Λέβητες Progetto Pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121086 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

antoniss έγραψε: σου έστειλα email ευχαριστώ πολύ ;) :cheer:



:lol: και εγω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121091 από panava
Απαντήθηκε από panava στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
το manual ειναι εδω για κατέβασμα:
www.adtherm.gr/wp-content/uploads/2013/0...isplay-manual-GR.zip

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121107 από antoniss
Απαντήθηκε από antoniss στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
δεν μου το κατεβάζει μήπως πρεπει να κάνω εγγραφή πρώτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121406 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
Πρόσφατα αγόρασα και εγώ ενα λέβητα Progetto Primus 35 kw .Η επιλογή έγινε γιατί το μηχάνημα μπορούσε να περάσει από τις πόρτες του υπογείου ,διαφορετικά θα γκρέμιζα .Στα δικά μας τώρα. Το σπιτι είναι διόροφο ,συνολικά 135 τμ. με 6 σώματα κάτω και 4 πάνω (2 κρεβ + 2 wc).Τον τοποθέτησα σε δωμάτιο του υπογείου διαφορετικο από το λεβητοστάσιο για να είναι κοντά στην κεντρική καμινάδα ( 8 μ. ύψος και χτιστή).Τον Νοέμβριο είχα την πρώτη ατυχία .Μετα από 4 ώρες λειτουργίας μου έσβηνε και εβγαζε σφάλμα 12.Το δοχείο καύσης ήταν γεμάτο άκαυστο πέλλετ.Μετα από 2 εβδομάδες και ένα mail στην μαμα-εταιρεία μίλησα με τον κ.Αντωνη όπου με ρύθμιση του λέβητα στο κρυφό μενού έδωσε παραπανω δύναμη στον αέρα. Μετά από λίγο μου καιρό ξανάσβηνε ,πάλι ακαυστο πέλλετ και ενδειξη σφάλμα 3.Αυτήν την φορά στις ρυθμίσεις δώσαμε παραπάνω χρόνο στην έναρξη .(Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Αντώνη-να είναι καλά). Τωρα μέσα Δεκέμβρη οι ρυθμίσεις είναι : θερμοκρασία νερού 68 βαθμοί-ταχύτητα κοχλία,δυναμη καύσης και αέρας στο αυτόματο.Παρατηρώ ότι δουλεύει αρχικά στο Ρ6 και μετα παίζει έως Ρ1 πρίν αρχίσει Διαμόρφωση.Καίω από τις 2 το μεσημέρι έως τις 9:30 μμ 2 με 2 1/2 σακιά VEKKO.Θέλω τις συμβουλές σας γιατί έχω 2 θερμοστάτες απλούς που σχεδον ποτέ δεν σβήνουν από την έναρξη λειτουργίας και με θερμοκρ.θερμοστάτη 19 βαθμούς.Για να κάνω οικονομία στο πέλλετ να τους αλλάξω και να βάλω ψηφιακούς ή να δουλεύει ο λέβητας όλη μέρα σε σπίτι που κατοικείται από το μεσημέρι και μετά ??
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121754 από dimospsy
Απαντήθηκε από dimospsy στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet

PAPADAKIS έγραψε: Πρόσφατα αγόρασα και εγώ ενα λέβητα Progetto Primus 35 kw .Η επιλογή έγινε γιατί το μηχάνημα μπορούσε να περάσει από τις πόρτες του υπογείου ,διαφορετικά θα γκρέμιζα .Στα δικά μας τώρα. Το σπιτι είναι διόροφο ,συνολικά 135 τμ. με 6 σώματα κάτω και 4 πάνω (2 κρεβ + 2 wc).Τον τοποθέτησα σε δωμάτιο του υπογείου διαφορετικο από το λεβητοστάσιο για να είναι κοντά στην κεντρική καμινάδα ( 8 μ. ύψος και χτιστή).Τον Νοέμβριο είχα την πρώτη ατυχία .Μετα από 4 ώρες λειτουργίας μου έσβηνε και εβγαζε σφάλμα 12.Το δοχείο καύσης ήταν γεμάτο άκαυστο πέλλετ.Μετα από 2 εβδομάδες και ένα mail στην μαμα-εταιρεία μίλησα με τον κ.Αντωνη όπου με ρύθμιση του λέβητα στο κρυφό μενού έδωσε παραπανω δύναμη στον αέρα. Μετά από λίγο μου καιρό ξανάσβηνε ,πάλι ακαυστο πέλλετ και ενδειξη σφάλμα 3.Αυτήν την φορά στις ρυθμίσεις δώσαμε παραπάνω χρόνο στην έναρξη .(Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Αντώνη-να είναι καλά). Τωρα μέσα Δεκέμβρη οι ρυθμίσεις είναι : θερμοκρασία νερού 68 βαθμοί-ταχύτητα κοχλία,δυναμη καύσης και αέρας στο αυτόματο.Παρατηρώ ότι δουλεύει αρχικά στο Ρ6 και μετα παίζει έως Ρ1 πρίν αρχίσει Διαμόρφωση.Καίω από τις 2 το μεσημέρι έως τις 9:30 μμ 2 με 2 1/2 σακιά VEKKO.Θέλω τις συμβουλές σας γιατί έχω 2 θερμοστάτες απλούς που σχεδον ποτέ δεν σβήνουν από την έναρξη λειτουργίας και με θερμοκρ.θερμοστάτη 19 βαθμούς.Για να κάνω οικονομία στο πέλλετ να τους αλλάξω και να βάλω ψηφιακούς ή να δουλεύει ο λέβητας όλη μέρα σε σπίτι που κατοικείται από το μεσημέρι και μετά ??


Νομίζω οτι πρεπει να βάλεις ψηφιακός θερμοστατες.. Για να βλέπεις αν ο Λεβητας ειναι σε λειτουργια. Οσο για το θέμα που λες να δουλεύει όλη μερα ο Λεβητας εγω το θεωρώ σωστό. Απλά χαμηλώνει την θερμοκρασια των θερμοστατων. ( αφού βάλεις ψηφιακός.) αστο στους 18-19. Ετσι θέμα έχεις και ψιλό ζεστό Σπιτι .

Υ.Γ γνώμη μου ειναι πάντα... Μην σε παρω και στο λεμο μου..Τώρα ας σου πει και κάποιος πιο παλιός που κάτι παραπάνω θα ξέρει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122482 από antoniss
Απαντήθηκε από antoniss στο θέμα Λέβητες Progetto Pellet
καλησπέρα εγώ πιστεύω ότι το μυστικό για οικονομία είναι να κατεβάσεις θερμοκρασία στα νερά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ