Primus 45

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143955 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Εύχομαι υγεία γεια εσας και τις οικογένειές σας, υπομονή και λίγη καλή τύχη για το 2015. Εμείς στη Θεσσαλονίκη το έχουμε δαγκώσει. Καίμε κλιματιστικά, τζάκια, λέβητες.

Σκέφτομαι να βάλω δοχείο αδράνειας για να καίω περισσότερο ξύλο μιας και στην καύση ξύλου ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες, αλλά σπαταλάει πολύ ξύλο στα ενδιάμεσα διαλείμματα που παύει ο ανεμιστήρας. Έχει τοποθετήσεις κανείς δοχείο αδράνειας με το συγκεκριμένο λέβητα και αν ναι θα μπορούσε να μοιραστεί λεπτομέρειες όσον αφορά σε κόστος, τεχνικά και κάτι που πρέπει να προσέξουμε ειδικά για το συγκεκριμένο λέβητα;

Και πάλι χρόνια πολλά με υγεία σε όλους τους φίλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144001 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45
Καλήμερα και καλη χρονια
Εδω έχουμε θερμοκρασίες 5~6 (την ημερα) και 3~2,5 (το βραδυ) με αποτέλεσμα ο λεβητας να καιει σχεδον συνεχεία. Μεση θερμοκρασία στο σπιτι 21,5~22c.
Πιστευω οτι χρειάζεται απαραίτητα το δοχειο αδράνειας σε εναν λεβητα ο οποίος καίει ξυλο, και επίσης μπορείς φτιάχνοντας και ενα κύκλωμα bypass με καποια τριοδη, να το βγαζεις "εκτος" οταν θελεις να δουλεψεις τον λεβητα σου με πελλετ.Ξερω οτι τα λιτρα στο δοχειο αδρανειας (buffer) βγαίνουν βαση των συνολικών λίτρων των σωματων σου πολλαπλασιαζόμενα επι κάποιες φόρες.Περισσοτερα θα μπορουσε να σου πει ενας θερμουδραυλικος


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144184 από Favori
Απαντήθηκε από Favori στο θέμα Primus 45
Καλησπέρα...
Έχω τον primus25 εδώ κι ενάμιση περίπου χρόνο, από τα τελειώματα της περσινής χρονιάς μου παρουσίαζε περιοδικά το εξής πρόβλημα:
Ενώ ξεκινάει κανονικά και μπαίνει και στην κανονική λειτουργία, όταν φθάνει σε μια θερμοκρασία 38-45 βαθμούς, ενώ ανάβει η λυχνία του feeder δεν δίνει ο κοχλίας πέλετ στον καυστήρα. Φέτος τον άναψα πρώτη φορά πριν 20 μέρες, και μου το κάνει αυτό πιο συχνά, με αποκορύφωμα τώρα στις γιορτές να μην μπορούμε να ζεσταθούμε. Εχω καθαρίσει τον κοχλία πριν 4 μέρες, άλλαξα την γνωστή ασφάλεια που αναφέρατε πιο παλιά, δούλεψε για 1,5 μέρα αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Προτίθεμαι να στείλω την πλακέτα στην εταιρία, καθώς έναν ηλεκτρολόγο που έφερα να ρίξει μια ματιά μου είπε ότι έχει να κάνει μ'αυτή...
Καμιά γνώμη ή συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144186 από Καλογιάννης
Απαντήθηκε από Καλογιάννης στο θέμα Primus 45
Electron σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τυπικά το δοχείο αδράνειας υπολογίζεται αντιστοιχίζοντας περι τα 50 λίτρα νερό ανα kw, επομένως για τον 40άρη πριμους μιλάμε για 2.000 λίτρα. Φυσικά αυτό γίνεται στο εξωτερικό, εγώ με τις 2 πλάκες 60 τ.μ. η καθεμία που έχω να καλύψω, προσανατολίζομαι στα 1000 λίτρα. Μεταξύ άλλων με προβληματίζει η συνδεσμολογία. Διαβάζω από τη μία πως οι περισσότεροι δίνουν τα ζεστά νερά από τον λέβητα στο δοχείο αδράνειας και μετά εν σειρά στα σώματα. Υπάρχει και η επιλογή του δίνω στα σώματα και την περίσσεια ενέργειας, κυρίως όταν δε ζητάει ο θερμοστάτης πχ, τη στέλνω στο δοχείο αδράνειας. Έχει το καλό πως ζεσταίνονται πιο άμεσα τα σώματα, αλλά είναι πιο πολύπλοκη η συνδεσμολογία και δε ξέρω ποια είναι πιο αποδοτική. Αυτό που με κρατάει πίσω πάντως είναι πως έιχα τρεχάματα με όλα, αλλά όλα, τα συνεργεία που έβαλα στο σπίτι. Στην ιδέα και μόνο πως θα έχω πάλι θέματα βγάζω σπυριά. Αν κάποιος φίλος 'εχει εμπειρία στο θέμα δοχείο αδράνειας ας τη μοιραστεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144197 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Primus 45

Favori έγραψε: Καλησπέρα...
Έχω τον primus25 εδώ κι ενάμιση περίπου χρόνο, από τα τελειώματα της περσινής χρονιάς μου παρουσίαζε περιοδικά το εξής πρόβλημα:
Ενώ ξεκινάει κανονικά και μπαίνει και στην κανονική λειτουργία, όταν φθάνει σε μια θερμοκρασία 38-45 βαθμούς, ενώ ανάβει η λυχνία του feeder δεν δίνει ο κοχλίας πέλετ στον καυστήρα. Φέτος τον άναψα πρώτη φορά πριν 20 μέρες, και μου το κάνει αυτό πιο συχνά, με αποκορύφωμα τώρα στις γιορτές να μην μπορούμε να ζεσταθούμε. Εχω καθαρίσει τον κοχλία πριν 4 μέρες, άλλαξα την γνωστή ασφάλεια που αναφέρατε πιο παλιά, δούλεψε για 1,5 μέρα αλλά μετά πάλι τα ίδια...
Προτίθεμαι να στείλω την πλακέτα στην εταιρία, καθώς έναν ηλεκτρολόγο που έφερα να ρίξει μια ματιά μου είπε ότι έχει να κάνει μ'αυτή...
Καμιά γνώμη ή συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ...


Για σου φίλε μου και καλωσόρισες στο energ!
Το πρόβλημα σου μάλλον για πλακέτα μου φαίνεται και εμενα, μπορείς ομως να δοκιμάσεις να αλλάξεις το ρελε του κοχλία προληπτικά μηπως εχει αυτο κανένα θεμα με την επαφή του και γλυτώσεις την ταλαιπωρία με την πλακέτα.Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν εχει 1 χρονο στα ηλεκτρικά εγγύηση η 2. Επίσης δες και την πλακέτα μήπως έχει "φουσκώσει" κανένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής και οταν ζεσταίνετε εχει θεματα και οδηγεί στην ανεπάρκεια το ρελε. Τέλος ενα τεστ που θα εκανα εγω θα ηταν μόλις παρουσίαζε το προβλημα θα παταγα OFF και μετα το FEED για να δω αν θα δουλέψει το ρελε και θα γυρίσει το μοτερ και με την σειρα του ο κοχλίας.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144200 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Primus 45
electron συναδερφε καλησπερα.πια πλακετα ειναι αυτη κανει για λεβητες πελλετ?εχει ελληνικο μενου ευκολη οικονομικη τι λεει?να κοιταξω για NATURELLA H FUMIS?κανω μια ιδιοκατασκευη σε ξυλολενβητα PRITY GA33KW να δουλευει και με πελλετ αν πετυχει!!!!!!!!!!!!(δες ιδιοκατασκευη ξυλολεβητα σε πελλετ)ειμαι ολος αυτια!ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ