Κήπος

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12938 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κήπος
Ο κήπος θέλει και πολύτιμο νερό.
Με τα βαμμένα τσιπς, μπορείτε να κανετε οικονομία μεχρι 60% λενε οι Αμερικανοι.
Και με γαιόπανο, τερμα στα ζιζάνια. Όσο για την αισθητική πινελιά, αυτο ειναι υποκειμενικό.

C:\fakepath\χρωμα.JPG
και σε εσωτερικο χώρο μου



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12939 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κήπος
:evil:



και σε γλαστρες μου. Πότισμα 2 φορες την βδομαδα περυσι το καλοκαιρι.




Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #12941 από Αgrovann
Απαντήθηκε από Αgrovann στο θέμα Απ: Κήπος

Nasikas έγραψε: κηπος ειναι μονον το ζαρζαβατι ρε.
Ντοματες, μελιτζανες, πεπερια και στον φραχτη κολοκυθια και αγκιναρες.
Στις αρχες της δεκαετιας 90 που ειχα αντοχες για Μαραθωνιο φροντιζα 2 στρεμματα στον Ωρωπό.
Γεμιζα καταψυκτες με ντοματοπελτε, μοιραζα σε ολακερη την γειτονια και ειχα κολοκυθοπεπερα για ολη την χρονια.


Εγώ φίλε Nasika τα τελευταία χρόνια εχω απογοητευτεί απο τον κήπο μου
Οτι εχω φυτέψει καρπούς δεν μου έχει δώσει και το κατέχω το άθλημα
Ντομάτες μια χαρα φυτά με τον χαλκό τους και το θειάφι δεν δέσανε ουτε μια ντοματούλα
Μελιτζάνες το ίδιο οτι τέλος πάντων αγοράζω σε φυτό μεγαλώνει άλλα δεν δένει καρπούς και έχω αλλάξει πολλούς προμηθευτές
Νομίζω ότι τα φυτά είναι στείρα και για αυτο ευθύνεται κατά κύριο λόγο η Monsanto Company για να πρέπει να αγοράζει κάνεις μόνο κονσέρβα σπόρο
Ειχα φυτέψει μελιτζάνες πριν μερικά χρόνια απο πιστοποιημένο φυτώριο και έφτασαν τον Σεπτέμβρη 2,5μετρα!!! δεν ξέρω αν ήταν φυσιολογικό αυτό αλλά συνέβηκε
Ανθιζαν μέχρι αργά τον χειμώνα έως τον πρώτο παγετό
Πέρσι οι ήλιοι που φύτεψα έφτασαν 3,8 μέτρα ξεπέρασαν τον όροφο μαζί με τα κάγκελα



Σπέρνω και κουκιά από σπόρο αρχαίο που κρατάει ο πατέρας μου δεν ξέρω πόσα χρόνια και τρώει όλη η γειτονιά
Ντομάτες κολοκυθάκια μελιτζάνες δεν καρπίζουν
αν έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ας το αναφέρει μπας και βρούμε καμιά λύση

Στον αντίποδα οτι λουλούδι φυτεύει η γυναίκα μου μια χαρα ευδοκιμεί :angry:
Θα το γυρίσω μάλλον στα καλλωπιστικά πληρώνω τόσο νερό και δεν τρώω ας ομορφαίνω τουλάχιστον την ζωή μου :P
Παραθέτω και ενα άρθρο που αναφέρει αυτά περί Monsanto Company
όποιος δεν βαριέται ας το διαβάσει


Τεχνολογία: Εξολοθρευτής [Επεξεργασία]

Η εταιρία Μονσάντο πρώτη δημιούργησε ένα στείρο σπόρο, που δεν παράγει γύρη και άρα δεν μπορεί να παράγει νέους σπόρους. Η εταιρία υποστήριξε ότι κατά αυτό τον τρόπο θα μειώσει τη γενετική διασταύρωση και την γενετική μόλυνση. Ο σπόρος εξολοθρευτής, όμως, έδωσε την αφορμή στους υποστηρικτές της βιολογικής καλλιέργειας, οικοακτιβιστές, κ.α. να οργανώσουν μία κατά μέτωπο επίθεση ενάντια στην εταιρία. Αιτία το ότι κατά αυτό τον τρόπο ο αγρότης θα αναγκάζεται αντί να χρησιμοποιεί σπόρο που παράγει η σοδειά του για να φυτέψει νέα φυτά, όπως γινόταν από την ανακάλυψη της γεωργίας έως σήμερα, να αγοράζει νέο σπόρο από την εταιρία που έχει την πατέντα. Έτσι, φτωχοί αγρότες από χώρες σαν την Ινδία θα καταστρεφόντουσαν οικονομικά, αν έπρεπε να αγοράζουν κάθε χρόνο σπόρο από την εταιρία. Η πολυεθνική Μονσάντο, προσφάτως, ανακοίνωσε ότι εγκαταλείπει την τεχνολογία Εξολοθρευτής.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%BF...B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #12961 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Κήπος

Nasikas έγραψε: Ο κήπος θέλει και πολύτιμο νερό.
Με τα βαμμένα τσιπς, μπορείτε να κανετε οικονομία μεχρι 60% λενε οι Αμερικανοι.


Τι είναι τα βαμμένα τσιπς?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #12995 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κήπος
Βαμμένα τσίπς ξύλου. Το λέει η λέξη. Ροκανίζουν τα ξύλα, και μετά τα ροκανίδια {τσιπς} τα βάφουν με εμποτισμό χρώματος.

Νέα μόδα. :cheer:

Τώρα στους κήπους για να αποφύγουμε το τακτικό "ξεβοτάνισμα" δηλαδή το σκάλισμα για να βγάλουμε τα ζιζάνια, στρώνουμε ανάμεσα στα φυτά μας, μαύρες πλαστικές λινάτσες. Ετσι δεν φυτρώνει τίποτα.

Η αντιαισθητική όμως μαυρίλα της λινάτσας, φεύγει αφού στρώσουμε επάνω της τσιπς ξύλου, η βότσαλα διάφορων μεγεθών και χρώματος. Πανάκριβα όμως........ακριβά βρακιά :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #12996 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κήπος

jnet έγραψε: Και μια ανθισμένη αχλαδιά


Αυτό είναι....οπωροφόρα δένδρα. ;)

Μια Κινέζικη παροιμία λέει: “Αν θες 1 χρόνο ευημερίας, φύτεψε καλαμπόκι. Αν θες 10 χρόνια ευημερίας, φύτεψε δέντρα. Αν θες 100 χρόνια ευημερίας εκπαίδευσε τα παιδιά”.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ