BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108667 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Θα ήθελα να απευθύνω κάποιες ερωτήσεις κυρίως στον Valsam ή και σε όποιον άλλον γνωρίζει το Burnit.
-Τι έξτρα εξοπλισμός χρειάζεται για μια πλήρη εγκατάσταση και πόσο κοστίζει περίπου;
-Αρκούν τα 30 kw για σπίτι 110 τμ. χωρίς ιδιαίτερη μόνωση, νότια; (Έχω ήδη ηλιακό θερμοσίφωνα 2πλης, αλλά το χειμώνα με τις συννεφιές χρειάζομαι να ζεσταίνω νερό.)
-Τι γίνεται με τον καθαρισμό του λέβητα;
-Μπορώ να είμαι ήσυχη όσον αφορά την ασφάλεια του λεβητοστασίου;

Παρακαλώ για τη βοηθειά σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108672 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Tα υλικά που θα χρειαστεις θα σου τα προτεινει ή πει ο εγκαταστάτης σου για 100%. Αλλα σε γενικό σύνολο έχουμε :

1) Βάνες, σωλήνες και εξαρτήματα σωληνουργιας - για την εγκατασταση παραλληλα του λέβητα με του πετρελαιου.
2) Τρίοδη θερμοστατική - Καλό θα ήταν να βάλεις, δεν ειναι ομως υποχρεωτικο.
3) Θερμόμετρα για να βλέπεις θερμοκρασίες νερού. Αν βάλεις θερμοστατική θελεις 3 αν δεν βάλεις θερμοστατικη υπολογισε ένα στην επιστροφή και ένα για τα ζεστά προς τα σωματα.
4) Κυκλοφορητή
5) δοχείο διαστολής σύμφωνα με την γενική εγκατάσταση
6) Βαλβίδα ασφαλείας θερμοστατική 3 μπαρ 90 βαθμων. Υπολογισε 2 για σιγουρια. Ο μπερν ιτ εχει και μια απλή αν θυμάμαι απο το εργοστάσιο
7) Βαλβίδα θερμοστατική για την σερμπαντίνα ψύξης. Αν θελεις και αν βολευει την βάζεις - καλό ειναι για θεμα ασφαλειας να μπει.
9) Αν χρειαστεις υλικά για καπνοδόχο - κανονισε να ειναι διπλού τοιχώματος (μονωμένα δηλ). Αν υπάρχει ήδη καπνοδοχος τοτε υπολόγισε ότι θα χρειαστουν καποια υλικά για να πάτε απο την έξοδο του λέβητα σ αυτην.


- Ο 30αρης λογικα σε καλύπτει!
- Το καθάρισμα του λέβητα ειναι θέμα των καυσόξυλων που εχεις (υγρασια) και εν μερει αποφεύγεις τις πισσες στα τοιχωματα με την τριοδη που σου λεω παραπανω. Οι στάχτες καθαρίζονται άνετε από το συρταρι που έχει ο λέβητας. Εγω στον ξυλολεβητα καθαριζα σταχτες μια ή μαξιμουμ αν δεν βαριουμουν 2 φορες την εβδομαδα (αλλα εχω μεγαλο συρταρι συλλογης)
- Μπορείς αν γινει σωστά η εγκατασταση και δεν κανει καμια βλακεια ο εγκαταστατης. Το δοχείο διαστολής που σου λεω παραπανω μπορεί να ειναι ανοιχτου τυπου ή κλειστου. Αν βολευει στην εγκατασταση κανετε ανοιχτο, αλλιώς αναγκαστικά κλειστό και λίγο μεγαλύτερο απ ότι πρεπει. Βαζοντας τις βαλβίδες ασφαλείας και την σερμπαντίνα ψύξης - ΑΛΛΑ και με το κοντρόλερ που φοράει ο μπερν ιτ - ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολα να εχεις θεμα με την ασφαλεια!

ΟΜΩΣ επειδη βλεπω οτι δεν το κατεχεις το θεμα - καλο θα ηταν να μιλησεις πρωτα με εγκαταστατη της περιοχης σου και να μας πεις στο τι σου προτείνει. Απο εκει και περα μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και εμεις για καποια πραγματα και να του τα προτεινεις.

Τελος καλο θα ήταν να δεις απο κοντα τον λέβητα για να παρεις ιδεα το πως θα ταιζεις και το πως θα καθαριζεις πριν κανεις την οποια αγορα! Απο το ιντερνετ καλο θα ηταν να μην βασιστεις. Πχ εγω τον μπερν ιτ δεν τον αγορασα γιατι ηθελα μεγαλυτερη πορτα τροφοδοσιας (καθαρα υποκειμενικο βεβαιως θεμα) και τελικα απορριψη του μπερν ιτ χωρις βαση καθως ουτε εναν χρονο μετα εκανα τον ξυλολεβητα που τελικα αγορασα σε πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108700 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
argyrw πιστευω να σε καλυψε ο Θοδωρος οποιες αποριες ειχες,αλλα να σε ρωτησω και'γω κατι.
Με πετρελαιο τι καταναλωση ειχες την χρονια,δηλ ποσους τονους εκαιγες?
Τον λεβητα που θα τον τοποθετησεις μεσα η εξω απο το σπιτι?
Προσεξε αν θα βαλεις μπαφερ οποσδοιποτε βαλε 1000 λιτρα τουλαχιστον γιατι εγω που εβαλα 500 λιτρα και στεγνα να ειναι τα ξυλα παλι πισσα εχω στην δικια μου περιπτωση γιατι με τα 30+ κιλα που χωραει ο λεβητα ξυλα(120kw τα 30 κιλα ξυλα)ζεσταινετε το σπιτι γεμιζει το μπαφερ και κλεινει το βεντιλατερ του λεβητα με αποτελεσμα απο την καπνα των ακαυτων ξυλων να δημιουργειτε πισσα στα τοιχωματα του λεβητα βεβαια στο αμεσος επομενο μπουμπουνισμα φευγει η πισσα αλλα και στην επομενη αδρανεια καυσης ξαναδημιουργειτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108709 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Όντως είμαι άσχετη γι' αυτό και σας ρωτάω και δυστυχώς οι τοπικοί εγκαταστάτες δεν μ' έχουν βοηθήσει και πολύ... Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.
Αγαπητέ valsam, δεν προϋπάρχει λέβητας πετρελαίου, οπότε δεν έχω σύγκριση. Θα μπει σε αποθήκη, κολλητά στο σπίτι.
Αγαπητέ Cosmidis, μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς όταν λες χωρίς βάση "Πχ εγω τον μπερν ιτ δεν τον αγορασα γιατι ηθελα μεγαλυτερη πορτα τροφοδοσιας (καθαρα υποκειμενικο βεβαιως θεμα) και τελικα απορριψη του μπερν ιτ χωρις βαση καθως ουτε εναν χρονο μετα εκανα τον ξυλολεβητα που τελικα αγορασα σε πελλετ." Και τι έβαλες τελικά; Εάν μελλοντικά προσθέσω καυστήρα πέλετ θα έχω πρόβλημα;
Γενικά, αν υπάρχει επιλογή, τι είναι προτιμότερο, το ανοιχτό ή το κλειστό δοχείο; Το μπάφερ σε τι χρησιμεύει;
Εξετάζω τον Burnit επειδή τον προτείνετε εδώ στο φόρουμ. Αν υπάρχει κάτι άλλο εξίσου ικανοποιητικό σ' αυτά τα λεφτά παρακαλώ να μου το υποδείξετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108712 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Για τους ξυλολένητες και τα τζάκια, αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής πάντα το ανοιχτό δοχείο είναι καλύτερο γιατί θεωρείται ασφαλέστερη διάταξη.

Όσο αφορά το buffer είναι ένα μεγάλο δοχείο νερού που πρακτικά αποθηκεύεις τη θερμότητα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΟΜΩΣ, αλλά νερό για τα καλοφιφέρ. Άυξάνει την ποσότητα του νερού στο κύκλωμα του καλοριφέρ. Αργεί περισσότερο να ζεσταθεί το κύκλωμα έτσι, αλλά αργεί και να κρυώσει.
Το αν θα βάλεις Buffer δοχείο και τι μέγεθος έχει να κάνει με τις ιδιαιτερότητες του σπιτιού αλλά επίσης με τον τρόπο που εσείς χρησιμοποιείται τη θέρμανση.

Το σπίτι είναι κύρια κατοικία ή εξοχική?
Σε κύρια κατοικία γενικά συνίσταται η τοποθέτησή του (ειδικά στους ξυλολέβητες), σε εξοχική κατοικία όμως εξαρτάται. Αν είναι για 2 μέρες την εβδομάδα και 10 μέρες τα Χριστούγεννα δεν αξίζει το κόπο.

Για να ζεσταίνεις νερό χρησης υπάρχουν διάφοροι τρόποι και διατάξεις. Επειδή ο ηλιακός σου είναι διπλής ενέργειας δεν μπορείς να τον ζεστάνεις απο το λέβητα (για να εκμεταλέυεσαι συνδυαστικά ήλιο και ξύλο).
Υπάρχουν διάφορα άλλα κόλπα που μπορούν να γίνουν. Π.χ. buffer tank σε συνδυασμό με boiler (tank in tank) που είναι γενικά ακριβή λύση.

Ένας άλλος τρόπος που μπορεί να βγει αρκετά πιο φθηνά (υπο προϋποθέσεις αν η διάταξη των σημερινών εγκαταστάσεων του σπιτιού το επιτρέπει) και να εκμεταλεύεται και τον ήλιο είναι να τοποθετηθεί ένα νέος θερμοσίφωνας εσωτερικού χώρου-boiler (κόστος περί τα 140€ για 100λτ). Θα συνδεθεί με μία γραμμή με το λέβητα ξύλου. Το κόλπο είναι ότι στην εισαγωγή κρύου νερού αυτού του θερμοσίφωνα θα οδηγηθεί η έξοδος ζεστού νερού του ηλιακού και έπειτα θα δρομολογείται προς το δίκτυο του σπιτιού. Είπαμε όμως αυτό μπορεί να γίνει σωστά και οικονομικά υπό προϋποθέσεις. Φώναξε έναν καλό εγκαταστάτη για αν σου πει.

Υ.Γ. Για να μη γίνει βέβαια πολύ περίπλοκη η εγκατάσταση και επειδή το ξύλο είναιο σχετικά φθηνό, μπορείς να βάλεις απλά τον θερμοσίφωνα-boiler εσωτερικού χώρου που γενικά εύκολα θα ζεσταίνεται γρήγορα απο το λέβητα και να αφήσεις τον ηλιακό για τις ηλιόλουστες μέρες. Θα μπει μια διασταύρωση με τρίοδη βάνα και θα επιλέγεις ποιόν απο τους δύο θες να χρησιμοποιήσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argyrw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108718 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

argyrw έγραψε: Όντως είμαι άσχετη γι' αυτό και σας ρωτάω και δυστυχώς οι τοπικοί εγκαταστάτες δεν μ' έχουν βοηθήσει και πολύ... Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.
Αγαπητέ valsam, δεν προϋπάρχει λέβητας πετρελαίου, οπότε δεν έχω σύγκριση. Θα μπει σε αποθήκη, κολλητά στο σπίτι.
Αγαπητέ Cosmidis, μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς όταν λες χωρίς βάση "Πχ εγω τον μπερν ιτ δεν τον αγορασα γιατι ηθελα μεγαλυτερη πορτα τροφοδοσιας (καθαρα υποκειμενικο βεβαιως θεμα) και τελικα απορριψη του μπερν ιτ χωρις βαση καθως ουτε εναν χρονο μετα εκανα τον ξυλολεβητα που τελικα αγορασα σε πελλετ." Και τι έβαλες τελικά; Εάν μελλοντικά προσθέσω καυστήρα πέλετ θα έχω πρόβλημα;
Γενικά, αν υπάρχει επιλογή, τι είναι προτιμότερο, το ανοιχτό ή το κλειστό δοχείο; Το μπάφερ σε τι χρησιμεύει;
Εξετάζω τον Burnit επειδή τον προτείνετε εδώ στο φόρουμ. Αν υπάρχει κάτι άλλο εξίσου ικανοποιητικό σ' αυτά τα λεφτά παρακαλώ να μου το υποδείξετε.


Εγω ηθελα να εχω μεγαλητερη πορτα τροφοδοσιας απο του μπερν ιτ για ψυχολογικους κυριως λογους, καθως και η πορτα του ειναι μια χαρα! Λεω οτι το κριτηριο αυτο τελικα ηταν ακυρο, γιατι μπηκε καυστηρας πελλετ στον Ελληνικο που αγορασα, ενω αντιστοιχα θα εμπαινε και στον μπερν ιτ! Φυσικα και μετα μπορεις να τον κανεις πελλετ και τον μπερν ιτ!

Ο λεβητας για τα χρηματα του ειναι παρα πολυ καλο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ