BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67321 από argyrw
Απαντήθηκε από argyrw στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάπου να πωλούνται Burnit στην Αττική; Δεν έχω καταφέρει να βρω στο ίντερνετ κάτι. :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67504 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Valsam kαλημέρα,
τελικά τι έγινε με το θέμα του βεντιλατέρ που έκοβε? Λύθηκε το πρόβλημα? Ήταν κάτι απλό τελικά?

και μία απορία - πληροφορία.
Αν μπορείς να υπολογίσεις τελικά πόση περίπου κατανάλωση έχεις? Και αυτή σε πόσα τετραγωνικά πάει? (κάτι έγραφες ότι έχεις κλειστά κάποια δωμάτια)

Τέλος (αν μου επιτρέπεις) μία παρατήρηση.
Από τις φώτο είδα ότι προς το ανοιχτό δοχείο οι σωλήνες σου είναι αμόνωτες και είναι εκτεθιμένες στο κρύο. 8 μέτρα σωλήνα αν παγώσει δεν θα σου βάλει νερό μέσα στο λέβητα με τπτα. Μήπως να τις έντυνες?

αααα.. και 2 άλλα πραγματάκια πες μου (αν δε σου είναι κόπος).
α) Στην φώτο που έχεις που δείχνεις τον λέβητα μέσα στο σπιτάκι του δέν φαίνεται το βεντυλατέρ του. Πού είναι κρυμένο αυτό?
β) διαβάζω ότι ο λέβητάς σου έχει " Βρεχόμενη σερπαντίνα για ψύξη σε έκτακτη ανάγκη"
Ισχύει αυτό? και πού βρίσκεται αυτό το κοκοψίνι? Μέσα στο λέβητα? Θέλει καποια σύνδεση με νερό?
thx


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67567 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Gdevil έγραψε: Valsam kαλημέρα,
τελικά τι έγινε με το θέμα του βεντιλατέρ που έκοβε? Λύθηκε το πρόβλημα? Ήταν κάτι απλό τελικά?

και μία απορία - πληροφορία.
Αν μπορείς να υπολογίσεις τελικά πόση περίπου κατανάλωση έχεις? Και αυτή σε πόσα τετραγωνικά πάει? (κάτι έγραφες ότι έχεις κλειστά κάποια δωμάτια)

Τέλος (αν μου επιτρέπεις) μία παρατήρηση.
Από τις φώτο είδα ότι προς το ανοιχτό δοχείο οι σωλήνες σου είναι αμόνωτες και είναι εκτεθιμένες στο κρύο. 8 μέτρα σωλήνα αν παγώσει δεν θα σου βάλει νερό μέσα στο λέβητα με τπτα. Μήπως να τις έντυνες?

αααα.. και 2 άλλα πραγματάκια πες μου (αν δε σου είναι κόπος).
α) Στην φώτο που έχεις που δείχνεις τον λέβητα μέσα στο σπιτάκι του δέν φαίνεται το βεντυλατέρ του. Πού είναι κρυμένο αυτό?
β) διαβάζω ότι ο λέβητάς σου έχει " Βρεχόμενη σερπαντίνα για ψύξη σε έκτακτη ανάγκη"
Ισχύει αυτό? και πού βρίσκεται αυτό το κοκοψίνι? Μέσα στο λέβητα? Θέλει καποια σύνδεση με νερό?
thx


Gdevil θα σου απαντησω σε αυτα που ξερω μιας και εχω τον 40αρι,μιας και με βοηθησες στο θέμα με το αεροθερμο :)
Το βεντυλατερ του βρισκεται στο πισω μερος κάτω απο την εξοδο της καμιναδας.
ναι οντως εχει βρεχομενη σερπαντινα. πανω απο την εξοδο της καμιναδας,αρστερα και δεξια εχει υποδοχες,για βαλβιδες ασφαλειας. βιδωνεις πανω της μια θεμοστατική βαλβίδα ψυξης που παιρνει νερο απο το δικτυο,και οτα υπερθερμανθει,στελνει νερο στο λέβητα και τον ψυχει. Η βαλβιδα αυτη εχει ενα ν αιθητηρα κυαθιου που εμβαπτίζεται σε μια υποδοχη στο πισω μερος τυ λέβητα(φωτο sensor)





Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pantelis1973.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74813 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Tελικά το θέμα του βεντιλατέρ που έκοβε πιστευω οτι λυθηκε οριστικα σημερα που μου εφεραν τον καινουργιο θερμοστατη οριου θερμοκρασιας(τζαμπα περιμενα να μου τον φερουν γιατι δεν ειναι ο ιδιος που φορουσε επανω ο λεβητας αλλα ειναι ιδιος με αυτους που φορουν οι πετρελαιολεβητες με φιξ οριο ασφαλειας τους 100 βαθμους,αξιας 10 ευρω),σημερα δοκιμασα τον καινουργιο και εβαλα την θερμοκρασια του λεβητα στους 80 και εκλεισα τον θερμοστατη χωρου ωστε να μην ζηταει το σπιτι ζεστη η θερμοκρασια του λεβητα εφτασε μεχρι και τους 84,1 και του μπαφερ μετα απο μια ωρα τους 70,αν το επεμενα κιάλλο πιστευω οτι θα ανεβαζε ακομη περισσοτερο το μπαφερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74824 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Δεν καταλαβενω γιατη δεν εχει την ηδια θερμοκρασια ο λεβητας σου με το δοχειο αρδανιας.
Εμενα ο λεβητας με το ενβολο τον 72 βαθμον στο laddomat εχω θερμοκρασια λεβητα 75-76 βαθμους. Το δοχειο γεμιζει με 74-75 βαθμους. Οταν παει παντου 75 τοτε ανεβενει σταδιακα και ο λεβητας και το δοχειο μαζι μεχρει τους 85 που κλεινει ο ανεμηστηρας. Να σου δωσω να καταλαβεις παει ολεβητας 77 γεμηζει το δοχειο με 76 ολο και μετα ο λεβητας παει 78 και παει λεγοντας,

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74833 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Το οτι δεν πιανει το δοχειο μου ιδια θερμοκρασια με τον λεβητα ποτε δεν το καταλαβα,εχω τριοδη στους 60 βαθμους δεν ξερω αν παιζει αυτο καποιον ρολο,βεβαια ποτε δεν το δοκιμασα πανω απο 2-3 ωρες σε αδρανεια ,δηλ. να μην ζηταει το σπιτι ζεστη,κανονικα εφ'οσων δεν ζηταει το σπιτι και ο λεβητας εχει 84 βαθμους και το μπαφερ 70 μετα απο μια ωρα αφου γυρνανε τα νερα μεταξυ μπαφερ και λεβητα δεν θα επρεπε και τα 2 να εχουν π.χ 72,παντα μα παντα εχω 10 με 15 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας,εκτος εαν ζητησει το σπιτι ζεστη, τοτε τραβαει απο το μπαφερ και κατευθειαν πεφτει η θερμοκρασια του λεβητα και του μπαφερ παραμενει σταθερη π.χ στους 70, με λιγα λογια μονο τοτε αποροφατε αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ-λεβητα!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ