Πρόβλημα με 2 air condition samsung

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144818 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Πιθανότατα έχεις δίκιο, δεν έχω εμπειρία απο άλλη μάρκα ινβέρτερ.
Λαμβάνω όμως υπόψην ότι ο ψυκτικός μου λέει οτι οποιαδήποτε μάρκα ινβέρτερ βγάζει προβλήματα, μου σύστησε φουτζίτσου / χιτάτσι ¨χωρίς να θέλει να με πάρει στο λαιμό του¨.
Εχω εμπειρία μόνο απο όν-όφ 9-άρι στο σπίτι του αδελφόυ μου, απο Καρφούρ πάνω απο 7 χρονών, το οποίο και λειτουργεί και ζεσταίνει απροβλημάτιστα σαλόνι 35 τετραγωνικά, με ένα άδειασμα - γέμισμα φρέον σε αυτά τα 7 χρόνια λόγω μεταφοράς του σε άλλη θέση.
Οπως και να έχει επειδή τα οικονομικά είναι περιορισμένα να κοιτάζω και ινβέντορ / μιντέα ινβέρτερ ή δεν αξίζουν τον κόπο ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144824 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Το ινβερτερ δεν ειναι πανακεια ... Αν δεν πιανει ποτε θερκοκρασια ενας χωρος η πιανει δυσκολα δεν εχει καμμια διαφορα απ το απλο παρα μονο στο κοστος του .... Και σε πολλες περιπτωσεις η οποια οφελεια απ την καταναλωση δεν αποσβενεται ποτε ... Θελει λιγο παραπανω ψαξιμο :-)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144829 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Μου έλεγε ένας φίλος ηλεκτρονικός πως όταν του ζητάνε να φτιάξει πλακέτα απο κλιματιστικά, επειδή συνήθως δεν επισκευάζονται εύκολα τους βάζει μια άλλη universal (μαζί με δικό της μάτι και τηλεχειριστήριο) που είναι συμβατή με όλα τα κλιματιστικά και το πρόβλημα τελειώνει. 20€ η κινέζικη, 30€ η made in Japan
Οι εντολές που βγάζουν οι πλακέτες είναι συγκεκριμενες και προσαρμόζονται σε όλα τα συνηθισμένα κλιματιστικά.

Ρώτα σε καταστήματα ηλεκτρονικών και δες και προς αυτή την κατευθυνση.

π.χ. με μια γρήγορη αναζήτηση στο νετ βρήκα αυτό www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=159_217
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144845 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Re:Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Φίλε Savvas ευχαριστώ πολύ, αυτό δεν το ήξερα και μάλλον το ξέρουν και λίγοι ηλεκτρονικοί διότι δεν μου ειπώθηκε σαν εναλλακτική ούτε απο τον ψυκτικό ούτε απο τον ηλεκτρονικό.
Θα επικοινωνήσω αύριο πρωί με το κατάστημα για περαιτέρω πληροφορίες καθώς αυτές πρέπει να είναι πλακέτες εσωτερικής μονάδας ενώ το πρόβλημα μου είναι στην πλακέτα της εξωτερικής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144877 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
Δεν σου ειπωθηκε γιατι δεν αξιζει να ασχοληθεί ενας ηλεκτρονικός με μια "πασπαρτού" πλακέτα και ενα παλιο μηχάνημα aircondition το οποιο μετα την αλλαγη με την κινεζική "πασπαρτού" πλακέτα (μην τρελαθούμε κιόλας που έχει και Γιαπωνέζικες, αφου το 99% των πλακετών φτιάχνεται πλέον στην Κινα και το 1% στην Μαλαισια,Ταυλανδη,Σιγκαπουρη κλπ) μπορει να βγαλει και αλλο νεο πρόβλημα.
Πχ αν το μοτερ του ανεμιστήρα είναι "αβαβα" και καίει το driver στην πλακέτα και την βγαζει off, αξίζει να "μπλεξει" ο ηλεκτρονικός μετα που θα κάνει την "σκάντζα" με την πλακέτα?.Εγω προσωπικά μονο για παρτι μου θα εκανα κατι τέτοιο αντε και για κανένα συγγενικό μου πρόσωπο με επίγνωση οτι μπορει επειτα να πανε ολα.......για πέταμα! :whistle:


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144970 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με 2 air condition samsung
elecron: Πιθανών να έχεις δίκιο δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν ξέρω, δεν μπορώ να πώ.
Τελικά η πλακέτα του δέυτερου (η μή διορθωμένη) πήγε σε άλλο ηλεκτρονικό και περιμένω νέα του.
Το κόστος πάντως για καινούργιο ινβέρτερ hitachi 14 hbg απο μαγαζί της πόλης είναι 480 ευρώ, χωρίς την απεγκατάσταση παλίου και τοποθέτηση καινούργιου. Σε ερώτηση για το hb που έχει φίλτο wasabi και ανοξείδωτο εσωτερικό μου είπε ότι δεν το δουλέυει και δεν μπορεί να μου πεί.
Με ένα 20-αρικο λιγότερο το fujiysu asyg12 llcr αφού to asyg12 llcb το συγκεκριμένο μαγαζί δεν το συστήνει ώς παλιό μοντέλο.
Μεταξυ των 2 (hitachi vs fujitsu) πιο συστήνετε εσείς ?
Ρωτώ λόγω της μικρής διαφοράς τιμής και κυρίως της διαφοράς στην εγγυήση αφου χιτάτσι δίνει 1 χρόνο για τα ηλεκτρικά ενώ φουτζίτσου 3 χρόνια.
Που οφείλεται η τόσο μεγάλη διαφορά ?
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ