Primus 45

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167044 από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ στο θέμα Re:Primus 45
Φίλε lakouva καλημέρα
μπορώ να σου πω μερικές σκέψεις γι αυτό που με ρωτάς.
Πιστεύω ότι το θέμα σου είναι ότι έχεις περισσότερες απώλειες απ΄ότι εγώ. Γιατί η θερμική ενέργεια που μπαίνει στα σπίτια μας θεωρητικά είναι ίδια ανά μονάδα καυσίμου υλικού. Η διατήρηση της θερμότητας στο σπίτι ή πιο σωστά η μείωση των απωλειών εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Είναι λίγο πολύ γνωστοί: καλή θερμομόνωση τοίχων, οροφής, πατώματος, κουφωμάτων, σφράγιση κουφωμάτων περιμετρικά (το σημείο με τις περισσότερες απώλειες συνήθως) κλπ κλπ.
Ένα άλλο σημαντικό σημείο που διαφέρει στην διαχείριση που κάνουμε, είναι ότι εγώ δεν δουλεύω 24 ώρες τη θέρμανση. Το βάζω στους 22ο αλλά 1 ώρα το πρωί να ζεστάνει πριν σηκωθούμε, 2 ώρες το μεσημέρι και 3 ώρες το βράδυ. Αυτή η χρήση είναι αρκετή ώστε τις ώρες που είμαστε στο σπίτι η θέρμανση να διατηρείται στους 21ο. Την ώρα που το πρωί (ακόμα και τις κρύες μέρες ) που αερίζουμε το σπίτι , την ώρα του μαγειρέματος που η δραστηριότητα είναι στην κουζίνα και υπάρχουν άλλες πηγές θερμότητας, όταν λείπουμε από το σπίτι ή την ώρα του ύπνου δεν χρειαζόμαστε να θερμαίνεται το σπίτι. Εκτός αν εσύ έχεις ειδικό λόγο να έχεις συνεχώς μεγάλη θερμοκρασία. Αλλά και πάλι ποτέ η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 19-20ο. Προσωπικά για διάφορους λόγους, δεν συμμερίζομαι τη θεωρία που λέει ότι έχεις μεγαλύτερη οικονομία όταν έχεις σταθερά αναμμένη τη θέρμανση, από το να ανάβεις μόνο κάποιες ώρες την ημέρα. Όσες φορές το δοκίμασα στην πράξη, πλήρωσα ακριβά τη θέρμανση.
Επισυνάπτω μια φωτο με την πλακέτα. Με το βέλος δείχνω το πορτοκαλί ρελέ της τροφοδοσίας που άλλαξα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167050 από lakouva
Απαντήθηκε από lakouva στο θέμα Re:Primus 45
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε ΚΩΣΤΑ για την γρήγορη απάντηση σου
έχεις δίκαιο για τις απώλειες θερμότητας
το σπίτι μου βρίσκεται στο ''πουθενά'' δηλαδή το χτυπάει από παντού ο αέρας γιατί δεν υπάρχουν άλλα σπίτια γύρω του. και με αυτές τις ώρες λειτουργίας που κάνεις εσύ, εγώ δεν θα πιάσω πάνω από 19 βαθμούς στην καλύτερη περίπτωση,με τα πολύ δυνατά κρύα δεν περνάω πάνω από 17 βαθμούς, οπότε δικαιολογώ το πόσο λίγο καύσιμο καταναλώνεις και γιαυτό το καίω όλο το 24ωρω με το θερμοστάτη χώρου στο 21 και την νύχτα το κατεβάζω στο 18,
Επιπλέον σε ευχαριστώ για την φωτογραφία με την ένδειξη του ρελέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167224 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα στο φόρουμ. Είχα καιρό να γράψω, είδα τελευταία τις καταναλώσεις που αναφέρετε και έμεινα με ανοιχτό το στόμα οπότε είπα να γράψω τα δικά μου δεδομένα. Έχω τον πρίμους 34, γενικά το έχω μετανιώσει πικρά, είναι πολύ κακής ποιότητας προϊόν αλλά αυτό είναι μία άλλη συζήτηση.

Ειδικά φέτος έχω πρόβλημα με το πέλλετ που πήρα, είναι πολύ ελαφριά η στάχτη για κάποιο λόγο, την πετάει ψηλά και δε μπορεί να σχηματίσει τη βαριά στάχτη γύρω από την εστία καύσης με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς χάλια τα τούμπα και η καύση να απέχει πολύ από το βέλτιστο. Φέτος τον ανάψαμε αρχές Δεκέμβρη. Ζω στην ανατολική Θεσσαλονίκη, γενικά η περιοχή θεωρείται ζεστή για δεδομένα Β. Ελλάδος. Το σπίτι είναι τριόροφη μεζονέτα συνολικά 180 τ.μ. όπου κρατάμε ζεστούς τους δύο ορόφους.

Για καταναλώσεις:
Πέρσι λοιπόν κάψαμε περίπου ενάμιση τόνο πέλλετ. Με σταθερά στους 21.5 στον πάνω και 21 στον κάτω λόγω νεογέννητου. Το μόνο άλλο μέσο που καίγαμε ήταν ένα ινβέρτερ 3-5 το μεσημέρι που έχουμε νυχτερινό.
Φέτος, μέχρι στιγμής έχουμε κάψει περίπου 800 κιλά από αρχές Δεκέμβρη που τον βάλαμε μπρος. Πιο πριν Καίγαμε λίγο το κλιματιστικό. Φέτος αυτό που κάνουμε για οικονομία πέλλετ είναι να καίμε το κλιματιστικό του μεσαίου ορόφου 3-5 το μεσημέρι και 2-8 αργά το βράδυ τις ώρες δηλαδή που έχουμε νυχτερινό. Το ρεύμα λόγω χαμηλότερου κόστους κιλοβατώρας και επειδή δεν αλλάζει το κόστος της ανεξάρτητα της κατανάλωσης στο νυχτερινό τιμολόγιο δεν αναμένεται να είναι κάτι ιδιαίτερο. Επίσης φέρος κάψαμε μερικές φορές ενεργειακό τζάκι, περίπου 100 κιλά ξύλα.

Η κατανάλωση σε μία τυπική μέρα χειμώνα, με το κλιματιστικό όπως το περιέγραψα είναι λίγο κάτω από 1 15κιλο πέλλετ. Στις πολύ κρύες μέρες που έκανε, που μάλιστα δε καίγαμε το κλιματιστικό το βράδυ λόγω παγωνιάς πήγε στο 1.5 σακιά δηλαδή περίπου 23 κιλά. Θερμοστάτης σταθερά 20 στο μεσαίο όροφο και 20.5 στον πάνω.

Το σπιτι έχει κουφώματα με θερμοδιακοπή (που όμως λόγω κακοτεχνιών μπάζανε αέρα που έκλεισε με σιλικόνες, νότιο προσανατολισμό και το κυριότερο από πέρσι το χειμώνα 10 πόντους μόνωση (γραφιτούχος διογκωμένη πολυστερίνη) που έκανε τεράστια διαφορά.

Όλοι μου λέγανε πως για Θεσσαλονίκη δε χρειαζόταν πάνω από πόντους, υπερβολή οι 10. Μεγάλος λάθος. Το αποτέλεσμα της μόνωσης, θεωρώντας δεδομένη τη σωστή τοποθέτηση, εξαρτάται καθαρά από το πάχος. Το δε κόστος του να πας από 7 σε 10 ήταν περίπου 170 ευρώ εξτρά, τίποτα μπροστά στο συνολικό κόστος των 5000 (που ήταν και καλή τιμή, για τα μέτρα μου πιο πιθανό να πήγαινε προς 6000).

Πέραν λοιπόν των ρυθμίσεων, για καταναλώσεις που διαβάζω εδώ στα 4 και 7 σακιά (φαντάζομαι 15κιλα) που είναι αστείο να υπάρχουν στην Ελλάδα, θα συμβούλευα τους ομοιοπαθούντες να κοιτάξουν τη λύση της μόνωσης. Μία φορά επένδυση την οποία κάνεις απόσβεση και δεν έχεις να σκέφτεσαι αν θα ανέβει το κόστος της θέρμανσης, τι καινούργιο να αγοράσεις για να αλλάξεις τρόπο θέρμανσης κτλ. Βασική προϋπόθεση, το καλό συνεργείο. Εγώ δεν είχα πολύ καλό, αλλά με πολύ μάλωμα και επιτήρηση από εμάς η δουλειά έγινε αρκετά καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167228 από dimosmav
Απαντήθηκε από dimosmav στο θέμα Re:Primus 45

Καλογιάννης έγραψε: Καλησπέρα στο φόρουμ. Είχα καιρό να γράψω, είδα τελευταία τις καταναλώσεις που αναφέρετε και έμεινα με ανοιχτό το στόμα οπότε είπα να γράψω τα δικά μου δεδομένα. Έχω τον πρίμους 34, γενικά το έχω μετανιώσει πικρά, είναι πολύ κακής ποιότητας προϊόν αλλά αυτό είναι μία άλλη συζήτηση.

Ειδικά φέτος έχω πρόβλημα με το πέλλετ που πήρα, είναι πολύ ελαφριά η στάχτη για κάποιο λόγο, την πετάει ψηλά και δε μπορεί να σχηματίσει τη βαριά στάχτη γύρω από την εστία καύσης με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς χάλια τα τούμπα και η καύση να απέχει πολύ από το βέλτιστο. Φέτος τον ανάψαμε αρχές Δεκέμβρη. Ζω στην ανατολική Θεσσαλονίκη, γενικά η περιοχή θεωρείται ζεστή για δεδομένα Β. Ελλάδος. Το σπίτι είναι τριόροφη μεζονέτα συνολικά 180 τ.μ. όπου κρατάμε ζεστούς τους δύο ορόφους.

Για καταναλώσεις:
Πέρσι λοιπόν κάψαμε περίπου ενάμιση τόνο πέλλετ. Με σταθερά στους 21.5 στον πάνω και 21 στον κάτω λόγω νεογέννητου. Το μόνο άλλο μέσο που καίγαμε ήταν ένα ινβέρτερ 3-5 το μεσημέρι που έχουμε νυχτερινό.
Φέτος, μέχρι στιγμής έχουμε κάψει περίπου 800 κιλά από αρχές Δεκέμβρη που τον βάλαμε μπρος. Πιο πριν Καίγαμε λίγο το κλιματιστικό. Φέτος αυτό που κάνουμε για οικονομία πέλλετ είναι να καίμε το κλιματιστικό του μεσαίου ορόφου 3-5 το μεσημέρι και 2-8 αργά το βράδυ τις ώρες δηλαδή που έχουμε νυχτερινό. Το ρεύμα λόγω χαμηλότερου κόστους κιλοβατώρας και επειδή δεν αλλάζει το κόστος της ανεξάρτητα της κατανάλωσης στο νυχτερινό τιμολόγιο δεν αναμένεται να είναι κάτι ιδιαίτερο. Επίσης φέρος κάψαμε μερικές φορές ενεργειακό τζάκι, περίπου 100 κιλά ξύλα.

Η κατανάλωση σε μία τυπική μέρα χειμώνα, με το κλιματιστικό όπως το περιέγραψα είναι λίγο κάτω από 1 15κιλο πέλλετ. Στις πολύ κρύες μέρες που έκανε, που μάλιστα δε καίγαμε το κλιματιστικό το βράδυ λόγω παγωνιάς πήγε στο 1.5 σακιά δηλαδή περίπου 23 κιλά. Θερμοστάτης σταθερά 20 στο μεσαίο όροφο και 20.5 στον πάνω.

Το σπιτι έχει κουφώματα με θερμοδιακοπή (που όμως λόγω κακοτεχνιών μπάζανε αέρα που έκλεισε με σιλικόνες, νότιο προσανατολισμό και το κυριότερο από πέρσι το χειμώνα 10 πόντους μόνωση (γραφιτούχος διογκωμένη πολυστερίνη) που έκανε τεράστια διαφορά.

Όλοι μου λέγανε πως για Θεσσαλονίκη δε χρειαζόταν πάνω από πόντους, υπερβολή οι 10. Μεγάλος λάθος. Το αποτέλεσμα της μόνωσης, θεωρώντας δεδομένη τη σωστή τοποθέτηση, εξαρτάται καθαρά από το πάχος. Το δε κόστος του να πας από 7 σε 10 ήταν περίπου 170 ευρώ εξτρά, τίποτα μπροστά στο συνολικό κόστος των 5000 (που ήταν και καλή τιμή, για τα μέτρα μου πιο πιθανό να πήγαινε προς 6000).

Πέραν λοιπόν των ρυθμίσεων, για καταναλώσεις που διαβάζω εδώ στα 4 και 7 σακιά (φαντάζομαι 15κιλα) που είναι αστείο να υπάρχουν στην Ελλάδα, θα συμβούλευα τους ομοιοπαθούντες να κοιτάξουν τη λύση της μόνωσης. Μία φορά επένδυση την οποία κάνεις απόσβεση και δεν έχεις να σκέφτεσαι αν θα ανέβει το κόστος της θέρμανσης, τι καινούργιο να αγοράσεις για να αλλάξεις τρόπο θέρμανσης κτλ. Βασική προϋπόθεση, το καλό συνεργείο. Εγώ δεν είχα πολύ καλό, αλλά με πολύ μάλωμα και επιτήρηση από εμάς η δουλειά έγινε αρκετά καλά.

Καλησπέρα. Πλάκα κάνεις. Ζεστάθηκες με 800 κιλά μέχρι τώρα; Εγώ όπως όλοι οι γνωστοί μου είμαι στον 4ο τόνο και πραγματικά ζεστός.

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167230 από tasos11
Απαντήθηκε από tasos11 στο θέμα Re:Primus 45
Μία παρατήρηση , καλοπροαίρετη !! Αν ολόκληρη τη σεζόν , καταναλώνεις 1,5 τόνους πέλλετ περίπου, [προσθέτω άλλα 700 κιλά], με χρήση πετρελαίου θα χρειαζόσουν 700 λίτρα περίπου. Άξιζε να δαπανηθεί ένα ποσό της τάξεως των 3000 ευρώ περίπου για την αγορά του primus !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167237 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Primus 45
Και αν κάψεις ΠΈΛΛΕΤ τις ωρες που ανοιγεις το κλιματιστικό εκεί θα σωθείς; πόσο παραπάνω πέλλετ θα κάψεις φίλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.240 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ