Φωτογραφία

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82648 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία

alex_nous έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Έχω ένσταση για το ψηφιακό ζουμ... καθώς προσωπικά ποτέ δε μ εχει ικανοποιήσει... υπάρχει αλλοίωση στη πιστότητα, δημιουργεί πιξελάρισμα, αλλοιώνει τα χρώματα. Αν μπορέιτε (για μένα αποφεύγετε το)


Φίλε Γιάννη μάλλον δεν κατάλαβες ότι μιλάμε για 26Χ οπτικό ζουμ, φακό δηλαδή και όχι ψηφιακό. Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το κομμάτι η φωτογραφική σκίζει. Ο φακός είναι, αν μου επιτρέπεται η έκφραση, από ευρυγώνιος έως τηλεφακός! Κατά τα άλλα λίγο ο υπερβολικός θόρυβος ιδίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, λίγο η αργή απόκριση του focus λίγο η χρωματική απόδοση και σε συνδυασμό με άλλες μικρές λεπτομέρειες, φέρνουν κατά την γνώμη μου την μηχανή μου πολύ πίσω και από την χειρότερη dslr σε ποιότητα.
Keep on...shooting λοιπόν!


μιά μικρή παρατήρηση για το ανέβασμα Αλέξη... τις ανεβάζεις έως πολύ μικρές.. και σε 600Χ400 χάνουν σε λεπτομέρεια.. και είναι κρίμα.. δώσε μεγαλύτερη ποιότητα (δε ξέρω να σου πως με το πρόγραμμα σου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82660 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φωτογραφία
Ευχαριστώ Γιάννη αλλά κατεβάζω την ποιότητα για να μην φορτώσω τον server! Μέχρι πόσα kb σηκώνει ανά φωτογραφία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82684 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία

alex_nous έγραψε: Ευχαριστώ Γιάννη αλλά κατεβάζω την ποιότητα για να μην φορτώσω τον server! Μέχρι πόσα kb σηκώνει ανά φωτογραφία?

150ΜΒ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82686 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Φωτογραφία

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: η υποβρύχια.. θέλει ανθρώπους να βουτάνε...(βασικό) και δεν ανήκω σ αυτούς... ύστερα (χωρίς ν αγόρασα ποτέ) χρειάζαται απ όσο έχω ακούσει εξοπλισμός αρκετά ακριβός.. σε θήκες, ειδικά φλας..κλπ.. ωραία η θέση που τον έπιασες... αφού βουτάς και σου αρέσει η υποβρύχια.. φοβάμαι θα βάλεις το χέρι στη τσέπη.. νομίζω οι φτηνές θήκες μειώνουν τη καθαρότητα (δεν έχω πείρα) και δε βοηθάνε τη μηχανή να εστιάσει... κι άντε να εστιάσεις μάνουαλ ψάχνοντας και την αναπνοή..
πάντως τα χρωματα που υπάρχουν εκέι κάτω στο φαινομενικό μπλε είναι απίστευτα..

ελεγα μηπως βουτας,αλλα οντως θελει εξοικειωση στον χειρισμο.το κοστος ειναι οπως λες αλλα υπαρχουν λυσεις και ακομα και οι φθηνες που λες δεν εμποδιζουν την εστιαση.επισης οπως εχω προαναφερει,για να μαθαινουν μερικοι,μπορεις να τραβηξεις και βιντεακι και μετα να βγαλεις απο αυτο καποιες φωτο.νασαι καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82710 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Φωτογραφία
Alex_Nous
Βλέπω 2 φώτο από Ελαφόνησο. (μέρος το οποίο προσωπικά δεν ξέρω αν είναι το ομορφότερο ή το δεύτερο ομορφότερο (μετά την θέα της Καλντέρας της Σαντορίνης) μέρος στον κόσμο)

Στην πρώτη έχεις στο βάθος αριστερά ένα αλεξίπτωτο να το πω..
Στην δεύτερη έναν τύπο που κάνει surf και φαίνεται να κρέμεται από το αλεξίπτωτο.
Οι δύο φώτο είναι τραβηγμένες την ίδια χρονική στιγμή?
Δλδ στην πρώτη πήρες γενική και μετά ζούμαρες στον τύπο?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82781 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φωτογραφία
Είπαμε φιλαράκι Gdevil έχω καλό ζουμ αλλά όχι τόσο, είναι ξεχωριστές φωτογραφίες τραβηγμένες βέβαια με χρονική διαφορά ούτε 5 λεπτών αν θυμάμαι καλά. Ήταν γεμάτο kite-surfers εκεί! Απλά έπιασα τον σέρφερ σε καλή στιγμή, αν και τον έχω και να πετάει όπως βλέπεις παρακάτω!

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ