Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144319 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Το ρελε του κοχλια ειναι πανω σε βαση για να αλλαζει ευκολα χωρις να χρειαζετε τρόμπα και κολλητήρι.Τουλάχιστον σε εμενα ετσι ειναι (δες την φωτο ποιο πανω) Εσενα δεν ηταν πανω σε βαση?


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144363 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Καλησπερα και καλη χρονια.Τελειωσε με τα πολλα η εγκατασταση(υδραυλικα) του λεβητα(λογω εξοικονομω,εβαλα τον 34)και μου εμεινε η ηλεκτρολογικη.Αυριο θα ανεβασω και φωτο της εγκαταστασης.Εχω καποιες αποριες οσον αφορα την ηλεκτρολογικη συνδεση(την εντολη του θερμοστατη την δινω στον λεβητα η στον κυκλοφορητη λογω δοχειου αδρανειας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144366 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε:

ILIASPOT έγραψε: Καλησπέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας,ειμαι έτοιμος να αγοράσω εναν primus 34 o οποίος είναι εκθεσιακός(2400 ευρο).Πως μπορώ να ξέρω εάν είναι το καινούριο μοντέλο?Εάν είναι το παλιό αξίζει η αγορά του ή να τον ακυρώσω?Ευχαριστώ


Βρήκα και τον επίσης ελληνικό Thermostahl Bioplex HL-B 40 με πιστοποίηση CE και EN 303-5.Τι λέτε?Καμιά βοήθεια για την επιλογή?Τον μαβίλ στα 2400 και τον thermostahl στα 3000.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην επιλογή.Ευχαριστω


Τελικά αποφάισα να πάρω τον mavil 34(όχι τον εκθεσιακό αλλά το καινούριο μοντέλο με διαφορά 300 ευρό) σε συνδυασμό με buffer 500lt,ladomat21,δοχείο διαστολής 100lt και όλα τα αναγκαία(με το εξοικονομώ κατ οίκον).Πιστεύω να έκανα την καλύτερη επιλογή μετά απο ατελείωτες ώρες ψαξίματος


Φίλε Iliaspot, τελικά έκανες την εγκατάσταση με δοχείο αδράνειας; Αν ναι, είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Σήμερα πήρα μία πρώτη προσφορά για 500άρι δοχείο τελικό κόστος περι τα 1600 + ΦΠΑ. Ο υδραυλικός όμως που μου την έκανε δε με έπεισε καθόλου, άλλωστε βρίσκω το 500άρι πολύ μικρό, νομίζω θέλει 1000άρι. Άλλη προσφορά, τηλεφωνική, έβγαινε λίγο πάνω από 1000 +ΦΠΑ με 1000άρι δοχείο με 10 πόντους μόνωση, όπου η πρόταση ήταν να δίνει νερά απευθείας στα καλοριφέρ και την περίσσεια στο δοχείο.

Εσύ φίλε μου πόσο ικανοποιημένος είσαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144369 από ILIASPOT
Απαντήθηκε από ILIASPOT στο θέμα Primus 45
Δεν τον εχω αναψει ακομα για να σου πω περισσοτερα.Το δοχειο το πηρα 512 ευρω.Απο την μελετη που εκανα με καλυπτει και το 500.Εγω συνδεσα τον λεβητα με το δοχειο,εβαλα τον κυκλοφορητη στην εξοδο του δοχειου και το λαντοματ ενδιαμεσα.Δηλαδη θα ζεσταινει ο λεβητας το δοχειο και θα τον σταματαει ενα εβαπτιζομενο(δινει εντολη το εβαπτιζομενο στην πλακετα να κλεισει ο λεβητας ) και την εντολη απο τον θερμοστατη την εδωσα στον κυκλοφορητη
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ILIASPOT. Αιτία: λαθος συντακτικο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144396 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλημερα Ηλια και καλορίζικος ο νεος σου λέβητας και η εγκατάσταση!. :cheer:
Μην ξεχάσεις να ελενξεις την σιλικόνη στην εστια καυσης πριν το πρωτο ανάμα, και οτι χρειαστείς εδω ειμαστε!. Ανεβασε και μπόλικες φωτο για να δουμε την εγκατάσταση!


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144398 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Ναι Ηλία, σίγουρα φωτο και εφόσον έχεις διάθεση εξηγήσεις για τη συνδεσμολογία και πως λειτουργεί στην πράξη αναλυτικά, δηλαδή σε τι δίνει εντολή ο θερμοστάτης χώρου, τι σταματά να δουλεύει όταν πχ πιανουμε θερμοκρασίες στα νερά του δοχείου κτλ. Όλα τα σχόλια καλοδεχούμενα.

Πάντως αν το καταλαβαίνω σωστά, ο θερμοστάτης χώρου πρέπει να συνδέεται με τον κυκλοφορητή (ή πιο σωστά laddomat) του δοχείου αδράνειας. Ο καυστήρας από την άλλη πρέπει να κλείνει μόνο όταν τα νερά του δοχείου αδράνειας φτάσουν τη θερμοκρασία που έχει οριστεί πες 80 βαθμούς. Η επιστροφή των νερών των καλοριφέρ πρέπει να γίνεται στον πάτο του δοχείου αδράνειας και από εκεί πρέπει να έχεις επιστροφή και στο λέβητα. Τα ζεστά νερά του λέβητα πρέπει να δίνονται στο πάνω μέρος του δοχείου αδράνειας, από τα πλάγια όμως μιας και στην κορυφή μπαίνουν τα ασφαλιστικά πίεσης, και επίσης από το πάνω μέρος του δοχείου φεύγουν τα ζεστά νερά προς τα καλοριφέρ. Αν θες πες μας με λεπτομέρειες τη συνδεσμολογία. Τέλος τι δοχείο διαστολής έβαλες;

Επίσης, εγώ χθες έπαθα για τρίτη φορά το εξής (το είχα πάθει 2 φορές και πέρσι). Δούλεψα για λίγο το πρωί τον λέβητα με αποτέλεσμα να μη ζεσταθεί καλά γενικά και μετά τον έκλεισα φεύγοντας για τη δουλειά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γυρίσουν μέσα από τον κοχλία καπνίλες και υγρασίες που συμπυκνώθηκαν στο καπάκι του δοχείου και μετά έτρεξαν στο δοχείο. Αυτά τα νερά περιέχουν οξικό οξύ (ξύδι) που έχει χαρακτηριστική όξινη μυρωδιά, και εκτός της ενοχλητικής μυρωδιάς διαβρώνει μέταλλα ενώ διαλύει και τα πέλλετ. Γενικά ο καυστήρας δε πρέπει να δουλεύει για λίγο αν είναι κρύος. Αν είναι ζεστός και έχει καλό ελκυσμό δεν είναι πρόβλημα.

Την καλημέρα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ