Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145678 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ μιας και φοραμε διαφορετικο κοντρολερ καλυτερα να σου πει καποιος απο τα παιδια εδω που εχεται τον ιδιο λεβητα.εγω παντως τον δικο μου τον εχω σε χωρο μεσα σε ενα ημιτελες 2αρι διπλα στο σπιτι που μενω στον ιδιο οροφο. ειναι κλειστο χωρις να μπαζει αερα και να κρυωνει μονο ενα παραθυρο 80χ40 εχει για εξαερισμο και δεν πεφτει κατω απο 11-12 με μειον εξω.τον εχω να δουλευει on/off και οχι standby να φτιαχνει συνεχεια νερα και να τα κρατα ζεστα και να τρωει πελλετ.πολλοι εδω μεσα λενε οτι παθαινει θερμικα σοκ ετσι αλλοι λενε ειναι καλυτερα διοτι δεν τρωει πελλετ για να διατηρει τα νερα!!!!!!!!η εταιρια μου ειχε ηδη να δουλευει on/off στο κοντρολερ και το ιδιο μου ειπε και ο τεχνικος ο ΑΝΤΩΝΗΣ,δηλαδη στο λεβητα πετραιλεου που ειχα πριν on/off δεν μου δουλευε 12 χρονια τι αλλαζει? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145681 από maragos
Απαντήθηκε από maragos στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Παντός και που το έχω standby δουλεύει σαν on/off άμα δεν δώσει εντολή το θερμόμετρο δεν κάνει τίποτα. Ούτε κρατά νερα σε θερμοκρασία ούτε τίποτα εκεί κάθεται σε standby μέχρι να δωση εντολή το θερμόμετρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145683 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Παναγιώτη ,σίγουρα έξω ο λέβητας πολεμάει με το κρύο.Και εγώ στο υπόγειο αν και τον έχω μακρυά από το λεβητοστάσιο με παραπάνω μέτρα σωληνόσεων γιά να στείλει τα ζεστά νερά σπίτι ,δεν πιστεύω να έχει παραπάνω από 10-12 βαθμούς στο υπόγειο.
Ίσως γιαυτό να στον έβαλε stand by ,να είναι ζεστά μέσα του και να μην πολεμάει να νικησει τους 5-10 βαθμούς που θα παγώσει άμα σβήσει.
Τον ακούς να δουλεύει όταν είναι stand by??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145684 από maragos
Απαντήθηκε από maragos στο θέμα Re:Λέβητες Progetto Pellet
Όχι δεν δουλεύει καθόλου τώρα πήγα και είδα τα νερά και είναι στους 14 βαθμούς.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145686 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Άμα ανοίξεις το μπροστινό καπάκι ,βλέπεις φλόγα ή τίποτα??
Το ανοίγεις για 5-10 δευτερόλεπτα.
Θέλει πολύ ενέργεια για να ανεβάσει από 14 βαθμούς στους 65.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145687 από maragos
Απαντήθηκε από maragos στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Όχι δεν έχει φλόγα. Ο κοιλιάς δεν γυρίζει καθόλου. Κάνει 45 λεπτά περίπου να φτάσει στους 65. Δεν ξέρω πιο είναι καλητερο να ανοίξει από 15 βαθμούς μια φορά μετά από 12 ώρες η να το έχεις κάθε λίγο και λιγάκι να πέρνει για να ζεστάνει νερό. Σίγουρο είναι ότι το 0 είναι καλητερο από όποια κατανάλωση.

Έχω κάνει κάποιες μετρήσεις και έχω καταλήξει ότι, να σβήνει και να ανάβει είναι καλύτερα από να είναι σε διαμόρφωση. Αν είναι να μείνει κλειστώ για διάστημα μεγαλύτερο από 12 ώρες.

Πάντως για διάστημα περίπου 20 μέρες έχω κατανάλωση 14 σακιά. Για ένα μέσο όρο 7 ώρες την ημέρα.

Έχω φτιάξει ένα excel που κάποια στιγμή θα το ανεβάσω στο φόρουμ. Υπολογίζει τα πάντα, από μέσο όρο κατανάλωση μέχρι κόστος και διαφορά από πετρέλαιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by maragos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ