Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122495 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Βασικά εγω νομίζω οτι στους 68 τα νερα ειναι καλά. Αλλά κάτι πρεπει να παίζει με τους θερμοστατες του. Ετσι όπως τα λέει ο κύριος papadakis καει περίπου 5.5 κιλά την ωρα. 2.5 τσουβαλια για 7 ώρες.
Εγώ καιω 2,5 τσουβαλια την ημέρα .
Στους 19 το βράδυ ο θερμοστατης και 21-22 το πρωί. Χωρίς να έχω μέτρηση πόση ωρα ακριβώς δουλεύει ο Λεβητας.

Μήπως δεν σβήνει ποτέ ο Λεβητας του;
Αλλά και πάλι οταν λέει οτι παει στο προγράμματα 1 θα έπρεπε να καταναλωνει 1.6 κιλα την ωρα.
Πάλι δεν μου βγαίνουν!!!
Εκτός αν εννοεί στις 9:30 το πρωί. Τότε Μου φαίνονται όλα καλα. Γιατί αν η θερμοκρασια του σπιτιου εχει πέσει απο τις 9:30 μέχρι τις 2:00 τότε ναι θέλει πολύ ενέργεια το Σπιτι για να ξανα ζεστενει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimospsy.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122525 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
@antoniss
δεν ξέρω γιατί αλλά μόλις κάνω επικόλληση τον σύνδεσμο μου τον βγάζει λάθος, δοκίμασε αυτόν τον δεσμό βάζοντας μετά το GR .zip, δηλαδή η γραμμή να τελειώνει σε /mbs-Display-manual-GR.zip και θα κατέβει...

www.adtherm.gr/wp-content/uploads/2013/09/mbs-Display-manual-GR .zip

η απλά σβήσε το κενό πριν από την τελεία.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panava.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122526 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
είχα παρόμοιο πρόβλημα με θερμοστάτη, (απλό με αναλογικό κουμπί). Τελικά από χτες με τον Siemens RDH10, μετά από υπόδειξη του dimospsy (νάσαι καλά και ευχαριστώ), ο λέβητας δουλεύει σωστά. Θα σας πω καταναλώσεις όταν έχω πλήρη εικόνα αν και μένω Αττική.
Το πρόβλημα πάντως με τα άκαυτα πέλλετ παραμένει. Κοιτώντας από το τζάμι φαίνονται που πέφτουν απ΄έξω την ώρα που τροφοδοτεί το δοχείο καύσης. Κάτι δεν πρόβλεψε σωστά ο κατασκευαστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122527 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
εγώ τα νερά τα έχω 70 και κυκλοφορητή στο 1. πιο ζεστό νερό περισσότερη ζέστη στο σώμα-χώρο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122556 από antoniss
Απαντήθηκε από antoniss στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Να πω κ εγώ την λιγοστή εμπειρία που έχω με αυτό το λέβητα από βδομάδα θα δουλεύει φουλ όλη την μέρα οπότε θα μπορέσω να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.
τώρα τον έχω δουλέψει 2-3 φορές από κάποιες ώρες ώστε να βρω τις ρυθμίσεις του.
Ο λέβητας ήρθε με ρύθμιση χειροκίνητη στην 4 σκάλα και νερά στο 65. το σπίτι είναι θεσσαλονίκη 4 όροφος ρετιρέ με 90cm3 σαλονοκουζίνα κ 3 δωμάτια κ μπάνιο και μπόιλερ με 80-100 λίτρα θα σας γελάσω. Ειναι οικοδομή 10ετίας με καλά κουφώματα. η καμινάδα είναι 3,5 μέτρα κάθετη μονωμένη
Οταν μέτρησα τα σώματα για να βρω θερμίδες ήμουν περίπου με το εμβαδό των σωμάτων κ με κάτι excel που βρήκα που το υπολογίζεις περίπου στις 15000-17000 θερμίδες.
ο λέβητας στην 4 σκάλα κάνει λίγο χρόνο περίπου 30 λεπτά για να ζεστάνει τα νερά και μετά δούλευε στην διαμόρφωση είχα βάλει 1 τσουβάλι και το τέλειωσε σχεδόν μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.
Την επόμενη φορά που τον άναψα τον έβαλα στο αυτόματο πρόγραμμα και ξεκίνησε με 5 σκάλα ζέστανε τα νερά σε περίπου 30-40 λεπτά κ μετά δούλευε 3-2 σκάλα ενναλασόμενα.
Ρώτησα ένα φίλο στην ξάνθη που έχει υδραυλική σόμπα την Edilkamin και μου λεέι εμένα καίει 1 τσουβάλι κ κάτι την μέρα από 2 το μεσημέρι μέχρι 12 το βράδυ αλλά έχω ρίξει τα νερά στους 48 βαθμούς :unsure:
μετά από πολύ ψάξιμο που έκανε λέει το πιο σωστό είναι να ρίχνεις τα νερά κ να δουλεύει ο λέβητας συνεχώς σε μικρή σκάλα και σου κάνει πιο σωστή οικονομία.
Την επομένη τον ανάβω πάλι δοκιμαστικά να δω τι θα κάνει κ τον βάζω 1 σκάλα και τα νερά 55 περιμένω σχεδόν ώρα κ τα έχει πάει μέχρι 44 αλλά όχι παραπάνω το βάζω 2 σκάλα πάει τα νερά στους 55 αλλά το σπίτι έχει 23 βαθμούς πολύ για μένα
Οπότε έριξα τα νερά στους 50 και κατέβασα στην 1 σκάλα το σπίτι έχει 21 βαθμούς σταθερά και το άφησα κ δούλεψε έτσι για ώρες κ φαίνεται πως έτσι θα κάει περίπου τσουβάλι την ημέρα.
Ασφαλή συμπεράσματα από βδομάδα που θα βγει η μπέμπα οπότε θα δουλεύει συνέχεια προς το παρών καίω στο τζάκι κάτι οξιές που έχω από πέρσι κ όλα καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122658 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

antoniss έγραψε: Να πω κ εγώ την λιγοστή εμπειρία που έχω με αυτό το λέβητα από βδομάδα θα δουλεύει φουλ όλη την μέρα οπότε θα μπορέσω να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα.
τώρα τον έχω δουλέψει 2-3 φορές από κάποιες ώρες ώστε να βρω τις ρυθμίσεις του.
Ο λέβητας ήρθε με ρύθμιση χειροκίνητη στην 4 σκάλα και νερά στο 65. το σπίτι είναι θεσσαλονίκη 4 όροφος ρετιρέ με 90cm3 σαλονοκουζίνα κ 3 δωμάτια κ μπάνιο και μπόιλερ με 80-100 λίτρα θα σας γελάσω. Ειναι οικοδομή 10ετίας με καλά κουφώματα. η καμινάδα είναι 3,5 μέτρα κάθετη μονωμένη
Οταν μέτρησα τα σώματα για να βρω θερμίδες ήμουν περίπου με το εμβαδό των σωμάτων κ με κάτι excel που βρήκα που το υπολογίζεις περίπου στις 15000-17000 θερμίδες.
ο λέβητας στην 4 σκάλα κάνει λίγο χρόνο περίπου 30 λεπτά για να ζεστάνει τα νερά και μετά δούλευε στην διαμόρφωση είχα βάλει 1 τσουβάλι και το τέλειωσε σχεδόν μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.
Την επόμενη φορά που τον άναψα τον έβαλα στο αυτόματο πρόγραμμα και ξεκίνησε με 5 σκάλα ζέστανε τα νερά σε περίπου 30-40 λεπτά κ μετά δούλευε 3-2 σκάλα ενναλασόμενα.
Ρώτησα ένα φίλο στην ξάνθη που έχει υδραυλική σόμπα την Edilkamin και μου λεέι εμένα καίει 1 τσουβάλι κ κάτι την μέρα από 2 το μεσημέρι μέχρι 12 το βράδυ αλλά έχω ρίξει τα νερά στους 48 βαθμούς :unsure:
μετά από πολύ ψάξιμο που έκανε λέει το πιο σωστό είναι να ρίχνεις τα νερά κ να δουλεύει ο λέβητας συνεχώς σε μικρή σκάλα και σου κάνει πιο σωστή οικονομία.
Την επομένη τον ανάβω πάλι δοκιμαστικά να δω τι θα κάνει κ τον βάζω 1 σκάλα και τα νερά 55 περιμένω σχεδόν ώρα κ τα έχει πάει μέχρι 44 αλλά όχι παραπάνω το βάζω 2 σκάλα πάει τα νερά στους 55 αλλά το σπίτι έχει 23 βαθμούς πολύ για μένα
Οπότε έριξα τα νερά στους 50 και κατέβασα στην 1 σκάλα το σπίτι έχει 21 βαθμούς σταθερά και το άφησα κ δούλεψε έτσι για ώρες κ φαίνεται πως έτσι θα κάει περίπου τσουβάλι την ημέρα.
Ασφαλή συμπεράσματα από βδομάδα που θα βγει η μπέμπα οπότε θα δουλεύει συνέχεια προς το παρών καίω στο τζάκι κάτι οξιές που έχω από πέρσι κ όλα καλά



50 βαθμοι? Να μας κρατας ενημερους!

Μου φαινονται πολυ μα παρα πολυ λιγη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ