BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #134618 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Λιγο προσοχη απλα γιατι ο Σαμης σου λεει για βελτιστες συνθηκες καθως το σπιτι του εχει καλη μονωση.



Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #134626 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Re:BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Καταλαβαινω απολυτα απλα κατι δε μου καθεται στο παραπανω παραδειγμα...Τα 103 kw στο παραπανω παραδειγμα ειναι απο τους 40 στους 85 βαθμους του δοχειου αδρανειας?Αν οπως λεει ο φιλος Σαμης αυτη η ενεργεια επαρκει για ενα γεμισμα στις 2 μερες τοτε δεν ειναι σα να λεμε 103kw/48 ωρες που ισοδυναμει με 2.14 kw την ωρα απωλειες για ενα σπιτι?? :ohmy: :ohmy: Που κανω λαθος??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #134631 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Υποθετικο ειναι το 48ωρο γιατι δεν εχει δουλεψει με τοσα λιτρα ο Σαμης για να δει οτι το ενα γεμισμα θα ανεβασει το μπαφερ των 1500 λιτρων σε ποιους βαθμους

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134701 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Γεια σας και από εμένα φέτος αποφάσισα να βάλω καλοριφέρ στο σπίτι μου. Μου ακούγετε πάρα πολύ καλός αυτός ο burnit active.
Τα σπίτια είναι δυο 100m2 το καθένα πάνω και κάτω. Η μελέτη που μου είχε κάνει ένας μηχανικός όταν αγόρασα τα σώματα ανέρχονται 31000 θερμίδες μαζί με δυο ηλιακούς. Τα θέματα που έχω τώρα είναι δυο.
1) πόσα kw τελικά λέβητα να πάρω;
2) δεν τον έχω δει από κοντά γιατί ακούω ότι έχει μικρή πόρτα ανεφοδιασμού,, και δεν βρίσκω και κάποιον αντιπρόσωπο στην Αιτωλοακαρνανία.

Ευχαριστώ!!!
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134754 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

nikospep έγραψε: γεια σας και απο εμενα φετοσ αποφασησα να βαλω καλοριφερ στο σπιτι μου. μου ακουγετε παρα πολυ καλος αυτος ο burnit active.
τα σπιτια ειναι δυο 100m2 το καθενα πανω και κατω. η μελετη που μου ειχε κανει ενας μηχανικος οταν αγορασα τα σωματα ανερχοντε 31000 θερμιδες μαζι με δυο ηλιακους. τα θεματα που εχω τωρα ειναι δυο.
1) ποσα kw τελικα λεβητα να παρω;
2) δεν τον εχω δει απο κοντα γιατι ακουω οτι εχει μικρη πορτα ανεφοδιασμου,, και δεν βρισκω και καποιον αντιπροσωπο στην αιτωλοακαρνανια.

ευχαριστω!!!

Σου μετρησε κανονικα και τις απωλειες ο μηχανικος η μονο το ποσες θερμιδες ειναι τα καλοριφερ?
1)Απο τις προηγουμενες καταναλωσεις που ειχατε σε πετρελαιο θα δεις ποσα kw ξυλολεβητας σε καλυπτει.
2) Δεν ειναι τοσο η πορτα που λες οτι ειναι μικρη που εμποδιζει στο να μπει μεγαλο ξυλο μεσα στον θαλαμο οσο η διαδρομη του θαλαμου που εμποδιζει , ουκ ολιγες φορες χρειαστηκε να σχισω ξυλο για να χωρεσει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134767 από nikospep
Απαντήθηκε από nikospep στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

valsam έγραψε:

nikospep έγραψε: γεια σας και απο εμενα φετοσ αποφασησα να βαλω καλοριφερ στο σπιτι μου. μου ακουγετε παρα πολυ καλος αυτος ο burnit active.
τα σπιτια ειναι δυο 100m2 το καθενα πανω και κατω. η μελετη που μου ειχε κανει ενας μηχανικος οταν αγορασα τα σωματα ανερχοντε 31000 θερμιδες μαζι με δυο ηλιακους. τα θεματα που εχω τωρα ειναι δυο.
1) ποσα kw τελικα λεβητα να παρω;
2) δεν τον εχω δει απο κοντα γιατι ακουω οτι εχει μικρη πορτα ανεφοδιασμου,, και δεν βρισκω και καποιον αντιπροσωπο στην αιτωλοακαρνανια.

ευχαριστω!!!

Σου μετρησε κανονικα και τις απωλειες ο μηχανικος η μονο το ποσες θερμιδες ειναι τα καλοριφερ?
1)Απο τις προηγουμενες καταναλωσεις που ειχατε σε πετρελαιο θα δεις ποσα kw ξυλολεβητας σε καλυπτει.
2) Δεν ειναι τοσο η πορτα που λες οτι ειναι μικρη που εμποδιζει στο να μπει μεγαλο ξυλο μεσα στον θαλαμο οσο η διαδρομη του θαλαμου που εμποδιζει , ουκ ολιγες φορες χρειαστηκε να σχισω ξυλο για να χωρεσει!



μου ειχε μετρησει το σπιτι με τις μονωσεις τα αλουμινια τα δαπεδα κτλ, και μου ειπε οτι χρειαζοντε τα σωματα αυτα πηγα λοιπον και εγω τα πηρα τοτε , ηρθε ο υδραυλικος τα κρεμασε τα συνδεσε και το αφησα εκει το θεμα. τωρα ομως θελω να το συνεχισω,
1)λεβητα δεν ειχα βαλει καθολου τωρα θα βαλω.
2) δηλαδη ενα ξυλο 40cm μηκος και 20cm διαμετρο θα αντιμετοπιζω προβλημμα; διοτι τα ξυλα τα δικα μου ειναι κλαδεματα απο ελιες και τα περισοτερα ειναι χοντρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ