Πόσο καλές είναι οι Αντλίες Θερμότητας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110523 από vladimirus
Γεια και πάλι...
Η HITACHI YUTAKI M 9.5 KW σε διαμέρισμα 10ετίας με εργολαβικό πίνακα με 35 Α ασφάλεια δεν μπορεί να δουλέψει ;
Ένα συνεργείο που ήρθε είπε να κάνω αίτηση στη ΔΕΗ για αύξηση ισχύος αλλιώς όταν δουλεύει η ΑΘ (που θέλει λέει μαξιμουμ 32 Α) δεν μπορεί να δουλέψει τίποτα άλλο.

Άλλο συνεργείο πάλι είπε ότι μία συσκευή (πλυντήριο, θερμ/νο) μπορεί να δουλέψει.

Δλδ ποιον να πιστέψουμε ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110531 από Fokion
Πρακτικά λενε το ιδιο πραγμα.
οτι με μονοφασικό 35Α εισαι οριακός οταν το μηχανημα στην εκκινιση θελει 18 και σε ονομαστική ηδη θελει 13....
(Ρεύμα λειτουργίας ( ονομαστικό / μέγιστο) 13.4 Α / 18 Α)

και με την προυποθεση οτι η ασφαλεια δεν εχει "γερασει" να πεφτει νωριτερα....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110539 από dimlyk
θα δουλεψει αλλα με προσοχη
αυτο σημαινει οτι σε περιοριζει 15 α η αντλια 7 ο θερμοσιφωνας 10 ενα ματι κουζινας
μερικα το ψυγειο που ξεκινα συνεχεια και κανα δυο για τα φωτα κλπ κλπ
και το προβλημα μεγαλωνει το καλοκαιρι με τις υπερθερμανσεις των ηλεκτρικων
η σωστη λυση ειναι να ζητησεις μια επαυζηση κι αυτο σημαινει πιθανον και αλλαγη ων καλωδιων απ το ρολοι στον γενικο και καποιες αλλαγες στον γενικο .
τα βαζεισ κατω κι αποφασιζεις ... :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110545 από vladimirus
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο ...
Έχω καταλάβει ότι είμαι οριακά. Θα ήμουν βέβαια ευχαριστημένος αν δούλευε με ασφάλεια ταυτόχρονα η ΑΘ, το ψυγείο και μία από τις άλλες συσκευές (φούρνος ή πλυντήριο ή στεγνωτήριο). Το συνεργείο που πρότεινε την επαύξηση ισχύος μου είπε να ρωτήσω στην ΔΕΗ για τις λεπτομέρειες και αν φυσικά υποστηρίζεται επαύξηση ισχύος αλλιώς πάμε - λέει - σε τριφασικό.
Φοβάμαι ότι το κόστος ανεβαίνει πολύ ...
Από την άλλη αφού θα τραβηχτεί καλώδιο για το νυχτερινό, ίσως είναι ευκαιρία να τραβηχτούν και για την επαύξηση. Έναν ηλεκτρολόγο που ρώτησα για το νυχτερινό μου είπε "4 όροφοι Χ 3 μετρα = 12 μετρα + 8 μέτρα στροφές κτλ = 20 μέτρα Χ 5 ευρώ/μέτρο = 100 ευρώ το καλώδιο + 80 εργασία = 180 ευρώ". Για τα καλώδια της επαύξησης και την δουλειά στον πίνακα τι να περιμένω ; :woohoo: Για την γερασμένη ασφάλεια φαντάζομαι το κόστος αντικατάστασης δεν φοβερό μπροστά στα άλλα.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vladimirus. Αιτία: συμπληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110547 από dimitris11
9.5kw αποδοση ή καταναλωση.
Αν ειναι το πρωτο βαλτο χωρις σκεψη.Εγω εχω 5 κλιματιστικα και οταν δουλευουν στο φουλ καινε 5kw/h δεν αντιμετωπισα καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα ειτε ειχα αναμενο θερμοσυφωνα η κουζηνα η σιδερο,βασικα δεν με απασχολησε ποτε το θεμα αυτο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110550 από Stef

vladimirus έγραψε: Γεια και πάλι...
Η HITACHI YUTAKI M 9.5 KW σε διαμέρισμα 10ετίας με εργολαβικό πίνακα με 35 Α ασφάλεια δεν μπορεί να δουλέψει ;
Ένα συνεργείο που ήρθε είπε να κάνω αίτηση στη ΔΕΗ για αύξηση ισχύος αλλιώς όταν δουλεύει η ΑΘ (που θέλει λέει μαξιμουμ 32 Α) δεν μπορεί να δουλέψει τίποτα άλλο.

Άλλο συνεργείο πάλι είπε ότι μία συσκευή (πλυντήριο, θερμ/νο) μπορεί να δουλέψει.

Δλδ ποιον να πιστέψουμε ;

Σε εμένα πάντως μια χαρά δούλεψε πέρσυ η συγκεκριμένη (εργολαβικό διαμέρισμα 6ετίας με 35Α γενική ασφάλεια.Εξάλλου το μέγιστο ρεύμα που τραβάει είναι 18Α και μπορούσα και δούλευα και τις υπολοιπες συσκευές.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stef.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vladimirus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ