Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41251 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

GT έγραψε: Το 9άρι είναι τόσο διαδεδομένο, που αν πας σε μαγαζί και ζητήσεις μεγαλύτερο, μάλλον θα χρειαστεί παραγγελία. :P

Για εσωτερικό χώρο δεν είναι άσχημο πάντως.

Σε εξωτερικό βάζουν 19άρι νομίζω.

Το 25άρι μήπως είναι για εξωτερικές σωλήνες στη Σιβηρία? :P

Εγώ έβαλα 9άρι πάντως (εσωτερικές σωληνώσεις) και εκεί που έσκαγες στο λεβητοστάσιο, πλέον δροσίζεσαι ελαφρώς... κάνει δουλειά άρα, μη σκας...

Μμμμ ναι... Από την άλλη, δε θέλω να ζεσταίνεται το λεβητοστάσιο, το σπίτι θέλω να ζεσταίνεται. Και όπως βλέπω στο Γκούγκλη, το 25άρι έχει τις μισές απώλειες από το 9άρι.

Για κρύες περιοχές προτείνει 50άρι. Και λέει κιόλας ότι η αντιπαγωτική προστασία μπορεί να μη δουλέψει αν είναι ανεπαρκής η μόνωση στους σωλήνες.

Βεβαιωθείτε ότι θα κρατηθούν ζεστές οι σωλήνες του λέβητα.
Οι σωλήνες δεν πρέπει να εκτεθούν σε παγετό.
Οι σωλήνες πρέπει να μονώνονται με μόνωση πάχους μεγαλύτερο από 25 mm για να προστατευτούν από την παγωνιά (50mm σε κρύες περιοχές).
Σε περίπτωση δημιουργίας πάγου στις σωληνώσεις του δικτύου θέρμανσης, η αντιπαγωτική προστασία που διαθέτει η μονάδα, στο χώρο που ελέγχεται από το θερμοστάτη χώρου, δεν θα λειτουργήσει επαρκώς.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41282 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Εντάξει τώρα νομίζω ότι ο κατασκευαστής προτείνει το απόλυτο και συ αναζητάς το τέλειο. :P

Τεσπα, αν αποφασίσεις να το αλλάξεις, έχε υπόψη σου ότι σε υφιστάμενο δίκτυο δεν είναι εύκολο να μπει. Αν οι σωλήνες είναι στερεωμένοι σχεδόν κολλητά στον τοίχο, σου βγαίνει η πίστη να βάλεις ακόμα και το 9άρι. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. :P

Επαναλαμβάνω για να ηρεμήσεις, ότι σ' εμένα πριν καιγόσουν στο λεβητοστάσιο και πλέον δροσίζεσαι, κάνει καλή δουλειά και το 9άρι.

Αν θες να σου φύγει η ιδέα πάντως, πάρε κανένα φύλλο και πέρνα το έξτρα από πάνω.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41287 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Yπάρχει armaflex 50mm πάχους για τόσο μικρές σωλήνες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41288 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Αυτό θα έλεγα και εγώ, μπορείς να πάρεις διατομής 40mm αρμαφλέξ και να το περάσεις πάνω από το ήδη τυλιγμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41290 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

DOOM_NX έγραψε:

Μμμμ ναι... Από την άλλη, δε θέλω να ζεσταίνεται το λεβητοστάσιο, το σπίτι θέλω να ζεσταίνεται. Και όπως βλέπω στο Γκούγκλη, το 25άρι έχει τις μισές απώλειες από το 9άρι.


Καλημέρα σας
Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο, μέχρι πέρσι είχα στις χαλκοσωλήνες του λεβητοστασίου μόνο την μαύρη σωληνωτή επένδυση 25άρα (δεν τα πάω καλά με την ονοματολογία των υλικών), πάλι είχα όμως ζέστη στο χώρο, φέτος που έγινε αναδιάταξη έβαλα επιπρόσθετα και υαλοβάμβακα, τώρα που κάθομαι μερικά βράδια να κάνω παρέα το λέβητα κρυώνω.

Δες εδώ, τα έχω φασκιώσει όλα.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=40367&Itemid=53

ένα είναι σίγουρο θα απολαύσεις ζεστό χειμώνα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42131 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Με το biotherm τι λεει?? πως καιει?? ειχες κανα θεμα?
Εγω μεχρι στιγμης και μεχρι να βρω να παραγγειλω περνω κατι noname ρουμανικα που φαινεται να καινε καλα, μονο σταχτη και λιγα υπολειμματα στο τασακι. Πηρα και 2 τσουβαλια ΜΑΚΗ να δω και αυτα πως θα πανε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ