Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144602 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλως ορισες Κωστα στο energ!.
Απο οτι βλεπω σιγα-σιγα μεγαλώνει η ομαδα των "primus".. Αυτα που λες ειναι πολυ ενδιαφέρον, απλα να προσθεσω και εγω οτι αναλογα με το καύσιμο και την ποιότητα του και την θερμογονο δυναμη του, ο λέβητας "λερωνεται" ποιο αργα η ποιο γρηγορα.
Το πυρηνοξυλο θεωρείται "βρώμικο" καυσιμο για αυτο και θελει και καθάρισμα καθε 2 μερες.Με πελλετ ξυλου ενδεχομένως να ηθελε μια φορα την βδομαδα η και ποιο αργα.Οσο για τα καυσαερια και τα τουμπο παιζει και ρολο ο ελκυσμός της καμιναδας.
Με τον Νικο, (που δυστηχως μας εφυγε νωρις) συζητούσαμε μηπως θα μπορουσαν να μπουν επιβραδυντές στα τουμπο τα οποια θα καθυστερούσαν την ροη των καυσαεριων προς οφελως φυσικα της θερμότητας.
Οσο για το καθαρισμα φυσικα και ισχυει, οχι μονο στα τουμπο αλλα και στον "πατο" εχω παρατηρήσει οτι ανεβάζει μετα ποιο γρήγορα τα νερα.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144699 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ έγραψε: Καλή χρονιά σε όλους.
Το ..... συχνό καλό καθάρισμα !!! Ναι... Για να μπορέσει ο λέβητας να δουλέψει στις 45000kcal (ειδικά με πυρηνόξυλο) θέλει καλό καθάρισμα κάθε 2-3 μέρες. Και όχι καθάρισμα ... μια μέσα - έξω τη βούρτσα.
Η καρβουνιά που πιάνει στα τούμπα δεν επιτρέπει την απορρόφηση της θερμότητας και η θερμότητα φεύγει στην καμινάδα ανεβάζοντας την θερμοκρασία των αερίων. Πήρα γιαυτό μια ντίζα όπου με μούφα προσάρμοσα μια τουμπόβουρτσα και με ένα αργό δράπανο το καθάρισμα γίνεται τέλεια σε 5'.


Πολύ ωραία η ιδέα, το καθάρισμα είναι παίδεμα και όντως κάνει μεγάλη διαφορά στην απόδοση. Μπορείς να ανεβάσεις κανα δύο φωτο από την πατέντα σου μήπως τη μιμηθούμε που έχουμε γίνει καρβουνιάρηδες; Επίσης να συμπληρώσω, πως αυτοί οι καυστήρες έχουν μειωμένες αποδόσεις λόγω και της μη επαρκούς μόνωσης. Κακή μόνωση έχει δύο αποτελέσματα. Πρώτον χαμένη θερμότητα προς το χώρο του λεβητοστασίου (από πόρτες, καπναγωγούς, καμινάδα) και δεύτερον μικρότερη θερμοκρασία στο χώρο καύσης που οδηγεί και σε χειρότερη καύση του πέλλετ, μιας και η βιομάζα για να καεί καλά απαιτεί υψηλές θερμοκρασίες. Σε προηγούμενο ποστ έχω σηκώσει φωτογραφίες για το πως μόνωσα σημεία του λέβητα εξωτερικά με πετροβάμβακα. Κυρίως κόλλησα πετροβάμβακα στην μπροστινή πόρτα, στον καπναγωγό στο πίσω μέρος του λέβητα, καθώς και στο πρώτο μισό μέτρο της καμινάδας (πριν μπει στον τοίχο). Από τις μετρήσεις μου είδα πως κέρδισα 20-30 πάνω βαθμούς στα καυσαέρια, ενώ η θερμοκρασία του λεβητοστασίου μειώθηκε αισθητά. Ο δε πετροβάμβακας είναι οικολογικό υλικό (προς Θεού όχι υαλοβάμβακα) και δεν καίγεται. Λένε πως αντέχει μέχρι 1000 κελσίου. Πρακτικά εγώ πέταξα ένα κομμάτι στο τζάκι πάνω σε γυμνή φλόγα. άντεξε μερικά δευτερόλεπτα και μετά απλά έλιωσε συρρικνούμενος, χωρίς να καεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144717 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Το βρισκω πολυ ενδιαφερον να εχουμε τετοιο excel για να παιζουμε με την αποδοση του λεβητα.Εγω παρολο που εχω 210 στα καυσαερια ο λεβητας δεν μπορει να κρατησει σταθερα την θερμοκρασια του νερου στους 57 με 2 ταισμα 40 αναμονη κ 55 αερα (ο κυκλοφορητης ανοιγει στους 55).Θα περιμενω να δω τα προγραμματακια που εχεις φτιαξει. Ευχαριστω για τον χρονο σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144720 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Λογικό είναι να μην σου κρατάει σταθερά τους 57 βαθμούς εφόσον με τις επιστροφές τα νερά τον παγώνουν και μετά έχει ένα διαφορικό 3-4 βαθμούς όποτε στους 52-51 κλείνει ο κυκλοφορητής σου και ανοιγει παλι οταν τα νερα στον λεβητα θα ανεβούν παλι στους 55.

Οσο για το ποσο "ταιζει" ανα δευτερόλεπτο ο κοχλίας παλι ειναι δύσκολο να υπολογιστεί γιατι εχει να κανει και με το μηκος του πελλετ.
Ισως στο πηρηνοξυλο να υπάρχει υπολογισμος καθώς ειναι τρίμμα σε αντιθεση με το πελλετ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144743 από grgfoukos
Απαντήθηκε από grgfoukos στο θέμα Primus 45
Ναι συμφωνω να χανει 3-4 βαθμους στην αρχη μεχρι να κανει τουμπα τα νερα δικτυου (σωματα - κεντρικες στηλες ) αλλα μετα απο λιγο που θα εχουν ζεσταθει τα σωματα δεν θα επρεπε να πεφτει τοσο πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144760 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Εγώ πάντως από τη μία έχω τον κυκλοφορητή στην τρίτη σκάλα (μέγιστη ροή), ενώ συνεχώς μία μικτική γυρνά ένα μέρος των ζεστών νερών απευθείας στην επιστροφή των κρύων νερών ώστε να μην μπαίνουν υπερβολικά κρύα στο λέβητα και προκαλούν επικαθίσεις κτλ. Δοκίμασε να απομονώσεις κάποια σώματα ώστε να έχεις λιγότερες επιστροφές και αφού ζεσταθούν πχ τα μισά, μετά να δώσεις και τα άλλα. Δεν είναι φυσιολογικό να μη μπορεί να ζεστάνει τα νερά σου ο λέβητας, εκτός αν προσπαθείς να καλύψεις πολλά σώματα ταυτόχρονα. Μία φορά πάντως που είχα ανεβασμένες θερμοκρασίες στα καυσαέρια και δε μπορούσε να μου ζεστάνει τα νερά, ήταν καθαρά λόγω επικαθίσεων. Επιτόπου καθάρισα τον χώρο καύσης και τα τούμπα (αν και ζεστά) και η κατάσταση βελτιώθηκε άμεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ