Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123057 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Καλημέρα,έβαλα τωρα στις διακοπές τους θερμοστάτες (λόγο παιδιού) από το πρωί χαμηλά ( 17 βαθμούς) και από το μεσημέρι και μετα στους 19 ή 20 βαθμούς.Οντως η κατανάλωση είναι ίδια όπως και όταν τον άναβα από το μεσημέρι (περίπου 2 με 2 1/2 τσουβάλακια ) και το σπίτι είναι πιό ζεστο.Ελπίζω να έχω καλύτερη εκτίμηση γιατί αγόρασα και ψηφιακό θερμοστατη αλλά περιμένω τον ηλεκτρολόγο .Επίσης βλέπω ότι εκτός από Διαμόρφωση ο λέβητας όταν πιάνει θερμοκρασία σβήνει τώρα (δεν δουλέυει ασταμάτητα), απλά μέχρι να πάρει μπρος με την επόμενη φορά που θα ανάψει , καθυστερεί σε σχέση με το λέβητα πετρελαίου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123097 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε: Καλημέρα,έβαλα τωρα στις διακοπές τους θερμοστάτες (λόγο παιδιού) από το πρωί χαμηλά ( 17 βαθμούς) και από το μεσημέρι και μετα στους 19 ή 20 βαθμούς.Οντως η κατανάλωση είναι ίδια όπως και όταν τον άναβα από το μεσημέρι (περίπου 2 με 2 1/2 τσουβάλακια ) και το σπίτι είναι πιό ζεστο.Ελπίζω να έχω καλύτερη εκτίμηση γιατί αγόρασα και ψηφιακό θερμοστατη αλλά περιμένω τον ηλεκτρολόγο .Επίσης βλέπω ότι εκτός από Διαμόρφωση ο λέβητας όταν πιάνει θερμοκρασία σβήνει τώρα (δεν δουλέυει ασταμάτητα), απλά μέχρι να πάρει μπρος με την επόμενη φορά που θα ανάψει , καθυστερεί σε σχέση με το λέβητα πετρελαίου.


αυτο που σβηνει μου το ειπαν και εμενα οταν τον πηρα...
αλλα πλεον εμενα δεν πεφτει ουτε καν στην πρωτη σκαλα.
δουλευει στην 2-3 με πιο πολυ την 3.
αυτο γινεται μαλλον για τον λογο οτι εβαλα τον κυκλοφορητη στην 3 σκαλα.

παντως δεν ξερω αν ειναι τοσο καλο να σβηνει ο λεβητας.
νομιζω οτι καλυτερα ειναι να παιζει στην 1-2 σκαλα με λιγο καυσιμο παρα να σβηνει.

απο καταναλωσεις τωρα με τον necia 25 μετρησα για 15 μερες 36 τσουβαλακια.
θερμοκρασιες απο -2 το βραδυ +10 το πολυ το πρωι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123318 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Οικονομικες ρυθμισεις λεβητα VESTA 40KW

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: Καλησπερα εχω ενα vesta 40 kw.το σπιτι ειναι 93 αμονωτο 1977 με μονα τζαμια,εχω βαλει το προγραμμα ισχυς 3 και τα νερα στο καζανι με ρυθμιση τους 75 βαθμους δεν ξεπερνουν τους 60 βαθμους.οταν ανεβασω σκαλα ισχυς ανεβαινουν και τα νερα πιο πανω αλλα τρωει πελλετ πιο πολυ.εισαγωγη επιστροφη εχω 10-13 βαθμους διαφορα.9 σωματα στο σπιτι κυκλοφωριτης στη πιο μεγαλη σκαλα(wilo).στηλες μονομενες στα 3 μετρα απο το λεβητα σωμα και γραμμη.εχω μπει στο μενου του τεχνικου (ειμαι ηλεκτρονικος)και εχω ανεβασει τον αερα του μοτερ φυσητηρα φλογας.μηπως πρεπει να χαμηλωσω και τις στροφες μοτερ καμιναδας?θερμοκρασια καμιναδας εως 180c.ti na κανω ?ευχαριστω


Για προώθηση στην σελίδα των Vesta

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123343 από dimospsy

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW έγραψε: Καλησπερα εχω ενα vesta 40 kw.το σπιτι ειναι 93 αμονωτο 1977 με μονα τζαμια,εχω βαλει το προγραμμα ισχυς 3 και τα νερα στο καζανι με ρυθμιση τους 75 βαθμους δεν ξεπερνουν τους 60 βαθμους.οταν ανεβασω σκαλα ισχυς ανεβαινουν και τα νερα πιο πανω αλλα τρωει πελλετ πιο πολυ.εισαγωγη επιστροφη εχω 10-13 βαθμους διαφορα.9 σωματα στο σπιτι κυκλοφωριτης στη πιο μεγαλη σκαλα(wilo).στηλες μονομενες στα 3 μετρα απο το λεβητα σωμα και γραμμη.εχω μπει στο μενου του τεχνικου (ειμαι ηλεκτρονικος)και εχω ανεβασει τον αερα του μοτερ φυσητηρα φλογας.μηπως πρεπει να χαμηλωσω και τις στροφες μοτερ καμιναδας?θερμοκρασια καμιναδας εως 180c.ti na κανω ?ευχαριστω


Γνώμη μου είναι να κατέβασεις τα νερά στους 68-
70 και να ανεβάσεις σκάλα στο Λεβητα.
Θα δεις μετά ότι μόλις πιάσει τους 68 ο Λεβητας θα κατεβάσει σκάλα αυτόματα και θα δουλεύει πιο οικονομικά.
Στην 3 σκάλα που το έχεις δεν πρόκειται ποτέ να σου παει τα νερά στους 75. Όσο πιο χαμηλά τα νερά τόσο πιο οικονομία θα κανεις.

Εγώ σου προτείνω σκάλα 4 και νερά στους 68.
Κανε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις τίποτε.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123646 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Χρόνια Καλά και Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124431 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
καλησπερα και χρονια πολλα και καλα σε ολους.φιλε δημο και γιωργο εβαλα σκαλα 4 και 68 τα νερα και τα φτανει εως 65-66 βαθμους και κανει μοντουλεισον και ριχνει ισχυ.παμε καλυτερα παντως απο πριν.εκανα ενα καλο καθαρισμο εβγαλα τις ξυστρες απο τα τουμπα τα καθαρισα συρματοβουρτσα στο χωρο καυσης και μεσα στα τουμπα και καθαρισμο του μοτερ εξαγωγης καυσαεριων.τωρα θερμοκρασια καμιναδασ 125-135 βαθμους απο 180-185 πριν.μιλησα και με την εταιρια τον τεχνικο(αρχηγος)και μου ειπε να κατεβασω τον αερα φυσιτηρα απο το κρυφο μενου.στη 4 ισχυ 95u και οσο χαμηλωνουμε ισχυ εως το ενα κατεβαζουμε ανα 5u.οσο αφορα για το καπνο στο σιλο που βλεπει ενας φιλος να κατεβασει τον αερα και να κανει καλο καθαρισμο τουμπα κοφτρες και χωρο καυσης κουπακι και μοτερ καμιναδας ΑΜΕΣΑ!!!!!!καλη χρονιααααααααααααααα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ