Το λεβητοστάσιο του jnet (λεβητας pellet,αντιστάθμιση, ηλιακά, boiler 3πλής)

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36077 από jnet

LEONAS έγραψε: Τα 8 λεπτα που λες σου εκανε μετα απο το καθαρισμα που
του εκανες ??


Ναι αλλά και ολες τις φορές που τον αναψά για πρωτη φορά από εκεί και πέρα. Συνολικά 3.
Δεν εχω μετρήσει σε διαδοχικά ανάματα. Μόνο οταν ήταν κρύος και τον εβαζα εμπρός.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36080 από LEONAS
Συνηθως το κανει αυτο μετα απο το καθαρισμα
που αφερεις την σταχτη απο την μπουκα του καυστηρα
μεχρι να πιασει τεφρα μπροστα στην μπουκα και
μετα αναβει κανονικα στο πενταλεπτο.

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44494 από jnet
Τρεχουσα κατανάλωση περίπου 30 κιλα την ημέρα για ενα διαμέρισμα 120τμ μονιμά στους 22,5 για περίπου 18 ωρες και τις υπολοιπες 17,5 και ενα διαμερισμα 100 τμ με 6-8 ωρες στους 22 και τις υπόλοιπες στους 15.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44506 από GT
Μήπως θα ήταν πιο οικονομικό να διατηρείς πιο σταθερές θερμοκρασίες?

Πχ +- 2οC?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44814 από Τάκης

jnet έγραψε: Τρεχουσα κατανάλωση περίπου 30 κιλα την ημέρα για ενα διαμέρισμα 120τμ μονιμά στους 22,5 για περίπου 18 ωρες και τις υπολοιπες 17,5 και ενα διαμερισμα 100 τμ με 6-8 ωρες στους 22 και τις υπόλοιπες στους 15.


Μάλλον η εποχή δεν ενδείκνυται ακόμη για συμπεράσματα από τη μέτρηση της κατανάλωσης, λόγω του ήπιου καιρού που μας κάνει. Εγώ έχοντας ξεκινήσει με τον Pellmax CU από τις 11 Νοεμ με 6 σακιά πέλλετ ζεσταίνω πολύ μικρότερο σπίτι, περίπου 110m2, πρέπει νάχω κάψει, με το μάτι, περίπου τα μισά από τα αρχικά 6 σακιά, αλλά δεν έχω και τέτοιες θερμοκρασίες παρά μόνο μέχρι τους 20 βαθμούς, από το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, μετά στους 18 βαθμούς. Λόγω της αντιστάθμισης μου στέλνει στο σπίτι το νερό στους 40-45 βαθμούς C και αν βάλω τον θερμοστάτη παραπάνω, πχ στους 22, φθάνουν τα νερά του λέβητα στους 70, πούχω ορίσει για ανώτερο, και σταματά. Βέβαια αν θέλω μπορώ να κάνω μέσα από το μενού του λέβτα μικρορυθμίσεις στη βάνα εκτροπής και να αυξήσω τη θερμοκρασία των νερών που στέλνει αλλά επειδή αυτό τον καιρό οι 20 βαθμοί με βολεύουν το άφησα ως είχε.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48485 από jnet
Σήμερα εκανα το πρώτο καθάρισμα στον λέβητα. Εκαψε περίπου 600 κιλά τα 50 bioenergyPoint
Ο λέβητας δουλεύει 1 μήνα και λογω των παιδιών ο Θερμοστάτης είναι κολημένος στους 22,5 πλην των πρωινών 6 ωρών και του κάτω σπιτιου στους 22 μονο για 4-5 ωρες.

Ο κάδος του λέβητα ήταν γεμάτος οπότε φαίνεται οτι το Sava δεν εχει τοσο σταχτη οσο το Bioenergy Point που εκαψα περσι. Γενικοτερα νομιζω οτι οριακά είναι ενταξει να καθαρίζεις καθε 600 κιλά, τουλάχιστο με το SAVA. Κλινκερ δεν είχε σε μεγάλα κομμάτια μονο μερικών χιλιοστών.

Βεβαια ο Τακης θα μου πεί οτι αργησα αρκετά. Την επομενη θα τον καθαρίσω στα 500kg παντως

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ