι. Εεεεεε μετά απο καμιά 50αριά χτυπήματα στο κεφάλι τους με την σκούπα [οχι φυσικά απο την μεριά του κονταριού] η πιο μικρή σκύλα αποφάσισε να κάνει πίσω.

Η τιμωρία τους αυτήν την φορά ήταν το κρύο που είχε το βράδυ, και αυτές ήταν μούσκεμα μέχρι το απόκρυφο τους. :(

Υπόψην αυτά τα σκυλιά μεγάλωσαν στο κτήμα από κουτάβια, και είναι η πρώτη φορά που αρπάχτηκαν με τόση μανία.....σχεδόν να πνίξει η μία την άλλη. Η μάλλον η μικρή να πνίξει την μεγάλη [σε μέγεθος] :lol:

Η αιτία όλου του κακού, είναι ο νέος ερχομός, στο κτήμα ενός μεγάλου σε μέγεθος αρσενικού στον οποίο δεν μπορούν να επιβληθούν, και έβγαλαν την τσατίλα τους η μία στην άλλη.

Θα συνηθίσουν......αλλά πιστεύω ότι τέτοιες μάχες θα έχουμε ακόμα.


Εδώ σε συνεργασία μεταξύ τους για την εξόντωση ενός φιδιού, που έκανε το λάθος να περάσει από κτήμα.

Οι ζητιάνες του μπισκότου, του ψωμιού, ακόμα και της λεμονόκουπας. Φτάνει να πάρουν κάτι. :lol:
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101896 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Σκυλί για φύλαξη

jps έγραψε: Ο πιο σίγουρος και ανώδυνος τρόπος για να χωρίσεις δύο σκυλιά είναι το νερό...

Μπα δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα χωρίσουν

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #101899 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σκυλί για φύλαξη
Αχ αυτες οι γυναικες μολις δουν αρσενικό....


Λυσσαρες!!!!!!!!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ