Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144937 από NIKIDIMI
Απαντήθηκε από NIKIDIMI στο θέμα Primus 45
Ενωούσα κοχλία (εκ παραδρομής δις).Πηγα σε ενα μηχανουργείο αλλα δεν μπορουσε να μου το κανει αμμεσα.Ετσι το παρηγγειλα την επομενη ημερα οκ.Με ενα καλέμι καθαρισα την εμπος επιφανεια των τουμπο και την κατω (φαινεται μεταλο).Μεσα στα τουμπο και σε βαθοσ 20εκ με μια μεταλική μυτη τα καθαρισα,ποιο μεσα όμως οχι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145018 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45

electron έγραψε: Το σπιράλ στην έξοδο του καπναγωγού του λέβητα πρέπει να φυγει γιατι εκτος οτι μαζεύει σε χρόνο ρεκόρ τις οποίες επικαθισεις στάχτης δεν είναι και ασφαλές.Συνιστάτε η ινοξ σωλήνα διπλού (η εστω μονου) τοιχώματος.Εχεις πολλά μετρά καμινάδα η εχει πολλά οριζόντια τμήματα στην διαδρομή της?, Επίσης κοιτά και λιγο το τζαμακι του σιλό γιατί αν το έχουν κολλήσει με αρπα-κολα σιλικόνη μπορεί να τραβάει αέρα. Εγω το καλοκαίρι αστάρωσα,έβαψα και κάλυψα με σφραγγιστικο ολες τις εσωτερικές γωνίες του σιλο για να ειμαι σίγουρος οτι δεν τραβάει αερα το πελλετ καθώς υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς απο την επιστροφή της φλογας.





Καλησπερα
Η καμινάδα μου είναι 2.5 μέτρα ινοξ μονωμένη(διπλού τοιχωματος).Το τζαμάκι στο σιλό είχε ταινία διαφανές και λίγη κολλα,το κολλησα εγώ με σιλικόνη.Ο υδραυλικος μου είπε οτι με τα ασφαλιστικα που εβαλα ειμαι καλυμενος γιατι εχω buffer και ups sto laddomat(σε περιπτωση διακοπης ρευματος).Εχω μια απορια,την σιλικονη εσωτερικα του σωληνα πως την βαλατε?Ελυσα τις 2 βιδες αλλα δεν χωραει το χερι μου για τον γεμισω καλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145023 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Γεια σου Ηλια.
Οκ για την καμινάδα σου αλλα εγω ειδα απο την εξαγωγή πίσω στον λέβητα οτι εχεις σπιράλ.Αν δεν κανω λαθος απο την φωτογραφία.Αυτο θα ηταν καλλο να αλλαχθει.Επίσης για το ασφαλιστικό το λέει ο κατασκευαστής οτι πρέπει να μπει, σίγουρα με το buffer εχεις κάποια ασφάλεια άπλα αν δεν δουλέψει για χ-ψ λογο τα laddomat και κολλήσει λέμε και κατι στην πλακέτα μένεις "ακάλυπτος".Απλα το ασφαληστικο αυτο εχει 120,00€! για αυτο και πολλοί δεν τον βάζουν..
Η σιλικόνη είναι δύσκολη σε εκείνο το σημείο θέλει υπομονή και "μικρο χέρι" και να μπορεις λιγο να "σπασεις" τον καρπο σου..Επίσης να χρησιμοποιήσεις αυτή που λέει οτι είναι για 300c (την κόκκινη) και να καθαρίσεις απο τις στάχτες την μεσα μεριά του σωλήνα για να "πιάσει" καλύτερα.Όταν έβαλα σιλικόνη πλέον ο λέβητας δεν κάπνιζε στο σιλο ουτε με ανοιχτό το καπακι και με μικρή σταθμη πελλετ στο σιλο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ILIASPOT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145125 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα
Έγινε σήμερα το πρώτο άναμα του λέβητα.Οι ρυθμίσεις που βάλαμε αρχικά ήτανε U1=75,U2=50,PO4=58,tP2=3,tn2=38 εβαπτιζόμενο του buffer το είχα στους 70C.Τα νερά ήτανε αρχικά στους 8C και η θερμοκρασία στο σπίτι 7C ( πρώτη φορά το ζέστανα).Σε περίπου 2 ώρες μου ζέστανε τα νερά στους 62C και το σπίτι πήγε στους 15C(95 lt ο λέβητας+500 lt to buffer+120 lt τα σώματα).Στις 4 ώρες λειτουργίας άλλαξα τις ρυθμίσεις σε U1=70,U2=50,PO4=54,tp2=2,tn2=36 το εβαπτιζόμενο του buffer στους 65C και εφτασε η θερμοκρασία στο σπίτι στους 17C.Το pettel που έκαψα ήτανε alpha και μου έκαψε περίπου 3 τσουβαλάκια σε 10 ώρες.Οταν προσπαθούσε να ζεστάνει το buffer μου έκαψε περίπου 2 τσουβάλια(Σε 2 ώρες) και μετά που έκανε συντήρηση μου έκαψε 1 τσουβάλι(σε 8 περίπου ώρες.Να αλλάξω τις ρυθμίσεις ή καλά είναι?Το λαντομάτ μου επέστρεφε τα νερά στους 55C.Η κατανάλωση ήτανε αρκετή αλλά ζητούσε συνέχεια νερά ο θ.χ.Πιστεύω πως όταν ζεσταθεί το σπίτι θα καίω περίπου 2 με 3 τσουβάλια το 24ωρο(σπίτι μονωμένο καλά).Να αλλάξω τις ρυθμίσεις ή καλά είναι?Πως τα βλέπετε?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καλογιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145135 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημερα,
Σίγουρα οταν θα ζεστάνει το σπιτι θα εχεις μικρότερες καταναλώσεις.Για εμενα ειναι καλύτερα να μην κλείνεις πότε τον θερμοστάτη για να κρατάς μια σταθερή θερμοκρασία στον χωρο σου οποτε ο λεβητας μετα στην ουσια κάνει συντήρηση με συχνά ανάματα.
Επίσης προτίμησε την κλίμακα του αερα (P0) να την αυξομειώνεις ανά 5% (το λεει και το manual).
Τελος σε οτι άφορα την αναμονή εκει το βλεπεις σε σχεση με τα καυσαέρια.Ο χρυσός κάνονας ειναι να εχεις τέτοια αναμονή ωστε να μην σου ανεβάζει ψηλά τα καυσαέρια (όποτε και εχεις απώλειες προς την καμινάδα), αλλα ουτε και να σου πεφτει η φλογα.Από το "ματακι" και απο την θερμοκρασία καυσαερίων θα βλεπεις τι γινεται και αναλόγως θα πρατεις.Επισης ο λέβητας εχει ενα "κρυφο" μενου,το γνωρίζεις?,Εγω άλλαξα και εκει μερικες παραμέτρους για να προσαρμόσω καλύτερα την λειτουργία βάση των αναγκών μου.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145150 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Σε ευχαριστούμε Ηλία. Δηλαδή ο καυστήρας δουλεύει συνεχώς μέχρι να πιάσει θερμοκρασία το δοχείο αδράνειας που ορίζεις εσύ στο εμβαπτιζόμενο, στην προκειμένη περίπτωση αρχικά στους 70 και έπειτα στους 65. Μετά σταματά, μέχρι η θερμοκρασία του buffer να πέσει πόσο (πχ από 65 στους 60); Τη θερμοκρασία του εμβαπτιζόμενου την ορίζεις εσύ, έχει ξεχωριστή οθόνη και αυτοματισμούς; Πάντως γρήγορα σου ανέβασε θερμοκρασία, αν και δεν ξέρω τα τετραγωνικά σου. Αν όντως είναι καλά μονωμένο το σπίτι, άπαξ και ζεσταθεί νομίζω θα χρειάζεσαι λιγότερο σε κατανάλωση (εξαρτάται από κρύο και τετραγωνικά πάλι). Αναρωτιέμαι πως θα έκαιγε με ξύλο που είναι πιο ανεξέλεγκτη η κάυση. Προφανώς εκεί θέλει να παρακολουθείς λίγο και τη θερμοκρασία του buffer, ώστε αν πλησιάζει στη θερμοκρασία που του όρισες να μη φορτώνεις νέα ποσότητα ξύλων. Γενικά αν μπαίνεις εδώ και σου είναι εύκολο, γράψε μας κατά καιρούς παρατηρήσεις σου. Εγώ περιμένω την έκθεση δομικών υλικών και ενέργειας στη Θεσσαλονίκη για να την επισκεφτώ, να πάρω προσφορές και να καταλήξω, ελπίζοντας να βρω κάποιον σοβαρό επαγγελματία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ