Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40509 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Τάκης έγραψε: Στον δικό μου καυστήρα ο σωλήνας σπιράλ καταλήγει και δένεται σε χαλύβδινο δακτύλιο που έρχεται και καλύπτει αντίστοιχο σωλήνα του καυστήρα. Τον συνδέεις ή τον ξεσυνδέεις με τον λέβητα, όταν θέλεις να ανοίξεις την πόρτα, με μια κίνηση. Φαντάζομαι ότι θα ήταν φτιαγμένοι όλοι οι σωλήνες σπιράλ και βέβαια και ο δικός σου. Μήπως σας περίσσεψε κανένας τέτοιος δακτύλιος κατά την εγκατάσταση; Αν σε ενδιαφέρει μπορώ αργότερα να ανεβάσω μια φωτό.
Και η μικρή καμπύλη, ανεπαίσθητη, στον σωλήνα σπιράλ μπορεί να δημιουργήσει φρακάρισμα. Η πλάκα είναι ότι το πρωί που έγραψα σχετικά μετά πήγα και έβαλα μπρος, για πρώτη φορά φέτος, τον λέβητα. Στο 10λεπτο είχα φρακάρισμα του πέλλετ στον σωλήνα σε μια ελάχιστη καμπύλη που κάνει. Το ίσιωσα λίγο και όλα εντάξει.

Εννοείς το δαχτυλίδι που βιδώνει; Δηλαδή αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε φορά; Θα βιδώνουμε και θα ξεβιδώνουμε το δαχτυλίδι για να ανοίξουμε την πόρτα;

Από την άλλη αν το αφήσουμε κάπως χαλαρό θα μπορούμε με ένα τράβηγμα να το σηκώνουμε και να το ξανασφηνώνουμε. Πολύ καλή ιδέα μου έδωσες!

ΕΔΙΤ: Εν τω μεταξύ κάποια πράγματα τα θεωρούν αυτονόητα και δε σου τα δείχνουν καν. Αντί να ανοίξουν τον καυστήρα να μας δείξουν από που αποκτάμε πρόσβαση στα εξαρτήματα και πως καθαρίζουμε τι, πρώτο πράγμα που έκαναν ήταν να τον τσούξουν!

Ορίστε μετά πώς κολλάς στο πιο απλό πράγμα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40511 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

DOOM_NX έγραψε: Εννοείς το δαχτυλίδι που βιδώνει; Δηλαδή αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε φορά; Θα βιδώνουμε και θα ξεβιδώνουμε το δαχτυλίδι για να ανοίξουμε την πόρτα;

Από την άλλη αν το αφήσουμε κάπως χαλαρό θα μπορούμε με ένα τράβηγμα να το σηκώνουμε και να το ξανασφηνώνουμε. Πολύ καλή ιδέα μου έδωσες!


Το δαχτυλίδι που έχω εγώ υπόψη δεν βιδώνει - ξεβιδώνει. Απλά επικάθεται και με το βάρος του είναι σταθερό.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40513 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Τάκης έγραψε: Το δαχτυλίδι που έχω εγώ υπόψη δεν βιδώνει - ξεβιδώνει. Απλά επικάθεται και με το βάρος του είναι σταθερό.

Δες λίγο στις φωτογραφίες πώς κουμπώνει η δική μου σωλήνα. Μάλλον δεν λέμε για το ίδιο...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40517 από Stavros1979
Απαντήθηκε από Stavros1979 στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
Και ο σωληνας τροφοδοσιας -οχι το σπυραλ- απο τη βαση του μπορει να στριψει λιγο για να δωσεις καλυτερη κλιση παντως. Σχιστηκε βεβαια το ´αλλουμινοχαρτο ´ που εχει εκει αλλα δε νομιζω να εχει και καμια σημασια.
Προς το παρον ολα καλα! Ελπιζω να μη σου ξαναπαρουσιαστει!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40522 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX

Stavros1979 έγραψε: Και ο σωληνας τροφοδοσιας -οχι το σπυραλ- απο τη βαση του μπορει να στριψει λιγο για να δωσεις καλυτερη κλιση παντως. Σχιστηκε βεβαια το ´αλλουμινοχαρτο ´ που εχει εκει αλλα δε νομιζω να εχει και καμια σημασια.
Προς το παρον ολα καλα! Ελπιζω να μη σου ξαναπαρουσιαστει!


Ναι, το σωλήνα του κοχλία τον έστριψα και ξεκόλλησε η αλουμινοταινία. Την ξανακόλλησα όπως-όπως.

Αύριο θα τον κόψω. Θα έχω τα pellet να πέφτουν τελείως κάθετα. Ούτε να γεμίζει σκόνη το σπιράλ ούτε να μπουκώνει. Αν δεν εφαρμόζει καλά όταν κλείνει απλά θα αφήσω ένα κατσαβιδάκι εκεί να το χαλαρώνουμε και να σφίγγουμε το σφιγκτήρα. Και θα αντικαταστήσω και την αλουμινοταινία.

Είναι σημαντικό, λέει, να μην παίρνει αέρα ο καυστήρας από τον κοχλία ή τη δεξαμενή. Γιαυτό έχει λαστιχάκι στο καπάκι για να εφαρμόζει. Αλλιώς έχει αισθητήρα που βγάζει σφάλμα. Το γράφει πάνω στο λέβητα ότι πρέπει να κλείνει το καπάκι στο hopper.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40548 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Kiturami KRP-20A by DOOM_NX
μήπως μία αλλαγή σε ευκαμπτο σωλήνα χωρίς γραμμώσεις είναι καλύτερα ;


To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ